Putyin;választási kampány;

Kampányfinisben Putyin is bőkezű

Vlagyimir Putyin elnök vasárnap látványos kampányintézkedéseket jelentett be, amelyeket keddre már gazdaságélénkítő hatásúként vélelmeztek egyes orosz elemzők.

Vészesen csökkent a kormányzó Egységes Oroszország párt támogatottsága, főképp a nagyvárosokban, miközben szeptember 17-én elrajtol Oroszországban a – koronavírus járványra való tekintettel háromnapossá bővített parlamenti választás. És mindeközben a koronavírus járvány tombolása sem akar alábbhagyni, augusztus 14-én még a járvány kezdete óta mért abszolút napi rekordot, 819 áldozatot jegyeztek az országban. Mivel a koronavírus járvány miatti korlátozások méginkább nehéz helyzetbe hozták az évek óta az elvárások alatt teljesítő orosz gazdaságot, a Kreml annak ellenére idegenkedik mindenféle komolyabb járványügyi korlátozástól, hogy az orosz lakosság oltakozási hajlandósága változatlanul alacsony, a négy bejegyzett saját vakcinával is rendelkező országban a teljeskörűen beoltottak aránya még mindig csupán 24 százalékos.

Bár az elnöki kormánypártot az a veszély így sem fenyegeti, hogy elveszítené a választásokat, Vlagyimir Putyin elnök vasárnap látványos kampányintézkedéseket jelentett be, amelyeket keddre már gazdaságélénkítő hatásúként vélelmeztek egyes orosz elemzők.

Az elnök ígérete szerint a katonaság kereteibe tartozók egyszeri fejenkénti 15 ezer rubel (202,5 dollár), a nyugdíjasok pedig 10 ezer rubel egyszeri juttatásban részesülnek, a magas infláció ellensúlyozásaként. Csakhogy mindez 500 milliárd rubelt (6,75 milliárd dollárt) meghaladó pluszkiadást jelent az orosz büdzsének. Andrej Makarov, a Duma költségvetési bizottságának elnöke azonban bejelentette, a kifizetéseket a költségvetés plusz bevételeiből fogják finanszírozni.

A birodalmi nosztalgia híveinek sem kellett csalódniuk, hétfőn ugyanis már az orosz haderőfejlesztésről gondoskodott Putyin. Az ekkor megnyílt kubinkai Armija-2021 haditechnikai fórumon, amelyen Putyin személyesen ugyan nem vett részt, de videokonferencia keretében bekapcsolódott, és arról beszélt, hogy egy erős és szuverén Oroszországnak erős és kiegyensúlyozott hadiflottára van szüksége. Videós bejelentkezése keretében négy tengeralattjáró és két korvett építését indította el az elnök. Mint mondta, „a felelősségteljes és nagyszabású feladatok ellátását Oroszország geopolitikai helyzete és a világ ügyeiben betöltött szerepe követeli meg”.

Noha Oroszországban Putyin elnöksége idején fokozatosan kiszorították az ellenzéket a politikai életből, a választások pedig már csak formálisan szabadok, az idei szeptemberi megmérettetésre már a látszatot sem őrizte meg a rezsim. A legismertebb orosz ellenzéki, Alekszej Navalnij, - akit épp egy éve, augusztus 19-én novicsok idegméreggel próbált kiiktatni az orosz titkosszolgálat- börtönben ül, de nem indulhatnak a választáson az ellenzéki civil szervezetek jelöltjei sem, hiszen mindnyájukat már idegen ügynöknek bélyegezte a rezsim, a Navalnij hálózathoz tartozókat pedig fel is vették a szélsőséges és terrorista szervezetek jegyzékébe. A biztonság kedvéért már az egykori olajmágnás, a svájci emigrációban élő Mihail Hodorkovszkij Nyitott Oroszország alapítványa, annak utódjai illetve sajtóérdekeltségei is hasonló sorsra jutottak.

Putyin mégis szemmel láthatóan aggódik, és a mézesmadzagot is elővette. Nem alaptalan az aggodalma, a független – ugyancsak külföldi ügynöknek bélyegzett – Levada intézet mérései a nyár folyamán rendre azt mutatták, a kormánypárt tényleges ellenzék hiányában is jó esetben 30 százalékos támogatottságra számíthat, a két legnagyobb városban, Moszkvában és Szentpáterváron viszont 15 százalék alatt marad.