Hiába foglalták el három éve az egész tartományt a szír kormányerők, a napokban mégis újra megostromolták dél-szíriai Dara városát. Lakott területek ellen intéztek rakétatámadásokat, hogy megtörjék a helyiek ellenállását. Az ENSZ szerint a hadműveletekben legkevesebb 8 civil vesztette életét.
A hadsereg még májusban vonta blokád alá a régiót, miután az itt élők - a hatalom elvárásainak ellenszegülve - tömegesen bojkottálták a tisztességtelen elnökválasztást.
A rezsim minden eszközt megragadott, hogy az urnákhoz kényszerítse az embereket. A daraiak kizárólag azért maradhattak távol, mert más, kormányerők uralta országrészekhez képest szabadabban élhetnek annak a “megbékélési megállapodásnak” köszönhetően, amit 2018-ban a kegyetlen ostrommal szembenéző felkelők kötöttek, amikor kapituláltak. Az orosz közvetítéssel létrejött kiegyezés értelmében a tartomány jelentős hányadát a szír hadsereg úgynevezett ötödik “önkéntes” hadosztálya felügyeli, amelybe integrálták azokat a lázadókat is, akik megadták magukat. Az alakulat névleg ugyan a szíriai fegyveres erőkhöz tartozik, de Moszkva befolyása alatt áll, a katonák a parancsokat és jövedelmüket egyaránt az oroszoktól kapják. A The Guardian beszámolói szerint az ötödik hadosztály bizonyos tekintetben “ötödik hadoszlop”-ként viselkedik - egyebek mellett nem engedi, hogy a titkosrendőrség Darában tevékenykedjen és megtűri a kormányellenes tüntetéseket is.
Az Aszád-rezsimnek azonban nem tetszik a helyzet, ezért a májusi útlezárásokkal egy számukra jobb alkut akartak kierőszakolni. Ki akarták kényszeríteni, hogy a helyiek szolgáltassák be fegyvereiket és új ellenőrzőpontokat hoztak volna létre, amelyeket a szír hadsereg rendes egységei kezelnek. A blokád ugyan élelmiszerhiányt okozott, ám a helyiek mégsem engedtek a nyomásgyakorlásnak, ezért csütörtökön rakétákat kaptak a nyakukba.
- magyarázta lapunknak Omar Haríri, a Darai Mártírok Dokumentálásának Irodája nevű helyi emberi jogi szervezet aktivistája. A város lakói azonban nem hagyták magukat. A rakétatámadásokra reagálva helyi fegyveresek ellentámadásba lendültek, számos ellenőrzőpontot elfoglaltak, több tucatnyi katonát ejtettek foglyul és videók tanúsága szerint egy T-55-ös tankot is zsákmányoltak. Omar Haríri elmondása szerint a csütörtöki harcoknak az vetett véget, hogy helyi közösségi vezetők tető alá hoztak egy tűzszünetet. Az aktivista arra számít, hogy a végeredmény egy újabb “megbékélési megállapodás” lesz, az már más kérdés, hogy ez mennyire hoz tartós békét.
Az mindenesetre világosan látszik, hogy az Aszád-rezsimnek hiába sikerült orosz és iráni segítséggel elfoglalnia Szíria legnagyobb részét, a katonai fölény nem képes pótolni a társadalmi támogatottságot. A forradalom lángját ugyan eltaposták, ám annak szikrái még mindig nem hunytak ki.