Soha nem látott ütemben növekszik 2021-ben az állami kórházak adósságállománya és a legutóbbi adatok szerint már 1,5 éves csúcson áll az intézmények összesített tartozása. A beszállító cégek - nem meglepő módon - egyre nehezebb helyzetben vannak: a kintlévőségek halmozódása, a Covid-válság, valamint egy új uniós rendelet egyszerre sújtja a szektort – írja a Portfolio. Kiemelték:
A beszállítók szerint a kórházak eladósodása még az utóbbi évekhez képest is felgyorsult, amelyben a koronavírus elleni védekezéshez kapcsolódó rendkívüli hatások is szerepet játszhatnak, de a valódi ok az évtizedek óta fennálló alulfinanszírozottság. Az állam és a beszállítók közötti bizalmi viszony több mint tíz éve kezdett megromlani, amikor először merült fel, hogy a cégek mondjanak le a követeléseik egy részéről. Volt, aki felvetette:
Amint arról a Népszava is beszámolt, a Magyar Államkincstár (MÁK) adatai szerint a kórházak már kilenc hónapja nem fizetnek a beszállítóknak. Július végi tartozásállományuk egy hónap alatt 4,5 milliárd forinttal nőtt 46 milliárdosra, és Rásky László, a legnagyobb kórházimedicina-beszállítókat tömöríti szervezet, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára attól tart, hogy ha a kormány nem intézkedik mihamarabb az adósság rendezéséről, az az év végére bőven 60 milliárd forint fölé nőhet.
(Képünkön egy kórházi oltópont. A Covid-válság is hozzájárult a tartozások felhalmozódásához)