szélsőjobb;Franciaország;antiszemitizmus;Marine Le Pen;koronavírus;Emmanuel Macron;

2021-08-16 20:20:00

„Sötét erők” a háttérben

Egyre inkább antiszemita jellegűek a franciaországi oltásellenes tüntetések. Így is ijesztően sokan rokonszenveznek a megmozdulásokkal.

A francia kormányzat hiába reménykedett abban, hogy alábbhagynak az egészségügyi igazolvány, illetve a kötelező oltás elleni tüntetések, továbbra is hétről hétre mintegy negyedmillióan vonulnak utcára szombatonként, s ami különösen aggasztó lehet Emmanuel Macron számára, hogy a lakosság legalább 35 százaléka rokonszenvez a megmozdulásokkal. Csakhogy a tüntetők közé már nem csak szélsőjobboldaliak, szélsőbaloldaliak, illetve sárgamellényesek vegyülnek, hanem antiszemita felhangjai is lettek a tiltakozó akcióknak.

Egy héttel korábban futótűzként terjedt a közösségi oldalakon egy fénykép. Egy nőt ábrázolt, amint antiszemita feliratot tart a magasba a metzi tüntetésen. A rendőrség hamar közbelépett, két nappal később le is tartóztatta. A metzi ügyészség vizsgálatot indított vele szemben, írta közleményében a moselle-i prefektúra.

A táblán több zsidó származású politikus, üzletember és értelmiségi neve szerepelt. Ezeket pedig a következő szlogen foglalta keretbe: "De ki?” A kérdés egy, a szélsőjobboldaliaknak teret adó Cnews hírcsatornán megjelent interjúra utal. Júniusban az egyik programban egy nyugalmazott tábornok, Daniel Delawarde tűnt fel, aki aláírója volt annak a kiáltványnak, amely a Valeurs actuelles című hetilapban jelent meg. Ebben Franciaország "szétesését" és burkoltan katonai hatalomátvételt vizionáltak. Delawarde arra a kérdésre, ki irányítja a médiumokat, a riporternek azt válaszolta, „Ön nagyon jól tudja, hogy ki irányítja a médiumokat (...), a Washington Postot, a The New York Times-t vagy itt a BFM-TV-t [Franciaország fő hírcsatornája] és az összes újságot (...). Kik ezek az emberek?" - kérdezte Delawarde retorikusan. „Ki?” – kérdezte többször az újságíró. „Az a közösség, amelyet jól ismer” – válaszolta végül a volt tábornok. A műsorvezető, Jean-Marc Morandini időben kapcsolt és félbeszakította őt.

A nő által mutatott táblának volt még egy sajátossága: a Qui? („Ki”) feliraton a Q betűt külön kiemelte, amivel arra is utalhatott, hogy a szélsőjobboldali QAnon mozgalom szimpatizánsának tartja magát.

Metz polgármestere, François Grosdidier, a Republikánusok párt politikusa a városában történt esettel kapcsolatban megjegyezte, „felháborodott, megbotránkozott”, de sajnos nem lepődött meg. Egyúttal élesen elítélte, hogy az elutasítók mozgalmára a szélsőségesek, a populisták és az antiszemiták telepedtek rá.

A metzi eset óta egyre nagyobb megütközés tapasztalható a társadalomban. Több politikus is felháborodásának adott hangot, a diszkriminációellenes egyesületek pedig jogi lépéseket fontolgatnak. A Rasszizmus és Antiszemitizmus Elleni Nemzetközi Liga (Licra) bejelentette, panaszt kíván tenni, az SOS Racisme pedig közölte, „tanulmányozza” a jogi lépések lehetőségét a tüntetéseken tapasztalható tendenciák miatt. „Az antiszemitizmus tegnap és ma is gyilkol. Ez bűncselekmény, amelyet szisztematikusan el kell ítélni” – közölte a Twitteren Elisabeth Moreno, az egyenlőségért felelős miniszter.

Marine Le Pen, a jobboldali populista Nemzeti Tömörülés (RN) elnöke számára módfelett kellemetlen, hogy kiderült: az antiszemita transzparenst magasba emelő nő egykor a RN jelöltje volt. Szeptemberben kell felelnie a bíró előtt. Ám nem ez volt az egyedüli aggasztó jel. Hasonló transzparensek jelentek meg, amikor Macron elnök elítélte a Simone Veil volt miniszter és Auschwitz-túlélő emléktáblájának antiszemiták általi megrongálását. „Az antiszemitizmus daganathoz hasonlítható, amely helyzetek és témák szerint bukkan fel újra és újra. Egy ideje sajátos jelenséggel találkozunk: olyan antiszemitizmus van kialakulóban, amelyet az oltásellenesek használnak fel saját érdekeik szerint” – mondta el az El Paísnak Marc Knobel író és esszéista, aki nemrégiben jelentette meg „Cyberhaine, propagande et antisémitisme sur Internet” (Kibergyűlölet, propaganda és antiszemitizmus az interneten) című könyvét.

A metzi ügy egy fordulat kezdete lehet. Az oltást, illetve az egészségügyi igazolványt elutasítók, az álhírekben vakon hívők megint globális összeesküvést szimatolnak, amely mögött a zsidók állnak. Ennek az első jeleit már hetekkel korábban tapasztalni lehetett. A tüntetéseken sokan sárga csillagot viseltek, mivel állításuk szerint megbélyegzik őket, ha nem oltatják be magukat. Egyes gyógyszertárakat, amelyek koronavírus-teszteket végeznek, pedig „kollaboránsokként” vádoltak, sőt meg is támadták ezeket.

Mint a Le Monde múlt héten írta, a „Ki?” kérdés már széles körben elterjedt azon franciák körében, akik úgy vélik, hogy a teljes immunizálást igazoló egészségügyi dokumentum előírása mögött sötét erők – értsd: zsidók – állnak, ők akarják elterjeszteni az „egészségügyi diktatúrát”. Bár kerülik, hogy a zsidó szót kimondják, amint azt a fenti interjú is igazolja, de egyértelmű, mire utalnak. "Teljesen átlátszó, hogy antiszemitizmusról van szó” – vélekedett Rudy Reichstad, a Conspiracy Watch igazgatója. „Csak kicsit kell ismerni ezt a szimbólumrendszert ahhoz, hogy rájöjjünk, a zsidók pellengérre állításáról van szó, miközben igyekeznek kitérni az antiszemitizmus vádja elől."