Bekövetkezett az, amitől a kabuli nemzetközi repülőtéren légihidat üzemeltető koalíciós erők napok óta tartottak: szélsőségesek, vélhetően az Iszlám Állam terrorszervezet (Daes) harcosai támadást intéztek a légikikötő ellen. Beszámolók szerint két öngyilkos merénylő is felrobbantotta magát, az első a reptér kapujánál hozta működésbe pokolgépét, ahol a kimenekítésre váró külföldiek és afgánok sorakoztak, társa pedig egy közeli szállodánál, melyet nemrég még gyülekező pontként használtak az evakuációhoz. A két detonáció között lövöldözés tört ki, a reptért védő katonák tűzharcba keveredtek egy fegyveressel. Az összetett támadásban legkevesebb 60 afgán civil veszítette életét, több tucatnyian megsérültek, zömében nőkről és gyermekekről van szó. Sajtóértesülések alapján legkevesebb 12 amerikai katona meghalt, 15 további megsebesült, más külföldi halálos áldozatokról eddig nem érkeztek jelentések.
Az amerikai és az európai titkosszolgálatok már a múlt hétvége óta arra figyelmeztettek, hogy az Iszlám Állam helyi ága terrorakciót készít elő a kabuli reptéren üzemelő légihíd megzavarására. A nyugati országok akkor arra kérték állampolgáraikat, hogy csak az esetben menjenek a légikikötőbe, ha erre külön utasítást kapnak az evakuációban közreműködő illetékesektől. Tegnap reggelre a fenyegetés még konkrétabbá vált, ezért a nagykövetségek újabb biztonsági riasztást adtak ki: arra szólították fel a reptér kapuinál összegyűlt polgáraikat, hogy azonnal hagyják el a környéket.
Hiába ment híre azonban a küszöbön álló terrorakciónak, a figyelmeztetések dacára a reptérnél összegyűlt tömeg nagyrésze nem tágított onnan. Úgy tűnik, hogy a több ezres sokaság tagjai annyira kétségbeesetten ki akartak jutni az iszlamista tálibok uralta Afganisztánból, hogy még egy öngyilkos merénylet lehetősége sem rettentette el őket.
A támadás azonban jelentősen rontott a helyzetükön, még azon afgánok számára is tovább csökkentette a kimenekítés esélyét, akik egyébként szerepelnek valamelyik nyugati ország evakuációs listáján. A biztonsági helyzet megrendülése ellenére ugyan az Egyesült Államok és a műveletekben még résztvevő szövetségesek elkötelezettek a folytatás iránt, ám további, a mentőakciót még inkább lelassító óvintézkedéseket foganatosíthatnak. Kiváltképp, hogy a hírek szerint újabb merényletektől tartanak - a BBC arról számolt be, hogy reptéren belül tartózkodókat egy rakétatámadás lehetőségére figyelmeztették.
A kivonulási keddi határidejéig a koalíciós erők elsősorban arra összpontosítanak, hogy a még Afganisztánban maradt, kimentésüket kérő saját állampolgáraik kihozzák. A veszélynek kitett afgánok kihozatala azonban nem olyan fontos, nem elhanyagolható hányadukat ezért valószínűleg sorsukra hagyják - már előzőleg is ez a terv körvonalazódott, Antony Blinken amerikai külügyminisztert szerdán mindössze arra tett ígéretet, hogy annyit evakuálnak az arra jogosult afgánok közül, amennyit csak tudnak.
Az evakuáció tempója már a tegnapi támadás előtt veszített lendületéből, az Egyesült Államok közlése szerint a koalíciós erők szerdán összesen 13 400 embert juttattak ki a reptéren keresztül, jóval kevesebbet, mint az előző két nap során. A szövetséges országok zöme már kiszállt a műveletekből - Kanada, Lengyelország és Törökország például már a merénylet előtt közölte, hogy nem indít több katonai repülőt, Németország nem sokkal a robbantások után tett bejelentést erről. Olaszország jelezte, hogy az evakuáció utolsó fázisába lépett, Franciaország pedig a tervek szerint péntek este után száll ki a légihídból. Ez azt jelenti, hogy a keddig legfeljebb az amerikai és a brit haderő vezényelheti az evakuációt, ameddig lehet. A csapatoknak azonban még a határidő lejárta előtt ki kell hozniuk magukat és felszereléseiket, mielőtt a tálibok bevonulnak a reptérre. A Nyugat arra készül, hogy ezt követően polgári járatokat küld a kimentésre jogosult hátrahagyott afgánokért. Onnantól azonban már kizárólag az iszlamistákon múlik, hogy engedik-e távozni azokat, akik épp bosszújuktól félve menekülnének külföldre.