Görög Befogadás – migrációs történetek tegnap és ma címmel egyhetes programsorozatot rendeznek, mely történelmi távlatból vizsgálja hazánk migrációs politikáját az 1940-es évek végétől napjainkig, az egyéni történetekre, a szabadságvágyra és a kultúrák találkozására helyezve a hangsúlyt.
Az augusztus 23. és 29. között megvalósuló projekt a Liberty nemzetközi együttműködés keretében, az Európai Unió Kreatív Európa Programja és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre. Az alkotások mindegyike ősbemutató, a Trafó felkérésére születtek meg, és legtöbbjük egyszeri esemény.
A nyitónapon Kelemen Kristóf Pécsről élőben közvetített idegenvezetése során megismerhetjük a város jelképének számító Niké-szobor történetét, mely a görög származású szobrász, Makrisz Agamemnon ismert alkotása. A Niké, szabadságunk szobra című előadásban a szerző-előadó ezúttal szülővárosának történetein keresztül kutatja a magyar ember szabadságvágyának hagyományait. A Trafó Gondolat Generátor nevű színházpedagógiai műhelye augusztus 24-én mutatja be az Ahonnan én jövök című közösségi színházi előadást, mely az otthon, identitás kérdéseit járja körül. A STEREO AKT színházi sétára hív a Kőbányai úti volt dohánygyár épületébe, ahol a színészekből, énekesekből és érintett civil résztvevőkből álló csapattal felfedezhetjük a helyszín múltját.
Augusztus 26-án avatják fel a régi Dohánygyár homlokzatán Antal Balázs és Hatházi László A nap alatt című művét. Augusztus 27-től 29-ig installációs térré változik a Trafó Nagyterme: Balázs Juli, Juhász András, Kálmán Eszter, Keresztes Gábor és Szabó-Székely Ármin Vízmezők című alkotása az elmerülés és a szemlélődés kettős élményét nyújtja. A résztvevők, mint hajótöröttek a tengeren, vagy eltévedt magashegyi túrázók, egy olyan közegbe kerülnek, mely folyamatosan változik és eluralkodik az érzékeik felett. Az alkotócsapat korábbi munkája, a Végtelen dűne elnyerte a 2019-es Prágai Quadriennálé Országok és régiók szekciójának fődíját.
Az eseménysorozat végén, augusztus 28-án kerekasztal-beszélgetést is rendeznek a 20. századi befogadástörténetek témájában, történészek, szociológusok, civil szervezetek és művészek részvételével.