futó;disszidálás;Fehéroszország;

- Eltávolították az edzőket, akik hazakényszerítették volna Tyimanovszkaját

A NOB fegyelmi bizottsága tovább vizsgálódik és amennyiben szükségesnek tartja, kiegészítő szankciókat is kiszabhat.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) fegyelmi bizottsága megvonta az akkreditációt Artur Simak és Jurij Majsevics fehérorosz edzőktől, akik akarata ellenére megpróbálták erőszakkal hazatoloncolni Krisztina Tyimanovszkaja atlétát. Mindkettőjüket eltávolították az olimpiai faluból, közölte a Reuters hírügynökség. Az intézkedésről Thomas Bach NOB főtitkár számolt be Tokióban egy pénteki sajtótájékoztatón. A belarusz olimpiai bizottság pedig közleményben jelezte, a két edző azonnal visszatér Minszkbe, és fellebbezhetnek a döntés ellen.

A NOB-nak nem az a küldetése, hogy politikai rendszereket döntsön meg, hanem az, hogy megvédje a sportolókat, reagált Bach arra az újságírói kérdésre, amely azt firtatta, szándékozik-e a NOB további intézkedéseket foganatosítani Alekszandr Lukasenko fehérorosz diktátor rezsimje ellen Tyimanovszkaja ügyében. A főtitkár hangsúlyozta, a fegyelmi bizottság tovább vizsgálódik és amennyiben szükségesnek tartja, kiegészítő szankciókat is kiszabhat. Emlékeztetett, a NOB nem ismeri el Viktor Lukasenkot a Fehérorosz Olimpiai Bizottság elnökeként, mert Minszk nem adott biztosítékot arra nézve, hogy a fehérorosz sportolókat nem diszkriminálják politikai nézeteik miatt. Viktor Lukasenkot februárban választották meg hazája olimpiai bizottságának élére, ahol apját, Alekszandrt váltotta. A NOB mindkettőjük számára már tavaly decemberben megtiltotta az olimpián való részvételt.

A Tyimanovszkaja ügyben azonban jogos a bírálat a NOB-al szemben. A botrány vasárnap robbant ki, amikor a sportolónő nemzetközi segítséget kért, többek között épp a NOB-tól is, nyilvánosságra hozta, hogy kizárták az olimpiai csapatból, mert bírálta edzői döntését. A Reutersnek nyilatkozva azt is elmondta, hogy az őt azonnali összecsomagolásra és távozásra felszólító két edző közölte vele: „Nem mi hoztuk meg a döntést, mi csak végrehajtjuk. 40 percük van. Össze kell pakolnia a holmiját, és el kell mennie a repülőtérre". A felső utasítás pedig nem kétséges honnan érkezett a Fehérorosz Olimpiai Bizottság vezetésének ismeretében. A NOB-nak, amely általában gyorsan lép a sportolókat érő bármely fenyegetés esetén, mégis négy nap kellett ahhoz, hogy az első döntést meghozza.

Tyimanovszkaja szerdán megérkezett Varsóba, miután Lengyelország biztosított számára humanitárius vízumot. Thomas Bach jelezte, a NOB kapcsolatban áll a fehérorosz atlétával és a Lengyel Olimpiai Bizottsággal közösen segíteni fogják sportpályafutása folytatásában.

Tyimanovszkaja pénteken tanúskodott a fegyelmi bizottság előtt. Arra sürgette a NOB-ot, védje meg őt és a többi belarusz sportolót. Lengyelország ugyan más fehérorosz sportolóknak is segítséget ajánlott fel, egyelőre más nem élt a lehetőséggel. Tyimanovszkaja a Reutersnek nyilatkozva azt mondta, a NOB gyorsan cselekedett, kapcsolatban maradt vele, csapattársai azonban nem, valószínűleg azért, mert félnek, tartanak a következményektől.

A fehérorosz atléták Reutersnek adott szűkszavú nyilatkozatai is ezt támasztják alá. "A csapat továbbra is teljesíti a kötelességét, és részt vesz a versenyen" – fogalmazott Elvira Herman gátfutó. "Azért jöttünk ide, hogy részt vegyünk az olimpián, nem azért, hogy problémákat okozzunk".

Micotakisz kormányfő imázsa is a tét.