Mivel Európában egyre hangosabbak az oltásellenes mozgalmak, ezért is volt fontos Ferenc pápa múlt heti videofelhívása a védőoltások mellett. Hatására jellemző, hogy még Sergio Mattarella olasz köztársasági elnök is hivatkozott rá. Akadnak olyan katolikus, jobboldali radikálisok is, akik az oltásellenesek táborát erősítik. Fontos szellemi vezetőjük Ferenc pápa legnagyobb bírálója, Raymond Leo Burke kuriális bíboros, aki napokon át súlyos állapotban volt koronavírusos fertőzése miatt és hétvégén engedték ki az intenzív osztályról.
A főpap augusztus 10-én maga jelentette be a diagnózist. Négy nappal később munkatársai közölték, lélegeztetőgépen van, mesterséges kómában tartják, súlyos, de stabil az állapota. Múlt szombaton aztán az őt kezelő Guadalupe-i Miasszonyunk Kórház igazgatója közölte, Burke lekerült a lélegeztetőgépről.
Burke ultrakonzervatív nézeteiről ismert, 2004-ben azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy kijelentette, nem áldoztatná meg az akkori demokrata elnökjelöltet, a katolikus John Kerryt, mert támogatja az abortuszhoz való jogot. Hasonló okok miatt 2009-ben megdorgálta a Notre Dame-i Egyetemet, amiért Barack Obama akkori elnöknek tiszteletbeli doktori címet akart adni. Ferenc pápa 2014-ben menesztette Burke-ot a vatikáni Apostoli Szignatúra éléről, miután a főpap azt mondta, az egyház „kormányos nélküli hajóhoz” hasonlít.
A koronavírust illetően is sajátos nézeteket vallott. Burke arra figyelmeztetett, az egyes kormányok a járványtól való félelmet használják fel polgáraik manipulálására. A kötelező Covid elleni oltások ellen szólalt fel 2020 májusában, mondván, hogy „mikrocsipeket akarnak beültetni az emberekbe”. Azt mondta, a vírus elleni küzdelem legjobb fegyvere Jézus Krisztus.
Ezért is keltett komoly feltűnést Ferenc pápa múlt heti nagyon erős kiállása a vakcina mellett, aminek tehát egyházpolitikai jelentősége is van. Az egyházfő, továbbá hat észak-, közép- és dél-amerikai érsek és bíboros háromperces videóban népszerűsítette a koronavírus elleni globális oltási kampányt. Feltűnő, hogy amerikai főpapokkal lépett fel, ami jelzés is lehet az ultrakonzervatív, vakcinaellenes katolikusok számára. A klipet a New York-i Ad Council nonprofit szervezet vette fel, amely mintegy nyolc évtizede tervez és készít különféle videókat. Az internetes csatornákon kívül a Vatican News, a Szentszék médiaoldala is terjesztette a felvételt. A videó elején és végén a pápa az anyanyelvén, spanyolul beszél.
Claudio Hummes, São Paolo korábbi érseke portugálul közölte, az oltás „jótékonysági cselekedet” is. A többi főpap spanyolul fordult a hívőkhöz, köztük az Egyesült Államok Katolikus Püspöki Konferenciájának elnöke és Los Angeles érseke, José Gomez. A videót angolul feliratozták.
„Isten segítségével és sokak munkájának köszönhetően ma olyan oltóanyaggal rendelkezünk, amely megvéd minket a Covid-19-től” – mondta a pápa. Ez reményt ad arra, hogy véget ér a világjárvány, feltéve, hogy a vakcinák mindenki számára elérhetővé válnak a világ minden pontján, és az emberek együtt lépnek fel ennek érdekében. Az illetékes hatóságok által jóváhagyott oltóanyagokkal való beoltás „a szeretet tette" a felebaráti szeretet megnyilvánulása, érvelt a pápa. Az oltás beadatása egyszerű lépés, de olyan, amely „mindannyiunk számára jobb jövőhöz vezethet”.
A videó főként az Egyesült Államokban élő latinókat, valamint a Közép-Amerikában, a Karib-térségben és Latin-Amerikában élőket célozza meg. A hatóságok szerint az Egyesült Államokban a 18 évesnél idősebb lakosság 72,3 százaléka kapott legalább egy oltást, míg a latinók körében ez az arány csak 67 százalék. Közép- és Dél-Amerikában az oltási kampány lassan halad, mivel kevés a vakcina, és az emberek szkeptikusabbak az oltással szemben.
A Vatikán Integrált Fejlesztési Ügynöksége szerint El Salvadorban a lakosságnak csak 30 százaléka, Hondurasban pedig csak öt százaléka van teljesen beoltva. Ferenc pápa kezdettől fogva üdvözölte az olasz kormány 2020 márciusa óta tartó szigorú járványügyi zárlatát, és a Vatikánban is hasonló intézkedéseket fogadott el. A Vatikán mindenkit felszólított arra, hogy oltassa be magát. Az alkalmazottakon és hozzátartozóikon kívül a Vatikán a Szent Péter tér közelében élő hajléktalanok százait, valamint az egyházi fenntartású befogadóközpontokban élő menekülteket is beoltott. A Vatikánban dolgozó laikusok közül azok, akik alapos indok nélkül megtagadják az oltást, elbocsátásra számíthatnak. Maga a pápa január 13-án kapta meg az első, február 3-án pedig a második oltást.