olimpia;Fehéroroszország;

- Varsóban kap menedéket a fehérorosz futó, akit akarata ellenére vissza akartak vinni Minszkbe

Humanitárius vízumot kapott Lengyelországba Krisztina Tyimanovszkaja fehérorosz atléta, közölte hétfőn Twitteren Marcin Przydacz lengyel külügyminiszter-helyettes. A Reuters szemtanúk beszámolójára hivatkozva jelentette, a sportoló meg is érkezett a tokiói lengyel nagykövetségre helyi idő szerint 17 órakor (GMT 8).

Az Euronews úgy tudja, már több ország is menedékjogot ajánlott fel Tyimanovszkaja számára.

A belarusz gyorsfutó vasárnap videoüzenetben jelentette be, hogy a Fehérorosz Olimpiai Bizottság kizárta a válogatottból, nyomás alá helyezték, beleegyezése nélkül haza akarják toloncolni Japánból. A tokiói Haneda reptérre vitték, ahol egy Isztambulba induló járatra szerették volna feltenni erőszakkal, Tyimanovszkaja a reptéren viszont a japán rendőrségtől kért és kapott is segítséget. Jelezte, menedékjogot kér valamely európai országtól – ő elsősorban Ausztriát vagy Németországot említette -, mert tart attól, hogy hazájában atrocitás érné.

A sportoló aggodalma nem alaptalan, ezért is lett politikai ügy az esetéből.

Amint a Reuters riporterének a Telegramon keresztül elmondta, vele a vezetőedző közölte, hogy távoznia kell az olimpiáról, aki azonban azt is elmondta, hogy „a parancs felülről érkezett”.

Tyimanovszkaja a 100 és 200 méteres sprint számokban indult volna, a 200-on épp hétfőn, ám az edzői stáb benevezte őt a 4x400 méteres váltóra, miután két fehérorosz atlétanőt is kizártak a versenyből, mert nem vetették alá magukat az előírt számú doppingvizsgálatnak. Tyimanovszkaja a közösségi médiában bírálta a döntést, emiatt akarták hazaküldeni. A belarusz olimpiai bizottság azonban a versenyző mentális és érzelmi állapotával indokolta döntését, amit a meghurcolt versenyző és az őt támogató minszki Sportszolidaritás Alapítvány elnevezésű, az Alekszandr Lukasenko rezsimjével szembeforduló fehérorosz sportolókat támogató civil szervezet is cáfol.

Az olimpikon gyorsfutó felszólította a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot is, hogy lépjen közbe érdekében és nyújtson segítséget. A NOB azonban egyelőre csak hivatalos tájékoztatást kért a belarusz olimpiai bizottságtól a tisztázás végett. Ami azért is furcsa döntés, mert a NOB idén március 8-án jelezte, nem ismeri el a Fehérorosz Olimpiai Bizottság elnökének a februárban megválasztott Viktor Lukasenkót, az államfő fiát. A legidősebb Lukasenko fiú édesapját váltotta a sportszervezet élén. A NOB a fehérorosz sportolók helyzetét is pontosan ismeri, hiszen decemberben maga is szankciókat vezetett be az elnök és fia ellen, mindkettőjüket eltiltotta a tokiói olimpián való részvételtől a sportolókat ért politikai diszkrimináció miatt.

Belaruszban ugyanis több sportolót is letartóztattak a tavaly augusztusi elcsalt elnökválasztás nyomán kirobban tiltakozó megmozdulások támogatása miatt. Tavaly ősszel 1500 fehérorosz sportoló nyílt levélben követelte a békés tüntetők elleni erőszakos fellépések végét és egy tisztességes elnökválasztás megtartását. Tyimanovszkaja esetében nyilván nem szakmai, hanem politikai döntés született, azaz Lukasenko fia hozta meg, amelyet a szakmai stáb nem mert felülírni.

Belarusz tokió nagykövetsége hivatalos honlapján közölte, amint tájékoztatást kaptak a helyzetről, diplomatái azonnal a repülőtérre mentek, hogy mint fogalmaztak, tisztázzák a körülményeket, és szükség esetén lehetséges konzuli és jogi segítséget nyújtsanak a fehérorosz állampolgárnak. A nagykövetség hivatalos tájékoztatást kért a japán féltől, amit egyelőre – helyi idő szerint 17 óráig - nem kapott meg, Tyimanovszkaja pedig nem vette fel a kapcsolatot a nagykövetséggel.

Az Aszád-rezsimnek hiába sikerült orosz és iráni segítséggel elfoglalnia Szíria legnagyobb részét, a katonai fölény nem képes pótolni a társadalmi támogatottságot.