Velencei-tó;

- Újra tömegesen pusztulnak a halak a Velencei-tóban

Eddig 300 kiló haltetemet gyűjtöttek össze. A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság még nem döntött a vízminőség-védelmi készültség eddiginél magasabb fokozatáról.

Újabb, de a júniusinál lényegesen kisebb intenzitású halpusztulás kezdődött múlt pénteken a Velencei-tóban – közölte a honlapján a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ). Mint írják, Velencei-tavi kirendeltségük munkatársaival és a horgászszervezetek önkénteseivel ismét azonnal megkezdte az elhullott halak begyűjtését és azonosítását. Hangsúlyozták:

„A haltetemek elszállítási, ártalmatlanítási eljárását és annak költségeit közfeladat-ellátása keretében a halgazdálkodásért felelős horgászszövetség biztosítja.”

A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint a harmadfokú vízminőség-védelmi készültség esetleges újbóli elrendelése tárgyában hétfőn születhet döntés, ha azt a mért adatok indokolják. Az igazgatóság honlapján hétfőn 15 óráig nem tettek közzé információt a halpusztulással kapcsolatban.

A hétvégi tapasztalatok alapján a MOHOSZ szerint a Velencei-tó vízminősége a fürdési, vízisport és egyéb rekreációs igénybevételi szempontok oldaláról jó, így a helyzet e tárgyban azonnali korlátozást, beavatkozást nem igényel.

Hozzátették, a helyszíni tapasztalatok alapján az elpusztult és összegyűjtött halak zöme karika- és dévérkeszeg, valamint busa volt, de pontyot, amurt és süllőt is találtak az elhullott állatok között.

Aláhúzták, az eddigi szakvélemények szerint az ismét lokális oxigénhiányban elpusztult halak begyűjtött mennyisége a második havária-jelenség eddigi három napja alatt mintegy 300 kilogramm. Bizakodásra ad okot, hogy a meteorológiai előrejelzések alapján legkésőbb keddtől javulhat a helyzet, mert élénkülő légmozgás, lokális csapadék és jelentősebb lehűlés is várható.

A júniusban tapasztalt jelenség Gerhard Ákos Velence polgármestere szerint több tonnányi hal pusztulásához vezetett. A MOHOSZ most megismételte korábbi javaslatát:

„A tó tartósan és tendenciózusan alacsony vízállása és az elmúlt évtizedekben gyarapodó lágyiszapréteg mennyisége a közeljövőben egy tartós vízpótlási beavatkozás kidolgozását és kivitelezését, párhuzamosan egy átgondolt nádművelés beindítását igényli.”

Mint arról a Népszava is beszámolt, lényegében ökológiai katasztrófa fenyeget a tónál, s nagy port vert fel, hogy miközben Tessely Zoltán, a Pannónia Szíve és a Velencei-tó területfejlesztéséért felelős miniszterelnöki biztos a Fehérvár TV-nek azt mondta, hogy összesen 40 milliárd forintba kerülne a vízpótlás, Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár az RTL Klubnak erről úgy nyilatkozott: 

„Magyarország kormánya kiemelten foglalkozik azzal, hogy milyen körülmények, milyen viszonyok vannak a Velencei-tó környékén. Szó sincs arról, hogy ezt most egy hirtelen felindulásból egyszerre meg lehetne oldani.”

Most a MOHOSZ megjegyezte, a vízellátás megoldása, annak biztonsága – a halgazdálkodáson, a halállományon messze túlmutatva – a térségi turizmus, az itt élők életminősége érdekében is kiemelten fontos kormányzati feladat. Továbbá arra is felhívta a figyelmet, hogy minden ellenkező hírrel szemben a tó felett, annak vízgyűjtőjén elhelyezkedő a Pátkai- és Zámolyi-víztározók vízminősége jelentősen rosszabb mint a Velencei-tóé, és mindkét tározó vízszintje szintén kritikusan alacsony. A tározókból történő vízpótlás pedig jelenleg további károkat okozhatna.

Még mindig nem tudni a tragédia okát, egy szakértő szerint akár emberi, akár műszaki hiba történt, a baleset valószínűleg elkerülhetetlen volt.