Nem sikerült lendületet adni a háziorvosok mozgósításával a 60 év felettiek első körös oltásának – ezt mutatják az átoltottsági adatok, amelyek gyakorlatilag augusztusban meg sem mozdultak. Míg július utolsó hetében a 60-79 év közöttiek közül 2956-an kérték az első oltást, a rá következő héten, a kampány első hetében 2990-en. Azaz mindössze csak kereken egy százalékkal nőtt ebben a korosztályban az első oltottak aránya. A koronavirus.gov.hu közlése szerint 400 ezer olyan idős ember van, aki még nem élt az oltás lehetőségével.
A szokásos közrádióbeli nyilatkozatával jelentette be július közepén Orbán Viktor, hogy a 60 év feletti oltatlanokat személyesen keresik fel a háziorvosok, valamint az őket segítő rezidensek és az orvostanhallgatók azért, hogy rávegyék őket az oltásra. Rá két hétre megjelent az erről szóló kormányrendelet is. E szerint pedig a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő heti rendszerességgel küldi a belügyminiszternek és a háziorvosoknak is a még oltatlan idősek listáját. Az orvosképzéssel foglalkozó egyetemeknek pedig a feladatra kirendelhető orvostanhallgatók, medikusok listáját kell a kormányhivatalokat irányító miniszterhez eljuttatniuk.
Az akció augusztus elsején indult, ám lapunk egyetlen olyan háziorvost sem talált, aki nyakába vette volna a körzetét és bekopogott volna az oltatlan idős páciensei ajtaján.
- Ha komolyan vennénk a kormányrendeletet, akkor még a telefont sem tudtam volna felvenni, hogy magával beszéljek, mert csak a 60 év feletti betegeim ”meggyőzésével” lennék elfoglalva reggeltől estig – ezt mondta lapunknak egy észak-szabolcsi körzet háziorvosa, akihez három falu csaknem 2000 betege tartozik. Közöttük a kormányhivataltól kapott lista szerint 82 olyan 60 év feletti van, aki eddig még egyetlen dózis vakcinát sem kapott.
– Számoljunk! Ha mindannyiukhoz személyesen elmegyek, ahogyan ez a központi elvárás lenne, akkor az oda és visszautat, valamint az ott töltött időt számolva nagyjából másfél óra jutna mindenkire. Vagyis voltaképpen majdnem egy havi munkaórát csak ezzel kellene eltöltenem, s akkor nem oltok, nem gyógyítok, a telefont sem veszem fel – érvelt. Hozzátette, hogy az elmúlt időszakban 10 beteget keresett fel – vagy éppen alakult úgy, hogy ők jöttek be a rendelőbe személyesen más probléma miatt - közülük egyetlenegy jelezte, hogy hajlandó beoltatni magát. Az idézett orvos a Pfizert részesíti előnyben, vagyis legalább hat beteget össze kellene gyűjtenie, hogy helyben beolthassa őket egy ampullából. A távoli oltópontra pedig nem szívesen utaznak az emberek egy ilyen kis faluból. Sokan inkább azt várják el, hogy a háziorvosuk oltsa be őket. Az orvos hozzátette: van olyan betege, aki Sopronban él, de időnként visszajön a szülőfalujába, és ragaszkodik hozzá, mint szakemberhez. De olyan is akad, aki a praxisában van ugyan, de jelenleg az Amerikai Egyesült Államokban tartózkodik. – Szívesen megkérdezném a kormányt, hajlandó-e fedezni egy New-York-i repülőjegy költségét, hogy az elvárásainak megfelelően személyesen keressen fel a pácienst, és győzködjem arról, hogy beoltassa magát – lamentált.
Egy másik Borsod-Abaúj-Zemplén megyei háziorvos arról számolt be, hogy nem szívesen okoz kellemetlen érzést a betegeinek azzal, hogy mint valamiféle hatósági ember, odanyom eléjük egy papírt, hogy igennel vagy nemmel válaszoljanak arra, beoltatnák-e kell magukat az első oltással. Akadt olyan házaspár, ahol a férj és a feleség aláírta, hogy nem akarják magukat beoltatni, másnap viszont a rendelőben megkeresték az asszisztenst, és visszakérték ezt a papírt, mondván, senkinek semmilyen joga tőlük ilyen aláírást kérni, hiszen az oltás nem kötelező. Hozzátette: a terheik augusztus végén még fokozódni fognak, akkor ugyanis a tizenkettő-tizenhat év közötti általános iskolásokat fogják oltani, amit ugyan elvileg megszerveznek az iskolák, de a vakcina beadását az orvosnak kell elvégeznie.
A koronavirus.gov.hu oldalon péntek délután megjelent kormányzati közlemény nem ragaszkodik már ahhoz, hogy a háziorvos házról házra járjon. Ebben a delta-vírus veszélyeire figyelmeztetnek és egyben arra kérik „a még beoltatlan időseket és családtagjaikat, hogy fontolják meg újra az oltást és jelentkezzenek a háziorvosnál vagy regisztráljanak az interneten (www.vakcinainfo.gov.hu) oldalon.” Ha regisztráltak, néhány napon belül foglalhatnak időpontot is valamelyik oltóponton (https://www.eeszt.gov.hu/hu/web/guest/covid-oltas-idopontfoglalas). Emellett az idősek nyugodtan kérhetik a háziorvostól is az oltás beadását. Ez esetben a háziorvossal kell egyeztetniük annak időpontjáról, helyszínéről, és ő dönt majd az olthatóságról és arról is, hogy milyen vakcinát ajánl az érintetteknek is. A háziorvosok háznál történő oltási akciója már csak a mozgásképtelen idősek esetében kerül szóba.
Lapunk érdeklődött a Semmelweis Egyetemen, hogy ők hány medikust illetve rezidenst küldtek a háziorvosi praxisokban élő idősek oltásának segítésére, ám lapzártánkig onnan nem kaptunk választ. A kormányzati portál viszont arról ír, hogy a háziorvosok munkáját több napja, több praxisban már közel száz orvostanhallgató is segíti.
Az ő tapasztalatikról közelebbit nem sikerült megtudni, hiszen hiába hívtunk körzeteket a Tiszántúlon, Budapesten, Észak-Magyarországon, egyetlen olyan praxist sem találtunk, ahol tudtak volna kirendelt orvostanhallgatókról.
Az egyik megkérdezett háziorvos azt mondta: „mi magunk sem akarunk menni, de azt sem szeretnénk ha helyettünk az orvostanhallgató mennének. Ráadásul az elmúlt hónapokban mindent megtettünk annak érdekében, hogy akit csak lehet beoltsunk. De nem is ismerek olyan élő házorvost, aki elkezdett volna házalni a betegeinél. Egyelőre még mindenki próbálja a negyedik hullám előtt kivenni a szabadságát, vagy éppen helyettesít a szabadságon lévő kollégát a szomszédos körzetekben.” Egy a Csepel-szigeten dolgozó háziorvos is állítja, hogy nem mennek házalni az oltással. Tőle legfeljebb annyi várható, hogy ha olyan páciense jelenik meg a rendelőben, aki még oltatlan, annak egyben az oltást is felajánlja.