Egy Bruce Willis által is beperelt szélhámos maláj üzletembertől vett több mint 178 milliárd forintért kínai lélegeztetőgépeket a Külgazdasági és Külügyminisztérium. A közvetítő köszönte szépen, és vett a pénzből egy jachtot összesen több tízmillió dollárért, meg egy magánrepülőt – derült ki Tompos Márton momentumos politikus vasárnapi Facebook-videójából.
A koronavírus-járvány elleni védekezés egyik legnagyobb botránya volt az Orbán-kormány lélegeztetőgép-biznisze, ugyanis sok berendezést vettünk nagyon drágán. Minderről, az összesen 300 milliárd forintért beszerzett 16 863 lélegeztetőgépről, illetve azok későbbi sorsáról a Népszava is beszámolt.
Tompos Márton szerint az üzlet legnagyobb részét a malajziai GR Technologies nevű céggel kötötte a külügy, tőle vettünk összesen 6258 gépet a már említett több mint 178 milliárdért. Mint kiemelte, a Szijjártó Péter vezette külügyi tárca tárgyalásainak az „eredménye” az volt,
A külügy a beszállítók kiválasztásánál sem állt a helyzet magaslatán, a GR Technologies tulajdonosa ugyanis nem más, mint Vinod Sekhar, Malajzia egyik leghírhedtebb szélhámosa, aki 2009-ben még hazája 28. leggazdagabb embere volt, azonban egy évvel azelőtt a híres színész, Bruce Willis perelte be amiatt, hogy „lenyúlta” kétmilliárd dolláros befektetésének közel felét. A skóciai St. Andrews Egyetem is hiába várta az üzletember által az intézménynek felajánlott 8 millió dollárt, de több más ügy miatt is zajlott eljárás ellene.
Tompos Márton állítja, az Orbán-magyar kormány által Vinod Sekharral kötött szerződések „messziről bűzlenek”. A 2020 március végén kötött, a momentumos videóban bemutatott első szerződés szerint még a maláj üzletember szingapúri személyes számlájára küldték volna a 7,5 millió dolláros előleget. A negyedik szerződés nyomán pedig már két cégnek mentek a magyar adófizetők milliárdjai.
Az egyik cég a kínai Silk Road Development Fund Management Holding Limited, a másik a szingapúri Havelock International volt. Utóbbi tulajdonosa a brit Virgin-szigetekre bejegyzett Sekhar Assets, a kínai cég pedig a China Silk Road Group Limited leányvállalata. Azé a cégé, amelyik világszerte felügyeli a kínai Új Selyemút építését, így hozzánk is „közvetlenül be van kötve” a Budapest-Belgrád vasútvonal építése miatt.
Azt ma sem tudni, hogy a kínai lélegeztetőgép-bizniszbe miért kellett bevonni egy olyan közvetítőt, akiről bárki pár perces Google-kereséssel megmondja, hogy szélhámos – fogalmazott Tompos Márton, aki szerint egy szakjogászi vélemény szerint a pénzmosás és a korrupció gyanúja is felvetődhet a kormányzati lélegeztetőbeszerzésnél.
Az ellenzéki politikus kérdéseket küldött a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, illetve a maláj nagykövetségnek is, hogy az egész ügyletben, hogy került Sekhar képbe, miért esett rá a választás és pontosan mennyi adófizetői pénzt kapott a különböző szerződéseken keresztül. Eddig még nem kapott választ.