hamis állítások;tévhitek;COVID-19;

Hit, tudás, járvány

Egy rendkívül rosszul kezelt világjárvány közepén vagyunk. Tudjuk, hogy mindenki sorra fog kerülni, mindenkit meg fog fertőzni ez a koronavírus. Persze nem tudjuk, hogy kinek lesz könnyebb vagy súlyosabb a betegsége, ki fog elveszíteni barátot, rokont, feleséget, gyereket. Azok az emberek is félnek, akik megbetegszenek, és azok is, akik még nem kapták el a fertőzést. A mindennapi életünket pusztító félelem óriási hatalom. Ez a félelem nem kint van, nem látjuk; ez a félelem bennünk él, velünk azonos valami. Ez a félelem megfoghatatlan.

Senki sem szeret félni, senki sem szereti a bizonytalanságot és a kiszolgáltatottságot. Mindenki szabadságot akar, és ezért valamilyen formába szublimálja a saját lelkében uralkodó félelmet. Mindenki a saját tudása, saját hite és saját félelme alapján épít fel egy magyarázatot a jelenről és a jövőről. Minél tovább tart a járvány, annál stabilabbak, annál szélesebb körben és egyre változatosabb formában terjednek a hitek, elképzelések, magyarázatok. Mindeközben dolgozik a tudomány, és egyre többet tud a vírusról, sőt egyre többet tud arról is, hogyan kell harcolni a vírus ellen: régi és új gyógyszerekkel egyre sikeresebb gyógymódok vannak a koronavírus ellen.

Miért azt látjuk napról napra, hogy nem a tudományos eredmények hírei terjednek a leggyorsabban, hanem vadonatúj és több évtizedes téveszmék egyaránt fellángolnak a pandémia magyarázataként? Sőt a nem tudományos magyarázatokat néhány tapasztalt orvos is terjeszti. Mindennek a vesztese a mindennapi ember, akinek nincs más lehetősége, mint bízni az embertársaiban, az orvosokban, a tudományban, a közvéleményben. Hiszen ha egy ember megfertőződik a koronavírussal, és fél az orvostól, fél a gyógyszerektől, fél a kórháztól, akkor sokkal valószínűbb, hogy súlyos lesz a betegsége, és nagyobb esélye van a halálra is.

Kinek használ a téves hitek, elképzelések és magyarázatok terjesztése? Naponta több ilyen információ érkezik hozzám email-en, facebookon és internetes újságokból. A legmegdöbbentőbb paradoxon, hogy legkevésbé azoknak használ a téves hit, elképzelés és magyarázat, akik terjesztik. Az az ember a legkiszolgáltatottabb áldozat, aki ezekbe a hírekbe belekapaszkodik és kritika nélkül elhiszi. És ezek a hírek gyorsabban terjednek, mint a koronavírus. Tudjuk-e, hogy felelősek vagyunk minden mondatunkért, amit leírunk vagy továbbküldünk?   

Kik nyernek a téves hitek, elképzelések és magyarázatok terjesztésén? Akik gazdasági és politikai hasznot remélnek belőle. Nincs béke a Földön, ezért az első és legfontosabb kimondanunk, hogy folyamatosan a stabil, erős közösségeket megcélzó, demoralizáló információs háború folyik a politikai hatalmak között. A politikai nagyhatalmak itt, a XXI. században pontosan tudják, hogy nem atombombával, hanem morálisan kell az ellenfelet lerombolni. Az internet világa kiváló hadszíntér, és a téveszmék terjesztése felérhet egy atombomba hatásával. És ne felejtsük el megemlíteni a belpolitikai küzdelmeket sem, amelyek minden országban átszínezik a pandémia elleni küzdelmet és a téveszmék terjedését.

Kik azok, akik a politikusokon kívül nyernek a téves hitek, elképzelések és magyarázatok terjesztésén? Rendkívül paradox helyzet, de az egészségügyi ellátásban erősen érdekelt multinacionális cégek, amelyek monopol helyzetre törekszenek, és rontani akarják a konkurensek hírnevét, piacát. Például egyszerűen egy megtörtént valós eseményt túldimenzionálnak, és gyártanak egy romboló hírt a konkurens cég termékeiről, majd minden magyarázat nélkül, rafinált módon összekapcsolják valami régebben megszületett konteóval. Ezt a kombinációt vagy egy népszerű politikus szájába adják, vagy pedig profi konteó gyártó weboldalakon keresztül elindítják a hamis információt. Ezzel a konkurens cég hitelét valóban rombolják. Sajnos ugyanakkor sokat ártanak az orvostudomány hitelének is, és megrendítik az embereknek az egészségügyi ellátásba vetett bizalmát. Sőt a gyógyszergyárak vetélkedése miatt a téves hitek, elképzelések és magyarázatok újra és újra erős támogatást kapnak.

Ebben a sok fronton zajló küzdelemben kellene elterjeszteni a régi generikus gyógyszereken - például az ivermectinen, fluvoxaminon, stb. - alapuló új, sikeres gyógyító orvosi terápiákat. Sajnos a jó célokért küzdő emberek is nagyon sérülékeny és esendő lelkek. Rájuk is hat a külvilágból ömlő, hihetetlenül vegyes információ. Minden jó szándékú ember könnyen megzavarodhat, kételkedni kezdhet saját tudásában és hinni kezdhet saját félelmeiben, ezért elkövetheti azt a hibát, hogy a természettudományos magyarázatokat is figyelmen kívül hagyja vagy félreértelmezi, sőt szembefordul a sikeres orvosi tapasztalattal is. Nehéz a politikai, gazdasági érdekcsoportok terjesztette és sok részletében torzított/hamisított információtömegből kiemelni a hasznosat és igazat, és a jó/igaz, minden ember számára valóban hasznos információkból minden nap új erőt meríteni és sikeres cselekvést gyúrni.

Azért alakul meg szeptember 9-én a Koronavírus Egyesület, hogy ez könnyebb legyen.