Nagy-Britannia;Boris Johnson;oltások;

2021-08-02 17:40:54

Politikai téren nem mennek jól a dolgok, de karácsonyra "szivárvány" bébi érkezik Boris Johnsonékhoz

A brit kormányfő hetedik gyermeke születésének közeledtét beárnyékolja a közvélemény-kutatások és tory politikustársak üzenete.

Remek hírt kapott a közvélemény még szombat délután a Johnson-házaspártól. A kormányfővel májusban titkos katolikus egyházi ceremónia keretében összeházasodott Carrie Johnson stílusosan Instagram oldalán hozta nyilvánosságra, hogy karácsonyra "szivárvány" bébi érkezését várják. A "rainbow" kifejezés egyben szomorúságot is sejtet, arra utal, a házaspár az év elején spontán vetélés miatt elvesztett egy magzatot. A 33 éves környezetvédelmi aktivista közölte, a terhességi, meddőségi kérdések sok ember számára nehezen kezelhetők, különösen azért, mert az Instagramhoz hasonló csatornák alapján „minden a lehető legrózsásabbnak tűnik". "BoJo" harmadik felesége reméli, veszteségének megosztásával másoknak is segítséget nyújthat.

Az új csecsemő Boris Johnson hetedik gyermeke lesz, bár rossz nyelvek ezt a számot alulértékeltnek tartják.

A politikai téren kevésbé mennek jól a dolgok, hiszen a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a Konzervatív Párt elvesztette a Munkáspárttal szemben tartósan őrzött kétszámjegyű vezetését, amely 6 százalékra csökkent. Az i napilapban idézett Ipsos Mori poll a kormányfő és pártja népszerűségének kilenc hónapos mélypontra zuhanására utal, a YouGov pedig úgy látja, legalább 16 hagyományos konzervatív választókerületben van veszélyben a tory fölény.

Konzervatív képviselők az utazási szakmával együtt lázadoznak a kormány egyre kaotikusabbnak tartott karanténpolitikája ellen. Hétfő hajnaltól az Európai Unió tagországaiból és az Egyesült Államokból érkező, duplán beoltott, hivatalos igazolvánnyal és friss negatív teszttel rendelkező utasok mentesülnek az eddigi tíznapos önelszigetelés alól. Mindeközben miniszterek a helyzetet tovább bonyolító új figyelőlistát hoznának létre a sárga kockázati csoportba sorolt, ám emelkedő esetszámokat mutató országokra vonatkozóan, lehetővé téve gyors átsorolásukat a piros, azaz "tilos" kategóriába, tíznapos önköltséges repülőtéri szállodai vesztegzárra ítélve az onnan felkerekedett, Angliába tartó utazókat. A zúgolódó képviselők máris elértek: sutba vágták azt a tervet, amely csak a kétszer beoltott fiatalok számára tette volna lehetővé ősztől a kollégiumi elszállásolást és az egyetemi előadásokon való személyes részvételt. Ez logisztikailag működésképtelen lett volna, és diszkriminálta volna az oltási programból kimaradt és a külföldi hallgatókat.

A The Sunday Times-nak egy "bennfentestől" származó információja szerint Rishi Sunak pénzügyminiszter levélben fordult Downing Street-i szomszédjához, figyelmeztetve Johnsont, hogy a „jelzőlámpa-rendszer nincs szinkronban más országok rendszerével és a korlátozásokat fel kellene oldani, mert óriási károkat okoznak a gazdaságnak”. Nyolc légitársaság, köztük a British Airways és a Ryanair vezetője a közlekedési miniszterhez, Grant Shappshoz folyamodott a tesztelési rendszer leállítása végett, ami személyenként átlagosan 100 fonttal emeli meg egy-egy felszállás árát.

Minden jel szerint szeptember elejétől minden 50 éven felüli, illetve immunszupresszív terápiában részesülő, összesen 32 millió személy lesz jogosult harmadik, emlékeztető Covid-védőoltásra. A program heti 2,5 millió lakost érint és a vakcina beadására mintegy 2000 gyógyszertárat kér fel az egészségügyi adminisztráció, lehetővé téve, hogy a körzeti orvosi rendelők az elmúlt 16 hónap restanciájára helyezhessék a hangsúlyt. Ahol ez lehetséges, az influenza és a Covid elleni oltásra egyidejűleg kerül sor.