benzin;gázolaj;nyersolaj;üzemanyagár;

- Benzinárcsúcs újratöltve

Az állami adatbázis alapján éppenséggel a mostani emeléssel érhet az üzemanyagfajta tarifája eddig soha nem látott szintekre. A szakértők változatlanul nem várnak további számottevő drágulást.

Holnaptól ismét, ezúttal 5, illetve 6 forinttal drágul a benzin és a gázolaj - közölte a Holtankoljak.hu. A szakportál számításai szerint ezzel előbbi átlagára 454, utóbbié 449 forintra nő. Bár a lépés - különösen a múlt hét végi 4-4 forintos árcsökkentés tükrében - sem a portál, sem lapunk számításai szerint sem hozna újabb benzinár-rekordot, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által nyilvántartott heti átlagárak alapján éppenséggel most dőlhet meg a kilenc éves csúcs. Megjegyzendő, a rekorddöntést az elmúlt hetek során más adatbázisok alapján már többen többször kihirdették. 

A MEKH szerint ugyanakkor most egy liter benzin átlag 450 forint 48 fillérbe, egy liter gázolaj pedig 444 forint 36 fillérbe kerül. Az állami adatbázis szerint a benzinárrekord a 2012. április 23-i héten 454 forint 70 fillérrel, a gázolajé pedig a 2012. január 23-i héten dőlt meg 451 forint 80 fillérrel. Ha az aktuális értékeikhez hozzáadjuk a most beharangozott emelési mértéket, a benzin esetében 455 forint 48 fillér jön ki. A MEKH-adatbázis szerint tehát éppenséggel a mostani emeléssel haladhatja meg a benzin ára az eddigi csúcsnak számító értéket. A gázolaj esetében jósolható 450 forint 36 fillér ugyanakkor még mindig elmaradna a valaha mért legmagasabb ártól. Az állami nyilvántartás egyébként nagyjából következetesen visszaigazolja az árváltozás-előrejelzések helyességét.

A mostani emelés mögött részint a nyersolaj nemzetközi áremelkedése, részint a forint gyengülése áll. Az Európában irányadó, Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára a múlt heti 69 dolláros, legutóbbi mélypontjáról tegnapra 74 dollárig, vagyis több mint 7 százalékkal ugrott.

Bár a forint dollárhoz viszonyított folyamatos elértéktelenedése szintén emeli a hazai kútárakat, a kurzus egy hete 305 körül imbolyog.

Noha további tarifaemelések sem zárhatók ki a hazai kutakon, azért az 500 forintos lélektani átlagár-határt belátható időn belül nem lépjük át - vélekedett az ügy kapcsán megkeresésünkre Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázpiaci elemzője. Ugyanakkor az árcsökkenés lehetősége egyelőre szintén nem látszik. Az együttműködő partnereivel együtt a világ olajfogyasztásának körülbelül harmadát képviselő, két hete kitermelésük mesterséges fékezésének fokozatos felengedéséről döntő Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) számára a mostani, 70-80 dolláros olajár a lehető legkedvezőbb - fejtette ki. Ez ugyanis nekik már kellően busás bevételeket hoz, miközben az ár a kartellen kívüli kitermelőknek - így különösen az egyesült államokbeli palaolajosoknak - még túl alacsony felhozataluk jelentős fokozásához.

Szembeötlő a világpiaci kereslet emelkedése is. A 2021-es felhasználás az év végére már csak napi egy-két millió hordóval maradhat el 2019 napi százmillió hordós összesített nyersolajfogyasztásától. 2022-ben pedig beérhetjük, vagy akár meg is dönthetjük az "utolsó békeév" rekordját. Az igénynövekedésben ismét Kína és India áll az élen. Hozzájuk képest Európa és az Egyesült Államok fogyasztása még távol áll eddigi csúcsától. Az elmúlt hetek során tovább nőttek a finomítói árrések is, amelyekben további emelkedés sem kizárt.

Természetesen sok függ a forint dollárárfolyamától is, amit jelentősen befolyásolhatnak úgy a magyar, mint az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve kamatdöntései - hangoztatta Pletser Tamás.

Nyersanyagárcsúcsok mindenüttAz Erste elemzője változatlanul nem látja a hagyományos tüzelőanyagok kiváltására szolgáló erőfeszítések számottevő hatását. Sőt a gáz iránti kereslet - egyszersmind a fűtőanyag piaci ára - szintén soha nem látott szinteket üt meg. De a szén- és más nyersanyagok tőzsdéi is folyamatos rekordokat döntenek.

Négy százalékra emelkedett a munkanélküliek aránya, miközben egyre több cég panaszkodik munkaerőhiányra.