Oroszország;válás;

- Egyre több a válás Oroszországban

Az év első öt hónapjában több mint 251 ezer házaspár vált el Oroszországban, ez pedig hétéves rekord. 44 százalékos az emelkedés a múlt esztendő hasonló időszakához képest.

A FinExpertiza nemzetközi szolgálat kutatásának eredményét a lenta.ru orosz hírportál ismerteti. E szerint a legtöbb válást az Észak-Kaukázus legszegényebb, konfliktussal teli régiójában, Ingusföldön, Csecsenföldön, Dagesztánban, Karacsáj-és Cserkeszföldön, és Észak-Oszétiában regisztrálták. Több, mint duplájára, vagy akár háromszorosára nőtt itt a válások száma. A legkevesebb válásra az ország nyugati részén, Belgorod, Voronyezs és északabbra, Kalinyingrád környékén került sor. Moszkva 15. a válásokat tekintve, 63 százalékos az emelkedés. Érdekesség, hogy van két távoli térség, amelyre egyáltalán nem jellemző a csökkenő tendencia: Dél-Szibériában Hakaszia, Észak-Szibériában pedig Nyenyecföld.

Az elmúlt tíz évben a házasságok és a válások között a különbség jelentősen csökkent. Míg 2012-ben 31 százalékkal több házasságkötés történt, mint válás, most a különbség mindössze 6 százalék.

Az okokat keresve, pszichológusok úgy vélik, sokan képtelenek voltak megbirkózni a pandémia alatti összezártsággal, számos korábban elfojtott indulat és ellentét ezekben a kritikus hónapokban tört a felszínre. Ekkor érett meg sok emberben a válás gondolata, amit később tett követett. De van egy nem kevésbé jelentős tényező is. A WCIOM közvéleménykutató intézet felmérése szerint az oroszok 33 százaléka meg van győződve arról, hogy a válás fő oka a szegénység. 15 százalékuk okolja a kölcsönös megértés hiányát, 14 százalékuk a hűtlenséget, 10 százalékuk a hétköznapi problémákat, 8 százalékuk az alkoholizmust és a kábítószer-függőséget, 8 százalékuk a karakterek összeférhetetlenségét, 6 százalékuk az egymással szembeni tiszteletlenséget, 5 százalék pedig a lakhatási problémát említi.

A megkérdezetteknek 9 százaléka a válást bármilyen esetben elfogadhatatlannak tartja. A többség a konkrét helyzettől teszi függővé. A gyerekek elhelyezését a személyek egyéni tulajdonságaitól tennék függővé, de az anyát alkalmasabbnak tartják a nevelésre. A házastárs megcsalását az emberek 82 százaléka elitélendőnek mondja és csak 10 százalék tekinti azt természetesnek.

A homoszexualitásról készített telefonos felmérésekből az derül ki, hogy az évek folyamán az oroszok elfogadóbbak lettek. Ma már 47 százalékuk ezt normális jelenségnek tekinti, igaz 16 százalék közülük nem tartana fenn kapcsolatot velük. A többiek betegségnek tartják, amit gyógyítani kellene, de szép számmal vannak olyanok is, akik veszélyesnek minősítik ezt az állapotot és izolálnák a melegeket. A közöttük lévő házasságot a többség nem tartja elfogadhatónak.

A Prorazvod.com honlap ismertetőjéből kiderül, hogy a több válás nem pusztán orosz jelenség, jellemző az Európai Unió országaira is. ENSZ-felmérések az összeférhetetlenséget, a hűtlenséget, a drog-függőséget és az alkoholizmust, a fizikai és lelki bántalmazást, továbbá az alacsony életszínvonalat jelölték meg a válások fő okaként. Tavalyelőtt Luxemburg 87 százalékos válással vezette a statisztikát minden más országot megelőzve a világon, ami már csak azért is érdekes, mert sem a szegénység, sem az elmaradottság, sem az elmaradott gazdaság rá nem jellemző, ellenkezőleg! 65 százalékkal Spanyolország következik, aminek az egyik oka, hogy válásra hosszú ideig egyáltalán nem is volt lehetőség. Franciaország a maga 55 százalékával, az Egyesült Államok 46 százalékkal, Németország 44 százalékkal, Nagy Britannia 42 százalékkal, Ausztrália és Kanada 38 százalékkal szerepel a listán.

A legkevesebb válást Indiában (1 százalék), Chilében (3 százalék), Kolumbiában (9 százalék), Mexikóban (15 százalék), Törökországban és Iránban (22 százalék) jegyezték fel. Az okok különbözőek, van, ahol ennek mély vallási gyökerei vannak, másutt a törvények nehezítik meg a különválást, vagy éppen a válással járó nagy kiadások.  

A katolikus egyházfő felhívása a vakcina beadására nem csak egészségügyi természetű, hanem egyházpolitikai szempontból is jelentős. Nagy bírálója, az oltásellenes Raymond Burke napokig súlyos állapotban volt, miután elkapta a Covidot.