Franciaországban csak V13-nak nevezik azt a mamutpert, amelyet a 2015. november 13-án, Párizsban, az Iszlám Állam (IS) által végrehajtott terrorcselekmény-sorozat résztvevői ellen indítanak. Az akkori események rémképeit sokan mindmáig nem tudták kitörölni az emlékezetükből: a sokszínűség fővárosában a félelem légköre uralkodott el, miután a dzsihadisták 130 embert mészároltak le, a sebesültek száma 350 volt. Az eljárást Párizsban, az Ile de la Cité egykori bírósági épületében, külön e célra kialakított törvényszéken tartják, s várhatóan mintegy nyolc hónapig tart. A bíróság elnöke Jean-Louis Péries, tapasztalt, 65 éves, egykori vizsgálóbíró lesz, aki már több kényes pert vezényelt le. A húsz vádlott közül tizenegyen lesznek jelen, köztük a terrorkommandó egyetlen túlélője, Salah Abdeslam.
A vádlók és az áldozatok hozzátartozói is úgy vélték: a helyszínnel is demonstrálni kell, hogy Franciaország nem fél a fundamentalistáktól. Mindenesetre rendkívüli biztonsági intézkedéseket léptettek életbe, tizenkét beléptető kaput telepítettek, kordont állítottak a bíróság épülete köré, így az egyfajta bunkerhez hasonlít. A vádlottakat minden nap titkos útvonalakon szállítják a helyszínre. Néhányukat a per idejére más börtönökbe helyezték át. Az épület átalakítását még 2020 januárjában kezdték el, hogy alkalmassá tegyék a monumentális eljárásra. Az egészségügyi válság miatt azonban a felújítást félbe kellett szakítani, s a munkálatok csak idén júniusában fejeződtek be. A 750 négyzetméteres, világos fával borított, ultramodern terem 550 fő befogadására alkalmas, a járvány miatt azonban csak minden második széket lehet elfoglalni. 2023-ig más pereket is tarthatnak itt, köztük a 2016. július 14-i nizzai terrortámadás bírósági eljárását.
A terrorizmus ügyeiben a törvényszékeket nem esküdtek, hanem hivatásos bírók alkotják. Az vádat a Nemzeti Terrorizmusellenes Ügyészség (Pnat) három munkatársa képviseli, akik mintegy tíz hónapja folytatnak előkészítő munkát. Az ügyet jól ismerik, kettőjüket már közvetlenül a terrortámadások után megbízták annak felgöngyölítésével.
Salah Abdeslam kivételével a 2015-ös terrorkommandó minden tagja meghalt. A 32 éves francia-marokkói állampolgárságú férfit 2016 márciusában tartóztattak le, miután Belgiumba szökött. A per során arra is keresik a választ, hogy ő miért nem hajtott végre öngyilkos merényletet. A nyomozók úgy vélik, hogy a szándék megvolt, de a robbanóöve nem lépett működésbe. Az ügyészség szerint 13 vádlott logisztikai támogatással vagy futárként segítette a merényleteket. Hat vádlott ellen elfogatóparancs van érvényben, velük szemben távollétükben folyik eljárás. Közülük öten feltételezhetően időközben életüket vesztették, így a belga dzsihadista, Osama Atar is, akit azzal gyanúsítanak, hogy a szíriai Rakkából koordinálta a támadásokat. A vádlottakat húsz évtől életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélhetik, s összesen harminc ügyvéd védi őket.
A párizsi fellebbviteli bíróság szerint legalább 300 tanút hallgatnak meg a per során.