A Szicíliai Agrometeorológiai Információs Szolgálat (SIAS) jelentése szerint a dél-szicíliai Siracusában a hőmérséklet szerdán elérte a 48,8 fokot. Manuel Mazzoleni meteorológus a 3Bmeteo nevű meteorológiai portálnak elmondta: amennyiben hivatalosan is megerősítik, akkor ezzel megdőlhet az európai melegrekord - 48 fok -, amelyet 1977-ben mértek, a görög fővárosban, Athénban.
A súlyos erdőtüzek hatalmas károkat okoztak szerte az országban, miközben a tűzoltóság elérte teljesítőképességének határait. A hatóságok szerint több mint 300 erdőtüzet jelentettek kedden 12 óra alatt. Szerdán ismét felszálltak tűzoltó repülőgépek a lángok terjedésének nyomon követése érdekében, és vizet locsoltak égő területekre. A tűzoltóság felvétele szerint a szicíliai védett természeti területen, a Madonie Regionális Természeti Parkban újabb helyeken csaptak fel a lángok.
A helyzetértékelés miatt a szigetre látogató Stefano Patuanelli mezőgazdasági miniszter jobb koordinációra szólított fel, megjegyezve, hogy nem is személyzet-, hanem talán inkább eszköz- és stratégiahiány van. Hozzátette:
Az Olaszország szárazföldi részén pusztító bozóttüzek leginkább a déli Calabria térségét sújtják. A tűzoltókat az idén már több ezer alkalommal hívták a tüzek miatt a térségben, lényegesen többször, mint tavaly, de nem olyan sokszor, mint 2017-ben, amely egy különösen súlyos év volt az erdőtüzek tekintetében.
Calabriában a tűz elsősorban az - ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) által az idén globális geoparknak nyilvánított - Aspromonte Nemzeti Parkot sújtja. A lángok már elzárták a zarándokok körében az évnek ebben a részében népszerű célpontnak számító templomhoz vezető utat, ami miatt sokan voltak kénytelenek visszafordulni - jelentette az ANSA olasz hírügynökség szerdán. Kedden a park igazgatója ismét nyilvános felhívást tett közzé, hogy további segítséget kérjen a lángok megfékezéséhez, és katasztrófa lehetőségének veszélyére figyelmeztetett.
Nem csak Olaszországban küzdenek az erdőtüzekkel. Noha úgy tűnik, Törökországban sikerült megfékezni a lángokat, azonban Algériában 65-en veszítették életüket a természeti csapásban, Görögországban pedig egyenesen megállíthatatlannak tűnik a tűzvész.