merénylet;brit;merénylő;

- Nőgyűlölő ideológia vezetett a plymouthi vérengzéshez

Ha az ötszörös gyilkos, aki végül maga ellen fordította fegyverét, nem is követett el "klasszikus" terrorista merényletet, az általa követett "incel" mozgalom szélsőséges nőgyűlölő ideológián alapszik.

Plymouth tengerparti város Keyham kerületének térképén pontosan lehet követni azt az útvonalat, melyet az ötszörös gyilkos, majd életének önkezével véget vetett Jake Davison csütörtök este 18 óra 11 perctől 12 perc alatt tett meg, közben válogatás nélkül szedve áldozatait. Elsőként azonban tudatosan édesanyját, az 51 éves Maxine Davisont, más néven Maxine Chapmant végezte ki lőfegyverével. A gyors kivégzés után a huszonkét éves Davison kisétált a Biddick Drive 17-es számból az utcára, ahol pillanatokkal később leterítette a 43 éves Lee Martynt és hároméves örökbe fogadott kislányát, Sophiet.

A brit média információja szerint külön tragédia, hogy Martyn felesége és kisfiának édesanyja ugyanannak a kórháznak az intenzív osztályán dolgozik nővérként, ahová a sebesülteket szállították, bár mindeddig nem világos, szolgálatban volt- e?

A szürke és fekete ruhát viselő testépítő, aki korábban darukezelő-tanoncként dolgozott, ugyanennek az utcának a vége felé újabb két embert támadott meg fegyverével, a 33 éves Ben Parsonage-ot és 53 éves édesanyját, akik ugyan mindketten súlyos sérüléseket szenvedtek, de teljes felgyógyulásra számíthatnak. Egy a BBC által megszólított helyi lakos, Bert Pinkerton elmondása szerint az "üveges tekintetű" fiatalember elhaladt mellette fekete fegyverével, meg is csapta az orrát a leadott lövések szaga, de mázlija volt, mert nem mutatott iránta érdeklődést.

A szerencse elfordult viszont az 59 éves Stephen Washingtontól, aki két eszkimókutyáját sétáltatta. Mind ő, mind a 18 óra 16 perckor, a Blush fodrászszalon közelében utolért 66 éves Kate Shepherd belehalt sérülésébe. Az alig hat perc alatt lebonyolított vérfürdő alatt az ilyen drámát korábban nem tapasztalt szomszédok közül többen is riasztották a rendőrséget és a többi sürgősségi szolgálatot. A devoni-cornwalli rendőrség rekord hat perc alatt a helyszínen volt, és ahogy a kommandó 18 óra 23 perckor a fegyveres őrizetbe vételére készült, Davison, jelentések szerint a fodrászat mögötti parkolók környékén fegyverével meggyilkolta magát.

Devon és Cornwall rendőrfőkapitánya, Shaun Sawyer első reakcióiban kizárta, hogy a 22 éves férfi Plymouth lerobbant, kábítószerfogyasztással, munkanélküliséggel és egyéb problémákkal küzdő Keyham negyedében terrorista merényletet követett volna el. Igaz, nyomban hozzátette, hogy "nem foglal véglegesen állást". Jack Davison jelleméről már ámokfutása előtt megsemmisítő vélemények alakultak ki. A brit nyomtatott lapokban és az elektronikus médiában számos, őt viszonylag jól ismerő szomszéd szólalt meg, szociopatának, ember-, de különösen nőgyűlölőnek nevezve, akivel lehetetlen volt kapcsolatot kialakítani.

A megdöbbentő gyilkosságsorozat több eleme is tisztázódott mostanra. Davisont már serdülőkorában kezelték mentális egészségügyi problémák miatt, és közvetlen családja, köztük édesanyja, akit újabban szenvedélyesen gyűlölt, éppen az ámokfutást megelőző napokban kért kétségbeesett segítséget az NHS egészségügyi ellátótól, mert - ahogy ezt a Daily Mail napilap jelezte, - furcsán beszélt és viselkedett.

Amiért a tragikus incidens alapos és átfogó vizsgálatot igényel, az elsősorban a fiatalember fegyverviselési engedélye. Devon és Cornwall rendőrfőkapitánysága bajba került, amiért kitudódott, Davison licencét múlt év decemberében egy két hónappal korábbi állítólagos támadás miatt bevonták, majd ez év júliusában mind az írásos igazolást, mind a konfiskált fegyvert visszaadták. Egyelőre nem ismert, ugyanarról az ismétlőfegyverről van- e szó, mint amit a bűnelkövető a csütörtök esti akció során vetett be. Ugyancsak ki kellett volna verniük a rendőrségnél a biztosítékot Davisonnak a közösségi hálóra feltett kitörései, melyekből végzetes nőgyűlölete világlott ki. A brit férfi három héttel korábban a YouTube-on közzétett felvételen arról lamentált, hogy nem vesztette el a szűzességét, mert a nők visszautasították közeledését. Davison csatlakozott az amerikai "incel", involuntary celibate, önkéntelen cölibátusban élők mozgalmához.

A nőket általában alacsony intelligencia hányadossal megvert, primitív teremtéseknek tartotta, édesanyját pedig "nehezen elviselhető szörnyetegként" írta le. Reddit üzeneteiben ismételten dicsőítette az amerikai fegyverviselési kultúrát, személyesen Donald Trumpot, a tömeges lövöldözéseket. Utolsó, 14 perces YouTube bejegyzésében elvesztett tinédzser éveiről értekezik, amikor elkerülte az immár visszahozhatatlan ifjúkori szerelem. Davison saját bevallása szerint depresszióban és anhedóniában egyaránt szenvedett. Utóbbi megfosztja áldozatait attól, hogy az élet egyszerű örömeit, mások társaságát, beszélgetéseket, zenét, kulináris gyönyöröket élvezzenek, nem is beszélve a nemi életről. Az egykori hájasságát súlyemeléssel és anabolikus szteroidokkal enyhítő társadalmi kirekesztett végeredményben úgy érezte, - mint a The Times idézi, - hogy "az élet legyőzte őt, így ideje Terminátorba, gyilkosba átmenni".

Szombaton Priti Patel belügyminiszter felkereste Plymoutht, majd az ámokfutás útvonalának bejárása után "szavakkal ki sem fejezhető tragédiaként" írta le a történteket. A körzet polgárőrségének egyik koordinátora, Kev Sprowston a miniszter asszony jelenlétében "Plymouth szeptember 11-éjének" és a "második világháború óta legsötétebb napjának" nevezte a támadást. Minden gyerek és minden felnőtt pontosan emlékszik, hol volt, amikor az esetről hallott. Patel várhatóan felgyorsítja annak felülvizsgálatát, hogyan léphet fel a kormány az incel csoportokkal és egyénekkel szemben. Ez azonban nem könnyű feladat, mert más gyűlölködő csoportokkal ellentétben az incel nehezen körvonalazható.

Szombaton Jake Davison családja bocsánatot kért a nyilvánosságtól a súlyos atrocitás miatt. Az ország két végén, a déli tengerparton, illetve a skóciai Shetland-szigeteken élő rokonok "teljes traumában vannak, egy mondatot is nehezen tudnak összerakni". Mint érzékeltették, mindenkit gyászolnak, akit a szörnyűség érint. Életük hátralévő részét be fogja árnyékolni a tragédia".   

Mi is az incel? A digitális harag leküzdésére létrehozott brit központ igazgatója, Imran Ahmed fejtegetései szerint az incel ugyanúgy működik, mint minden más szélsőséges mozgalom, hálózatokra épül, manipulálja, radikalizálja és beszervezi a csalódottakat. Az incel közösségnek nem ez volt az első erőszakos tevékenysége, - hat amerikai lövöldözéssel kapcsolható össze, - ezért ezt az Egyesült Királyságban és más országokban is a terrorizmust és a szélsőséges eszméket elhárító tevékenység részeként kezelik. Ahmed bírálja a "Big Tech" vállalatok passzivitását és abban bízik, hogy a készülő brit online biztonsági törvény el fogja érni a radikális nézeteknek helyet adó szociális csatornákra való súlyos pénzügyi bírságok kirovását. Vasárnap nyilvánosságra került adatok szerint a három legnagyobb incel fórumra havonta félmillióan jelentkeznek be a szigetországból.
Nem előzménytelen a tragédia Nagy-Britanniában az utolsó hasonló nagyságrendű lövöldözésre 2010-ben került sor az észak-angliai Cumbriában, amikor Derrick Bird taxisofőr gyilkolt meg 12 személyt és sebesített meg további 11-et. Davison-hoz és Bird-höz hasonlóan a legtöbbet emlegetett lőfegyveres merénylő, Thomas Hamilton, aki 1996-ban egy dunblane-i általános iskolában 16 gyereket és egy tanárt megölt, további 15-öt pedig megsebesített, majd öngyilkosságot követett el az akció végén. Ezt a sorsot választotta magának az 1987-es hungerfordi merénylő, Michael Ryan is, miután egy három különböző fegyverrel végrehajtott őrült futam során 16 embert terített le. A tömegmészárlást követően a kormány bizonyos lőfegyvereket betiltott és elrendelte, hogy a megmaradtakat regisztrálni kell és szigorú biztonsági körülmények között tartani.

Noha az utóbbi időben mintha közeledett volna egymáshoz a két fél, az udvarias gesztusokat ismét felválthatják a harcias üzenetek.