Folyamatosan csökken a moratóriumban lévő ügyfelek aránya, az Erste Banknál 10-15 százalékos a kilépési arány tavaly év végéhez képest. A lakáshiteleknek már csupán a 24, a személyi hiteleknek pedig a 35 százaléka van moratóriumban – közölte Harmati László. Az Erste Bank lakossági területért felelős vezérigazgató-helyettese azt is hangsúlyozta, hogy folyamatosan egyeztetnek az ügyfelekkel, és nem romlást, hanem inkább pici javulást látnak anyagi helyzetükben.
Emlékezetes: a tavaly márciusban elrendelt általános hitelmoratóriumot a kormány többszöri hosszabbítással az idén szeptember 30-ig még biztosan fenntartja. A folytatásról egyelőre nincs döntés, de felvetődött, hogy egészen a választások utánig megmaradna a nemfizetés lehetősége.
Az Erste Bank sajtótájékoztatóján az is kiderült, hogy a pénzintézet 31,8 milliárd forint adózás utáni nyereséggel zárta az idei első félévet. A működési bevételek 24,1 százalékkal lettek magasabbak a tavalyi azonos időszakhoz képest, miközben a költségek ettől jóval kisebb ütemben, 5,1 százalékkal emelkedtek. Így a pénzintézet működési eredménye 45,5 százalékkal 49,5 milliárd forintra emelkedett. A költség/bevétel arány is nagyot javult éves összevetésben: június végére 44,8 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 52,9 százalékról – ismertette a részleteket Jelasity Radován, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója.
A hitelezés bővülése lassult tavalyhoz képest, és míg tavaly még a babaváró kölcsön húzta fel a területet, addig az idén a jelzáloghitelek. A lakáspiac dinamikáját követő lakáshitelek folyósítása ugyanis 34 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, miközben a babaváró hitel-kihelyezések elmaradtak a tavalyi első félév szintjétől. A teljes lakossági hitelállomány egyébként 18 százalékkal nőtt a tavalyi első félévhez képest.
Eközben a magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – 19 százalékkal 3965 milliárd forintra nőtt június végére, ezen belül a befektetések aránya 58 százalék volt. Cselovszki Róbert, az Erste Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatója arról beszélt, hogy továbbra is erős a lakossági megtakarítási kedv, a kamatkörnyezet pedig egyre nagyobb arányban az értékpapír-befektetések felé tereli az ügyfeleket. Az értékpapír-megtakarítások szerkezete azonban tavalyhoz képest is módosult, egyre nagyobb arányt képviselnek az új befektetésekben a kockázatosabbnak mondható értékpapír-osztályok.