elhízás;karantén;élelmiszerfelesleg;

- Nem tudunk lejjebb adni a karanténkilókból

Sok család még mindig feleslegesen halmoz fel otthon nagy mennyiségű élelmiszert.

Noha az első hullám idején tapasztalt sokkhatás elmúlt, ugyanakkor a lakosság megőrizte az elővigyázatosságát, és vannak olyan szokások, amelyek hosszú távon is velünk maradnak - derül ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) friss felméréséből, amely a járvány alatti élelmiszervásárlási és élelmiszerfogyasztási szokásokat vizsgálta.

Eszerint az elsőhöz képest a harmadik hullámban a vásárlók már gyakrabban mentek boltba, de ez még mindig messze elmaradt a járvány előtti időszaktól. Kiderült az is, hogy sok családban még mindig feleslegesen nagy az élelmiszertartalék. Ezt jelzi az is, hogy a háztartások 20 százaléka arra számít, nem tudják a lejárati időn belül elfogyasztani a termékeket, ami több mint kétszerese az első hullám idején tapasztalt adatnak. Jó hírnek tűnik, hogy csökkent az élelmiszerpazarlás. 

Viszont nem sikerült megszabadulni a "karanténkilóktól": a járvány első és harmadik hulláma között majdnem kétszer annyian híztak, mint ahányan fogytak és a magyar lakosság testtömege átlagosan további 30 dkg-mal gyarapodott tavaly tavasz óta.

A Nébih kitér arra is, hogy a táplálkozás területén ugyanakkor pozitív tendenciák is tapasztalhatók: tíz válaszadóból három egészségesebben igyekszik táplálkozni, elkezdett figyelni a kalóriabevitelre, valamint a zöldség- és gyümölcsfogyasztás növelésére. Szintén pozitívum, hogy a lakosság továbbra is nagyobb figyelmet fordít az otthoni élelmiszerbiztonságra, mint a járványt megelőzően.

Az ismeretek hiánya és az ár a legnagyobb visszatartó erő abban, hogy a szülők éljenek a köldökzsinórból származó őssejtek levételének és megőrzésének lehetőségével. Ez derült ki a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának szakemberei által végzett kutatásból. Magyarországon évente körülbelül 250 kezelés történik őssejt-transzplantációval.