Az újság azt kérdezi, mi a csudának küld plusz négyszáz katonát Ausztria főként a magyar határra, amikor a húzásnak sok foganatja úgysem lesz az illegális bevándorlók elleni harcban, feszegeti a Der Standard. Költség azonban nem számít, a fő, hogy látványos képek jelenjenek meg az erősítéséről. A 400 snájdig fegyverest politikai meggondolásokból vezénylik ki, pedig már bebizonyosodott, hogy sok hasznot nem hajtanak. Már túl a PR-akción.
Hiszen a menekültválság csúcsán is csak annyit tudtak tenni, hogy a elfogott férfiakat, nőket és gyerekeket átadták a rendőröknek, mert ha visszaküldik őket magyar területre, az illegális kitoloncolásnak minősült volna. Amúgy pedig az érintetteknek továbbra is jogukban áll menedékkérelmet előterjeszteni, így sok értelme nincs az erődemonstrációnak. Nem fog senkit sem elriasztani. Ha pedig csupán át akarnak jutni Ausztrián, akkor a nagyobb kockázat árát valószínűleg nagyobb összeggel fizetik meg az embercsempészeknek.
Hogy mindez mennyibe kerül, az nem derült ki, de jobb lett volna pénzt a rendőrségnek adni. Illetve volna más lehetőség is: Tadzsikisztánban már készülődnek, mert a tálibok nyomulása folytán várhatóan tízezrek érkeznek Afganisztánból. Ott jól jönne pár millió az osztrák kormánytól. Már ha az ember segíteni akar.
Miközben Ausztria erőt demonstrál, Németország fű alatt felújította a korábbi gyakorlatot, és ismét visszaküld Magyarországra elutasított migránsokat, vagyis visszatér a dublini rendszerhez, pedig arról Merkel már többször is kijelentette, hogy idejét múlt, írja Frankfurter Rundschau.
Tehát nem lehet alkalmazni, hogy ott bírálják el a menedékkérelmeket, ahol azok benyújtói először léptek az unió területére. Berlin azonban az elmúlt években már csak azért sem folyamodott ehhez az eszközhöz, mert úgy ítélte meg, hogy súlyos hiányosságok vannak a magyar menekültrendszerben.
Ám most a Balpárt kiderítette, hogy az első félévben akadtak olyanok, akiket visszatoloncoltak magyar földre, ám ezt a párt szakértője botrányosnak és felelőtlennek tartja, hiszen az érintettek az orbáni Magyarországra kerülnek vissza. Egyébként tavaly jó 102 ezren folyamodtak, hogy menekültstátuszt kapjanak Németországban, ám 30 ezren hiába. De közülük csupán nem egészen 3 ezret vittek vissza egy másik tagállamba a dublini elv alapján.