ombudsman;homofób;pedofilellenes törvény;

- Nem tudja az ombudsman, kell-e intézkednie

Figyel az alapvető jogok biztosa arra, milyen segítséget kapnak a 18 éven aluli LMBTQI-emberek. A homofób-törvény emberi jogi hatása szerinte a gyakorlatban mutatkozik meg.

A közelmúltban elfogadott jogszabályi módosítás a pedofília elleni fellépésre és a gyermekek védelmére hivatkozva a homoszexualitás „népszerűsítése” mellett annak puszta megjelenítését is tiltja 18 éven aluliak számára. A homofóbnak tartott törvény külföldön is nagy felháborodást keltett. Kozma Ákos hivatalától azt kérdeztük, tett-e valamilyen lépést, indított-e vizsgálatot vagy bármifajta eljárást az ügyben.

Az ombudsmani hivataltól kapott tájékoztatás szerint az alapvető jogok biztosa – a feladat- és hatásköréről rendelkező törvény alapján – „megkülönböztetett figyelmet fordít a gyermekek, illetve más sérülékeny csoportok jogainak a védelmére”. Ennek megfelelően folyamatosan vizsgálja és monitorozza a témában érkező panaszbeadványokat, a területen működő intézményeket.

Kozma Ákos a gyermeki jogok védelméért (is) felelős ombudsmanként egyetért azzal: az állam kiemelt kötelessége, hogy az alaptörvény keretei között minden lehetséges eszközzel, így jogalkotás útján is fellépjen a gyermekek védelmében, nyomatékosan beleértve a szexuális kizsákmányolás, a szexuális abúzus elleni védelmet is.

Az alapvető jogok biztosa ugyanakkor követelménynek tekinti, hogy a nemzetközi példák ismeretében a jogalkotó olyan megoldást válasszon, amely hatékony védelmet nyújt a gyermekek sérelmére elkövetett pedofil bűncselekményekkel szemben. Természetesen úgy, hogy a „választott eszközök ne sértsenek alapvető jogokat és megfeleljenek a jogállami követelményeknek”.

A törvénymódosítás esetében az alapvető jogok biztosának azt követően lesz lehetősége szakmai-alapjogi álláspontja kialakítására, hogy a törvény rendelkezéseit „számos szempontra tekintettel, komplex módon elemezte”.

A jogalkalmazás során a törvényi rendelkezéseknek olyan értelmezést kell tulajdonítani, amely összhangban áll az alaptörvénnyel. Hiszen – idézzük a tájékoztatást – minden jogértelmezés végső mércéje az, hogy tartalmi alkotmányossági szempontoknak megfelel-e. „Alkotmánykonform értelmezés alapján” az ombudsman álláspontja szerint nem tiltható meg a szülők esetében, hogy a neveléshez való joguk gyakorlása során a gyermekük szexuális nevelése tekintetében döntést hozzanak.

A törvénymódosítás tényleges emberi jogi hatása a gyakorlati alkalmazás során fog megmutatkozni – közölte az ombudsmani hivatal. Kozma Ákos erre tekintettel – alkotmányos feladatkörének eleget téve – „folyamatosan tájékozódik a társadalom egyenlő jogokkal, méltósággal rendelkező LMBTQI-tagjainak helyzetéről, és különös figyelmet fordít arra, hogy az érintett 18 év alatti gyermekek, akikben már kialakult vagy a kialakulás útján van az LMBTQI-identitás, önkéntes döntésük alapján milyen segítséget kapnak az ezzel járó lelki folyamataik megéléséhez”.

Az alapvető jogok biztosa szorosan nyomon kívánja követni a törvény gyakorlati alkalmazását, valamint az ahhoz kapcsolódó végrehajtási szabályokat is. A fenti kérdések és a várható további jogalkotás alapjogi értékelését követően lesz abban a helyzetben, hogy dönthessen az esetlegesen szükséges ombudsmani intézkedésekről.

A Népszavának adott válasz külön hangsúlyozta, hogy a szóban forgó törvénymódosítással kapcsolatban nem érkezett „egyedi panaszügy” az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához.

Emberi jogi szervezetek múlt hónapban, a törvény hatályba lépésének napján bejelentették, hogy petíciót indítanak: ebben arra szólítják fel az ombudsmant, tegye meg az „egyetlen helyes lépést”, és küldje el a jogsértőnek tartott törvényt az Alkotmánybíróságra. Már több mint 10 ezren csatlakoztak, de a petíciót még nem juttatták el Kozma Ákos hivatalához. Ez majd várhatóan ősz elején, szeptemberben fog megtörténni – mondta kérdésünkre Demeter Áron, az Amnesty International Magyarország programvezetője. Addig is gyűjtik tovább az aláírásokat. 

Már 115 egyéni képviselőjelölt regisztrált az ellenzéki előválasztásra, közülük 91-et nyilvántartásba is vettek – tudta meg a Népszava, az Országos Előválasztási Bizottságtól (OEVB).