Közvetlenül fideszes politikusok irányítása alatt áll azoknak a szervezeteknek több mint a fele, akik a legnagyobb összegű támogatást nyerték el a Norvég Alap helyére állított magyar állami Városi Civil Alapból – írja az Átlátszó. Összeállításuk szerint a legnagyobb, egyenként 15 milliós támogatásainak további nyertesei között elvétve találni olyat, amely nem kötődne közvetve vagy közvetlenül kormánypárti politikusokhoz vagy Fidesz-közeli üzleti körökhöz.
Kiemelték: A Bethlen Alapítvány holnapjára július végén felkerült a támogatott civil szervezetek teljes listáján mintegy 700 csoport szerepel. A maximálisan elnyerhető, 15 millió forint támogatást 81 szervezet nyerte el a Városi Civil Alap legelső pályázatán. Ezek között csak 26 csoportot találtak, akiknél nem mutatható ki egyértelműen kormánypárti politikai kötődés. Ez alig több, mint harmada a vizsgált szervezeteknek. 12 szervezet került a „közvetett” kategóriába, 42-nél pedig közvetlen a kapcsolat.
Példaként hozták a Dabas Fejlődéséért Integrálódók Egyesülete (DAFI) nevű szervezet, amelynek elnökeként a birosag.hu a város fideszes polgármesterét, Kőszegi Zoltánt tünteti fel. A szervezet régóta aktív a helyi politikában, Kőszegi már 1998-ban, első polgármesterré választásakor is a DAFI színeiben indult. Mára a szervezet erősen „integrálódott” a Fideszbe: a legutóbbi választásokon a kormánypárti képviselők nagy része DAFI-Fidesz közös jelöltként indult, sőt mostanra a Facebookon a dabasi Fidesz-alapszervezet is Fidesz Dabas – DAFI néven található meg.
Hozzátették, a Birkózó Akadémia jelenlegi kurátora Süle László Csaba, aki egyben a Csepel Sport Club Alapítványnak is a képviselője. A Csepel Sport Klub, amelyben kuratóriumi tag Ughy Attila, a XVIII. kerület korábbi polgármestere is, szintén 15 milliót nyert a Civil Alaptól. A Fideszhez közeli céges világ szereplői közül szintén többen nyertek civil támogatást. Kiemelték Konczné Kondás Tündét, a Mészáros Lőrinc-féle cégbirodalom egyik fontos figuráját:
Több pályázatban is felbukkannak a Tállai András pénzügyminisztériumi államtitkárhoz, az előző ciklusban a fejlesztési tárcát vezető Seszták Miklóshoz köthető pályázók nevei, de érdekességként megemlítik, hogy 15 milliót nyert például a Balatonfüredi Utánpótlás Sport Club, amelynek az elnökhelyettese Glázer Róbert, az a volt focista, akit Borkai-üggyel kapcsolatban hoztak hírbe, s az ő egykori csapattársa volt Póczik József, aki állítólag elvitte Borkai Zsoltnak a róla készült kompromittáló képeket. Az átlátszó azt is megjegyezte:
Utóbbiak közé sorolták például a Tápiószentmártoni Aranyszarvas Nyugdíjas Egyesület, a Marcali Szépasszonyok és a Fiúk Hagyományőrző Egyesületet, de az idén hozták létre a legnagyobb összeget elnyert civilek közül a Budaörsi Székely Kör Egyesületet és a Csömöri Asztalitenisz Klub Egyesületet vagy a Média Pakk Alapítványt. A szervezet birosag.hu-s adatlapján szemet szúrt egyebek mellett, hogy a szervezet céljának leírását szinte változtatás nélkül a kormánypárti médiát összefogó KESMA célleírásából emelték át.