Nagy-Britannia;letelepedés;

Mintegy 70 ezer EU-állampolgár veszítheti el a jóléti juttatásait, ha nem jelentkezik letelepedési engedélyért Nagy-Britanniában

Ellentmondásos információk érkeztek az elmúlt napokban azoknak az EU-állampolgároknak nagy-britanniai kilátásai felől, akik nem rendezték el az úgynevezett „settlement statusukat” a június 30-i határidő előtt.

Megnyugtató volt a Home Office által kiadott pénteki közlemény, mely szerint a belügyi tárca biztosítja az EU Settlement Scheme-re (EUSS) késve jelentkezett EU-állampolgárok és családtagjaik jogait. A kijelölt időpont előtt több mint 6 millió letelepedési kérvény érkezett be, melyek közül több mint 5,1 milliót jóvá is hagytak a hatóságok. A határidőt betartottak jogai – munkavállalási jog, szociális juttatások, ingyenes egészségbiztosítás, stb. – a jelentkezés elbírálásáig, illetve a fellebbezési folyamat kimeneteléig eddig is biztosítottak voltak. Új fejlemény, hogy ugyan a későn kapcsoltak száma eltörpül a határidőt betartottaké mellett, ők is hasonló védelmet kapnak, sőt hozzájuk csatlakozó családtagjaik is három hónapos átmeneti kegyelemben részesülnek, az EUSS-jelentkezés, illetve fellebbezés sorsától függően.

Kevin Foster, bevándorlásért felelős államtitkár nyilatkozatában kiemelte, milyen "keményen dolgozott" a tárca, hogy a határidőn belül cselekvők túlnyomó részének beadványát feldolgozzák. Az átmeneti védelemmel pedig a kormány azt az elkötelezettségét fejezi ki, hogy „mindenki, aki erre jogosult, megkapja a neki kijáró státuszt".

Az európai ügyek iránt hagyományosan kiemelt érdeklődést mutató The Independent internetes lapnak ugyanakkor kezébe jutott egy a Munka- és Nyugdíjügyi Minisztériumban készült belső tájékoztató, mely szerint körülbelül 70 ezer, szociális segélyre szoruló EU-állampolgár nem jelentkezett még a letelepedési engedélyre. Ők szeptemberben végső figyelmeztetést kapnak, és ha ezt is elmulasztják, a következő hónapban elvesztik a jóléti juttatásokra formált jogaikat. A támogatástól való megfosztás után újabb hónapot kapnának, hogy végre jelentkezzenek a settlement status-ra. A Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok jogaiért kampányoló „3million group” attól tart, hogy sok, nehéz helyzetben lévő személy továbbra sem lesz képes megtenni a szükséges lépéseket. A csoport azt szeretné elérni a munka- és nyugdíjügyi tárcánál, minden egyes, jóléti támogatásra szoruló EU-állampolgárt egyenként keressen meg és segítsen az EUSS-jelentkezés lebonyolításában.