oltás;koronavírus;Csenyéte;

- Félnek a tűtől, de még jobban az ördögtől

Az ország legszegényebb települése, az észak-borsodi Csenyéte negatív rekordot döntött: a lakosság számarányához képest itt található a legkevesebb beoltott ember.

Kóbor kutyák, utcán kószáló tizenévesek, nagyanyjuk mellett szaladgáló óvódáskorúak. Robi-kapával húzott gumikerekes fakocsi, rossz állapotú autók, az egy órakor menetrendszerűen megérkező buszjárat – ez a kép fogad az encsi járásban lévő Csenyétén, amikor megállunk a falu közepén. Aki járt már erre tudja, hogy az ország egyik hegyes-dombos vidékén találja ezt a lehangoló állapotban lévő falut. Az árok szeméttel teli, a házak teteje több helyen roskad. Talán változik majd a helyzet, mert a Máltai Szeretetszolgálat legszegényebb településeket felkaroló programja ezt a falut is célozza, de a helyiek most még nem éreznek javulást.

Eseményszámba megy, ha postásfurgon, vagy a mozgó élelmiszer árus után idegen autó érkezik a zsákfaluba. Körénk is gyorsan sereglik vagy két tucat ember, kiderül, közülük mindössze hárman vannak beoltva. Horváth Elemérné az ingyenkonyhán kapott savanyúlevessel teli műanyag ételhordókkal egyensúlyoz idáig, visz belőlük hetet, sokan vannak otthon gyerekek, unokák. Ő és a férje is be vannak oltva, azt mondja, 63 éves, mindenféle "nyavalyája" van, nem kockáztatta, hogy elkapja a koronavírust. Amikor jelentkeztek, a falu mikrobuszával vitték be őket Miskolcra az oltópontra, Pfizert kaptak, azt mondja, ha kérheti, a harmadik oltást is ebből szeretné.

– Ebből mi is beoltatnánk magunkat, csak hát bajos elmenni a faluból, azt várnánk, hogy jöjjön ide az oltóbusz, vagy a háziorvos adja be nekünk itt helyben – mondják többen is. Köztük van Gulyás János, a település négy önkormányzati képviselője közül az egyik, aki szintén „oltatlan” miközben a felesége megkapta a vakcinát.

– Egyszerre regisztráltunk az asszonnyal, aztán valahogy én kimaradtam, pedig őt én vittem be Miskolcra. Igazából nagyon nem is akartam utána járni, hogy miért nem kaptam visszaigazolást, ha már így alakult, kibírom oltás nélkül is.

– Fél a szuritól! – kajánkodik a felesége.

A férfi csak hümmög, a körülötte állók is ezt teszik, de aztán a beszélgetésfoszlányokból kiderül, nemcsak a tűszúrástól félnek, hanem attól is, hogy az oltással valamilyen rontás vagy ehhez hasonló kerül a testükbe. A félelmeket a pletykák, és rossz hírek csak erősítették. Hamar végigszaladt az utcákon, hogy a szomszéd faluban a koronavírus elleni oltást követően halt meg valaki, emiatt sokan azt a következtetést vonták le, hogy ok-okozati összefüggés van a vakcina és a tragédia között. A „jól van úgy minden, ahogy van” hangulat is érzékelhető sokaknál, de az is tény, hogy Csenyétéről eljutni a miskolci kórházban lévő oltópontra, vagy akár két településsel odébb, nem is olyan egyszerű. Az itteniek legfeljebb közmunkából élnek, a kevés pénzt nagyon be kell osztani, egy népesebb család busz jegyének árára már nem futja belőle.

A falu mikrobusszal korábban még valóban vitt embereket az oltópontra, de két hónappal ezelőtt a jármű elromlott, csak mostanára sikerült megjavítani. Kiss Istvánt, a település polgármesterét is elértük, ő azt mondta, hiába próbált jó példával elől járni, és oltatta be az elsők között magát, és a családját, sokakat mégsem sikerült rábeszélni erre, kényszeríteni pedig senkit sem lehet.  

A „negatív ezüstérmes” Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Uszkán 12 százalékos az átoltottság. A polgármestert hiába kerestük, hogy ennek okairól beszélgessünk, nem értük el. A helyi viszonyokat jól ismerő forrásunk szerint ebben a faluban több olyan kisebb egyházon kívüli karizmatikus közösség működik, amelynek egyike-másika szinte lebeszélte az embereket az oltakozásról. Volt aki egyenesen arról beszélt, hogy a sátán költözik belé, ha engedi megszúratni magát.

Az viszont érdekes, hogy sem Csenyétén, sem Uszkán nem volt eddig egyetlen koronavírusos megbetegedés sem. Van, aki ezt azzal magyarázta, hogy mindkét falut zömmel romák lakják, és eléggé zárt közösségként működnek, amelynek lakói keveset utaznak, és nem jellemző, hogy távolról érkező vendégeket fogadnának. Egy másik magyarázat szerint különös, hogy egyik faluban sincs kiépített szennyvízhálózat, de logikus érvek nem szólnak amellett, hogy lenne összefüggés ez, és a fertőzöttség hiánya között.

Horváth Elemérné Pfizer-oltást kapott. Nem akart kockáztatni
A keleti országrészben a legrosszabb a helyzetAugusztusig országosan több mint hat és félmillió védettségi igazolványt postáztak ki – nemcsak az oltottak, de a koronavírusból igazoltan felgyógyultak is megkapják az igazolványt –, ami országosan 66 százalékos védelmet feltételez. A megyék/főváros sorrendje pedig a következő: Budapest 78,4%, Győr-Moson-Sopron 72,2%, Vas 69,8%, Pest 68,5%, Fejér 67,7%, Veszprém 67%, Csongrád 66,7%, Komárom-Esztergom 66,4%, Zala 64,3%, Baranya 63,4%, Somogy 63,4%, Tolna 63%, Heves 62%, Nógrád 61%, Hajdú-Bihar 60,3%, Bács-Kiskun 60,1%, Békés 58,7%, Szabolcs 56,5%, Szolnok 55,7%, Borsod 54,9%. Ahogy az látható, 23,5 százalékos különbség van Budapest és Borsod között – írta közösségi oldalán Szél Bernadett független országgyűlési képviselő, akinek hosszas utánjárással sikerült megszereznie az adatokat a védettségi igazolványokat kipostázó Fővárosi Kormányhivataltól. A járások közül a győri, a budakeszi, a dunakeszi és a szombathelyi, a székesfehérvári, gárdonyi, veszprémi és szegedi járásban a legmagasabb, míg a kunhegyesiben, mezőcsátiban, ózdiban, hajdúhadháziban és csengeriben a legalacsonyabb a védettségi igazolvánnyal rendelkezők aránya. A Pest megyei Ipolytölgyesen és Márianosztrán, valamint a somogyi Nemeskisfaludon él lakosságszám arányosan a legtöbb védett, míg a legalacsonyabb arányokkal bíró települések között borsodi, somogyi és szabolcsi falvak vannak. Öt százaléknyi lakosnak van védettségi igazolványa Csenyétén, 12 százaléknak a szabolcsi Uszkán, 22 százaléknak a borsodi Farkaslyukon, 25 százaléknak a hevesi Tarnabodon, 26 százaléknak a szolnoki Tiszabőn, 28 százaléknak a borsodi Sajónémetiben. Hatvanöt faluban 30 százalék vagy az alatti az arány. Az első száz településen átlagosan 78 százalék a védettségivel rendelkezők aránya, az utolsó 100 átlaga 27 százalék, azaz több mint 50 százalékos a különbség. Az adatok is világosan mutatják, hogy a kormány nem dőlhet hátra, folytatnia kell az oltási kampányt, különösen a hátrányos helyzetű keleti országrészekben – jegyezte meg Szél Bernadett. Hozzátette: rugalmasabbá kell tenni az oltási programot, oltóbuszokkal kell helybe vinni az oltóanyagot és ami még nagyon fontos, előzetes regisztráció nélkül is lehetővé tenni az oltást. 

Nem csak a fővárosban, de vidéken is lesznek helyszínei a grandiózus eseménynek.