Tizenkét év letöltendő börtönbüntetést kért múlt héten az ügyész Maria Kolesznyikovára. A fehérorosz ellenzék egyik legismertebb arca, a 39 éves fuvolaművész és karmester pere augusztusban kezdődött. Ügyvédjével, Makszim Znakkal együtt állították bíróság elé. Mindkettőjüket a hatalom megszerzésére irányuló illegális konspiráció szervezésével, erőszakos hatalomátvételi kísérlettel, illetve szélsőséges szervezet létrehozásával és vezetésével vádolják.
A per zárt ajtók mögött zajlik, de a vádemelés után az ellenzéki Koordinációs Tanács közleményben jelezte, 12 éves letöltendő börtönbüntetés várhat Kolesznyikovára, ha az ügyész fenntartja a vádat. Az idén júniusban 14 éves börtönbüntetésre ítélt Viktor Babariko sajtószolgálata is jelezte, hogy valóban 12 év letöltendőt kért az ügyész mind Kolesznyikovára, mind ügyvédjére. Azt is ők hozták nyilvánosságra, hogy az ítélethirdetés szeptember 6-án várható.
A rezsim által félelmetes terroristának beállított Kolesznyikova kényszerből lett ellenálló, akárcsak Szvetlana Tyihanovszkaja, a tavaly augusztusi elnökválasztáson Alkeszandr Lukasenko ellenében induló ellenzéki jelölt. Az angoltanár Tyihanovszkaja bebörtönzött férje helyett szállt versenybe a Fehéroroszországot 1994 júniusa óta vezető diktátor kihívójaként, Kolesznyikova a Lukasenko legerősebb ellenfelének tartott, még a kampány elején letartóztatott bankár, Viktor Babariko stábját vezette. A Kolesznyikovával közös perben ítéletre váró Makszim Znak a Babariko csapat jogtanácsosa és ügyvédje volt. A fehérorosz ellenállás három jelképes figurája jelenleg nő - Szvetlana Tyihanovszkaja, Veronika Cepkalo (ő emigrációra kényszerített férje helyett lépett ki a politikai porondra) és Maria Kolesznyikova - akiknek sikerült alapjaiban megrendíteni Alekszandr Lukasenko 27. éve tartó uralmát.
Kolesznyikovát tavaly szeptemberben 8-án fényes nappal, Minszkben az utcán rohanták le és rabolták el civil ruhás, maszkos férfiak. Az ukrán határra cipelték, ahol át akarták toloncolni, úgy állítva be, mintha megszökött volna az országból, ám Kolesznyikova ellenállt, széttépte az útlevelét, meghiúsítva Minszk terveit. Azokban a napokban két másik ellenzéki vezetőt, Anton Rodnyenkovot és Ivan Kravcovot is Ukrajnába toloncolták. Bár a rezsim kezdetben tagadta, hogy köze lenne Kolesznyikova eltűnéséhez, utólag kiderült, fogva tartják, elrablói pedig a fehérorosz KGB emberei voltak.
Ellenzéki hírforrások szerint Fehéroroszországban a tavaly nyári elnökválasztás előtt és után több mint 30 ezer embert hurcoltak el és vettek őrizetbe, jelenleg is mintegy 160 politikai foglyot tartanak börtönben. A Lukasenko ellen elnökjelöltként induló ismert személyeket már a választás előtt bebörtönözték vagy emigrációba kényszerítették. Azóta ismert ellenzéki közszereplők sorára csapott le a rezsim – többek között újságírókra és sportolókra is. A 26 éves Roman Protaszevics blogger-újságíró gépeltérítéssel egybekötött elrablása és letartóztatása miatt nyugati szankciók sora zúdult Belaruszra, a Lukasenko rezsim Moszkva anyagi segítségével próbálja átvészelni ezek gazdasági következményeit.