Bulgária;szigorítás;járvány;COVID-19;

- Újabb járványügyi korlátozásokat vezetnek be Bulgáriában

"A világjárvány okozta válság minden aspektusát felmértük, a helyzet súlyos, de ellenőrzésünk alatt áll."

Bulgáriában szeptember 6-tól szigorítják a járványügyi korlátozásokat a koronavírus-fertőzések számának növekedése miatt - jelentette be Sztoicso Kacarov egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján.

"A világjárvány okozta válság minden aspektusát felmértük, a helyzet súlyos, de ellenőrzésünk alatt áll. A beoltott emberek alacsony aránya miatt arra kényszerülünk, hogy megelőző intézkedéseket hozzunk, korlátozzuk a következményeket a teljes lakosságra nézve. Ezért hétfőtől országszerte szigorításokat léptetünk életbe, amelyek két hónapig maradnak érvényben, de ha az esetszám tovább nő, a korlátozások még szigorúbbak lehetnek".

A szigorítások a minimum másfél méteres távolságra és a maszkviselésre vonatkoznak a zárt terű közösségi helyeken, valamint a közlekedési eszközökön. November végéig meghosszabbítják a járványügyi vészhelyzetet. A beltéri sporteseményeket nézők nélkül rendezik. Döntés született arról is, hogy a koncerteken, színházi előadásokon és mozikban a nézők számát a férőhelyek ötven százalékára korlátozzák. A múzeumok és galériák - befogadóképességük arányában - nyolc négyzetméterenként egy főt fogadhatnak. A korlátozások teljes listáját a következő napokban teszik közzé hivatalosan.

A hatóságok emellett nyomatékosan javasolják a nyilvános rendezvények szüneteltetését, a gyermekközpontok és klubok bezárását és a fesztiválok felfüggesztését.

Az országban az elvégzett tesztvizsgálatok hét százalékában mutattak ki fertőzést. A kórházba kerültek száma 3872-re emelkedett, közülük 332-en intenzív osztályon vannak. Az elmúlt 24 órában 54 koronavírusos beteg halt meg, és a megbetegedések száma 1745-tel emelkedett.

A nagyjából 7 milliós Bulgáriában eddig csak 2,3 millió embert oltottak be, közülük 1,2 millióan kapták meg a vakcina második dózisát is.

Az új szabályozás az év elején életbe lépett, ám a végrehajtó testület mégsem alkalmazza, jóllehet a magyaroknál és a lengyeleknél igen elterjedt a korrupció, nagyüzemben tüntetnek el uniós pénzeket, grasszál az urambátyám-rendszer.