Az idei labdarúgó Európa-bajnokság 11 különböző országban zajlott le, Magyarországon a Puskás Arénának három csoportmérkőzés és egy darab nyolcaddöntő jutott. Katar többek között az Egyesült Államokat, Japánt és Ausztráliát legyőzve nyerte meg a 2022-es világbajnokság rendezését.
Bár még több mint egy év hátravan a nyitómérkőzés kezdősípszójáig, gyakorlatilag 2010 óta, amióta az arab ország elnyerte a rendezés jogát, folyamatosan össztűz alatt van. A legnagyobb nemzetközi felháborodást a stadionépítések körül zajló borzasztó munkakörülmények voltak. Először 2013-ban robbant be a köztudatba, hogy rengeteg vendégmunkás veszíti el az életét az építkezések közben. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) és több más nemzetközi szervezet fellépése után úgy tűnt, Katar javított a körülményeken, azonban idén februárban kiderült, már több, mint 6700-an haltak meg a világbajnokságra való felkészülésben. Ezután egy holland gyepszállító cég, amely a vb hivatalos gyepszállítója volt, egyszerűen felrúgta a szerződést arra hivatkozva, hogy egy ilyen országgal nem hajlandó a továbbiakban együttműködni. A norvég válogatott bár még ki sem jutott a világeseményre, már a szurkolók és a klubok bojkottálni szeretnék az eseményt és arra kérik legjobb játékosukat, Erling Haalandot, hogy álljon ki a nyilvánosság elé, és ne engedje, hogy az országa Katarban játsszon.
A korrupció és a humanitárius katasztrófák mellett a vb időpontja körül is áll a bál. A vb ugyanis nyár helyett 2022 novemberének végén kezdődne el, miután Katarban nyáron nem ritka az 50 Celsius-fokos hőmérséklet. Ezzel a szurkolói élmény is jelentősen lecsökken, a nyári kivetítős meccsnézések helyett marad a nagykabát és a forralt bor. A klubcsapatok szintén féltik a játékosaikat, miután a szezon kellős közepén indulna el a vb, a futballisták, akik a járvány miatt az elmúlt 1,5 évben szinte megszakítás nélkül játszottak, hamarosan ismét maratoni hosszúságú idényre készülhetnek. És ha már szó esett a járványról, csak az oltással rendelkezők mehetnek majd ki a helyszínre szurkolni.
A rendező ország körül folyamatos a nemzetközi feszültség, de eddig kevés szó esett arról, hogy mennyi esélye, illetve lehet-e bármilyen esélye a nemzeti csapatnak, hiszen rendezőként Katar automatikusan bejutott a vb-re, története során először.
Klubszinten a legegyszerűbb módszer egy győztes csapat kialakítására, hogyha sikerül leigazolni egy csapatnyi jó játékost. Válogatott szinten ez már nem egy járható út, viszont Katarnak 2015-ben a kézilabda-világbajnokságon sikerült a kvázi lehetetlen, 14 külföldi játékost honosított, valamint elképesztő bónuszpénzek ígéretével végül rendezőországként a döntőig menetelt a hazai csapat, egyedül a legvégén a franciáknak sikerült megállítania az együttest, de a lengyelek elleni elődöntő sokáig emlékezetes marad, az ellenfél a vereség után gúnyosan megtapsolta a játékvezetői gárdát.
Ennek ellenére úgy tűnik, ez nem fog megismétlődni, Katar a helyi játékosaival készül és évek óta komoly pénzeket fektet az utánpótlásába is. A jelenlegi felnőtt válogatott nem tűnik nemzetközi szinten acélosnak, a mértékadó Transfermarkt 16,05 millió euróra becsüli a keret értékét, összehasonlításképpen a magyar válogatott összértéke valamivel több, mint 79 millió euró.
Katarban nem játszik kiemelkedő játékos, a válogatottból mindenki hazája bajnokságában futballozik, 3,5 millió eurós értékével jelenleg Akram Afif, 24 éves balszélső a legértékesebb katari labdarúgó. Az edző már külföldi, viszont sok nemzetközi rutinnal nem rendelkezik, 2017 júliusa óta a spanyol Félix Sánchez irányítja a csapatot. A 45 éves szakember lassan egy évtizede már Katarban dolgozik, 2013 júliusában az U19-es válogatottat vette át, onnan az U20-as, és az U23-as együttest is menedzselve vezetett az útja a felnőttekhez.
Annak ellenére, hogy a keret szerény képességűnek tűnik, hiba lenne leírni Katart, ugyanis amolyan „világ körüli turnét” tartva gyűjti a tapasztalatot. 2019 februárjában Dél-Korát a negyeddöntőben, majd Japánt a döntőben megverve története során először megnyerte az Egyesült Arab Emírségekben tartott Ázsia-kupát. Utána 2019 nyarán a Dél-Amerikai kontinensviadalon, a Copa Americán vett részt, a Paraguay elleni biztató döntetlen után kikapott Kolumbiától és Argentínától is, de csupán 1-0, valamint 2-0-ra.
A Gulf Nemzetek Kupáján az elődöntőben Szaúd-Arábia jelentette a végállomást, idén azonban már európai ellenfelek ellen is összecsapott, barátságos meccsen legyőzte Luxemburgot, valamint Azerbajdzsánt is, Írországgal pedig 1-1-es döntetlent ért el. Katar a közelmúltban az Aranykupán vett részt, ahol az elődöntőben a későbbi győztes Amerikai Egyesült Államok válogatottja állta az útját.
Katar igyekszik magába szívni a tapasztalatot és felkészülten megérkezni a másfél év múlva kezdődő világbajnokságra, de nagy kérdés, hogy hogyan lehet egy olyan bajnokságból felvenni a nemzetközi tempót, ahova csak nagy ritkán érkezik egy-egy ismertebb futballista levezetés és pénzkeresés céljából.