A hírportál 47 éves tulajdonosa, akit mindössze vezetéknevén, Szonként azonosítottak, szintén a vádlottak padján ül. A négy aktivista állítólag a phenjani rezsim megrendelésére egy sor tiltakozó akciót hajtott végre a szöuli vezetés azon terve ellen, hogy F-35A típusú korszerű amerikai harci repülőgépeket szerezen be. Mindemellett utasítást kaptak Kim Dzsong Un észak-koreai vezető "nagyságának" dicsőítésére a különböző dél-koreai társadalmi csoportok, de különösen az ifjúság körében a hírportálon keresztül.
A dél-koreai hírszerzés (NIS) és a rendőrség is megerősítette, hogy a gyanúsítottak lakásainak májusi átkutatásakor olyan adathordozókat foglaltak le, amelyeken megtalálták a vonatkozó utasításokat.
A NIS szerint a hírportálon egészen júniusig bezárólag 45 olyan cikket lehetett olvasni, amelyben Észak-Koreát, illetve Kim Dzsong Unt bálványozták. A hírszerzés szerint olyan bizonyítékok is előkerültek, miszerint a négyes 2018-ban
A dél-koreai vádhatóság szerint a gyanúsítottak a májusi házkutatásokat követően már nem tudtak titkosított kommunikációs csatornán érintkezni Észak-Koreával, így a hírportálon keresztül értesítették a phenjani vezetést az ellenük folyó vizsgálat fejleményeiről. A nyomozást végző szervek szerint az aktivisták gyakran utaztak Kínába, hogy észak-koreai kapcsolattartóikkal találkozhassanak.
Szon sajtóértesülések szerint azt állította, hogy koholt vádakról van szó, nincs semmiféle illegális szervezet. Hozzátette, hogy a NIS, illetve a rendőrség manipulálta az ügyet egy kommunistaellenes kampány megindítása érdekében.