;

olimpia;

- Póló és kézi: igen a nyolcra

Csoda kategória a női kézilabda-válogatott talpra állása, míg a férfi vízilabdások kicsit csalódottak, de a lényeg, hogy ugyancsak a negyeddöntőbe jutottak.

Három vereség és egy győzelem után három elengedhetetlen feltételnek kellett egyszerre teljesülnie ahhoz, hogy a magyar női kézilabda-válogatott a nyolc közé jusson: az orosz és a francia csapatnak egyaránt győznie kellett ahhoz, hogy a csoport utolsó mérkőzésén a magyar válogatott saját kezébe vehesse sorsát. Előbbi kettő összejött (ezért hála mindkét válogatottnak), így nem maradt más, minthogy a magyar gárda legyőzze a továbbjutást már elérő Svédországot. A csapat pedig önmaga árnyékát átlépve az egálra végződött első félidő után (15-15) hatalmasat hajrázva végül 26-23-ra verte Svédországot, és elkapta a veszett fejsze nyelét: a csapat a borzalmas kezdés (három vereség) ellenére a nyolcba jutott!

Elek Gábor szövetségi kapitány is a történtek hatása alatt értékelt az M4 Sportnak: „Ezt még fel kell dolgoznunk, még nem fogtuk fel, hogy sikerült megcsinálnunk. Nagyon nagy szívünk van, hatalmasat küzdöttünk, és így túl tudtunk emelkedni minden nehézségen.”

Hasonlóan vélekedett Bíró Blanka, a válogatott kapusa: „Négy nappal ezelőtt még nem biztos, hogy elhittem volna, hogy tovább fogunk jutni a csoportból. Van némi keserűség bennem a korábbi mérkőzéseink miatt, de a lényeg, hogy sikerült élnünk a lehetőségeinkkel.”

A csoportot Svédország nyerte 7, 2. az Orosz csapat 7, 3. Franciaország 5, 4. Magyarország 4 ponttal. A nyolc között Norvégia következik.

Märcz Tamás férfiválogatottja ellenben 5-5-ös döntetlent játszott Olaszországgal, így a harmadik helyen zárt a vízilabdázók csoportjában. Ahogy a szövetség honlapján fogalmaztak, a vegyes zónában vegyes érzelmek uralkodtak. Nem csoda, hiszen a válogatott két negyed alatt pont kétszer olyan eredményes volt, mint a rivális (4-2), és a különbség a harmadik negyedben is megmaradt (5-3), ám az utolsó játékrészt 0-2-re nyerte Olaszország, így ki kellett egyezni a fájdalmas döntetlennel. Sőt, az igazsághoz tartozik, hogy az utolsó támadást az olaszok vezették…

Märcz Tamás értékelése szerint egyik csapat sem akart döntetlent játszani, mindkét oldal a győzelemért küzdött. „Szerintem mi jóval közelebb álltunk hozzá, ha a mérkőzés összképét nézzük” – idézte a kapitányt a távirati iroda helyszíni tudósítója. „Nagyon tetszett a védekezésünk, és az a tűz is, ahogyan egymásért és a csapatért harcoltak a játékosok, ugyanakkor az emberelőnyös szituációk sajnos még mindig nem ülnek úgy, ahogyan én azt elképzelem” – helyezett el egy kis bírálatot is a kapitány, aki elmondta: bárki következik a nyolc között, csapata készen áll a feladatra.

„A csúcsformát amúgy is a negyeddöntőre terveztük, ezért bízom benne, hogy két nap múlva már nem csak védekezésben, hanem a játék minden elemében ott tartunk majd, ahol szeretnénk” – jelentette ki a kapitány.

Nagy Viktor kapus bosszús volt, de nem volt benne félelem a folytatástól: „Ha így védekezünk, de a támadást kicsit jobban összerakjuk, akkor bárki jöhet, meg tudjuk verni”. A háromgólos csapatkapitány, Varga Dénes kicsit filozofált: „Nem számolgattunk, hiszen aki számolgat, azzal majd a sport is elszámol. Győzni jöttünk, nem jött össze. A folytatásban mindenkit tárt karokkal várunk, hiszen csak ezzel a hozzáállással lehet olimpiát nyerni.” A csoportból négyen jutottak tovább (1. Görögország 9 pont, 2. Olaszország 8, 3. Magyarország 7, 4. Egyesült Államok 4.), a magyar csapat eddigi mérlege három győzelem, egy döntetlen és egy vereség. Az egyenes kieséses negyeddöntőben a horvát együttes következik.

Lőrincz Tamás döntős, hat egység továbbjutottFantasztikus teljesítménnyel jutott be a magyar idő szerint kedden 12:30-kor kezdődő döntőbe Lőrincz Tamás (77 kg) a kötöttfogású birkózók versenyében. A magyar sportoló mérkőzés nélküli győzelemmel kezdett, mert marokkói ellenfele elkapta a koronavírust, ezért nem tudott rajthoz állni a versenyen. A négy közé jutásért 3-1-re nyert a japán Jabiku Sohei ellen, majd a döntőbe jutásért óriási csatában 6-5-re bizonyult jobbnak a kétszeres világbajnoki bronzérmes iráni Mohammadali Geraejnél. Lőrincz ellenfele az aranyéremért a kirgiz Akzsol Mahmudov lesz. A kajak-kenuversenyeket új rendszerben bonyolítják le: az előfutamok után nincs kieső, mindenki a vigaszágra kerül, aki nem végez futamában az első két helyen, és nem jut be a középdöntőbe. A világ élvonalába tartozó magyar sportolók számára természetesen az első két hely elérése volt a cél, amit hét egységből hat meg is valósított hétfőn.  Célfotós befutóval lett első csoportjában 200 méteren (K1) Lucz Dóra, a másik magyar induló, Kárász Anna saját futamában a második helyen lett középdöntős.Elsőként ment tovább a K2-esek 500 méteres versenyében Kozák Danuta Bodonyi Dórával és Csipes Tamara Medveczky Erikával. A K1-esek 1000 méteres távján a világbajnok Kopasz Bálint az első helyen jutott tovább, de nem kellett aggódni Varga Ádámért sem, aki saját futamában második lett.  A kenukettesek 1000 méteres számában Adolf Balázs és Fejes Dániel a hetedik helyen ért célba, ezért a duó a reményfutamba került, ahol azonban csupán negyedik lett, ezért csupán a B döntőben szerepelhet. Péni István tizedikként zárt a sportpisztolyosok versenyének selejtezőjében, így nem jutott be a nyolcas döntőbe. A világ- és Európa-bajnoki bronzérmes Halász Bence kellemetlen meglepetésre nem lett döntős kalapácsvetésben, mivel 75,39 méterrel csak tizennegyedik lett a selejtezőben. Harminchét éve fordult elő legutóbb, hogy nem volt magyar a kalapácsvetés fináléjában.

Az elődöntőben 6-5-re verte a kétszeres vb-bronzérmes iráni Mohammedali Geraeit.