Olaszországban Mario Draghi kormánya továbbra is szigorú intézkedésekkel próbálja elérni, hogy minél többen oltassák be magukat a koronavírus ellen. Már arról tárgyalnak, hogy a védettséget igazoló egészségügyi igazolványt, vagy ahogy az országban nevezik, „zöld útlevelet” minden munkahelyre kiterjesztik, vagyis a munkavállaló számára kötelezővé teszik az oltást. Ez egyenes következménye az eddigi intézkedéseknek, hiszen Itáliában az élet számos területén már eddig is negatív tesztet kellett bemutatniuk az ország polgárainak. Ez a mintavétel nem lehet régebbi 48 óránál, és az embereknek saját zsebből kell fizetniük, ellentétben például Ausztriával.
A zöld útlevelet, amelyet eredetileg augusztus elején vezettek be, s ennek felmutatásával lehet bemenni a vendéglátóhelyek beltéri részére, a különféle rendezvényekre, a fitneszközpontokba, a stadionokba és a vidámparkokba, nemrégiben a nagysebességű vonatokra, az egyéb belföldi járatokra, illetve a buszokra való felszálláshoz is kötelezővé tették. Az igazolvánnyal lehet csak belépni az iskolákba és az egyetemekre. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tanároknak ilyen igazolással kell rendelkezniük ahhoz, hogy megtarthassák a tanórákat. Aki öt napig nem mutatja fel a zöld útlevelet, azt fizetés nélkül felfüggesztik.
A Sky24 hírportál úgy tudja, hogy az egészségügyi igazolványnak a közalkalmazottakra való kiterjesztése már kész tényként kezelhető. Draghi azonban ennél is merészebb céloka tűzött ki maga elé. Nem titkolt célja, hogy a munka minden területén kötelezővé tegyék – adta hírül a La Repubblica című lap. A szociális partnerekkel megkezdett tárgyalások során a Confindustria, a gyáriparosok szövetsége jelezte, elviekben egyetért a javaslattal. A szervezet azonban továbbra is arra számít, hogy a kormány engedményeket tesz a költségek tekintetében, azaz ismét ingyenessé teszi a koronavírus-teszteket.
A CGIL, CISL és UIL szakszervezetek képviselői ezzel szemben jóval visszafogottabbak az elképzeléseket illetően. A Sky24 szerint az érdekvédelmi szervezetek meg akarják akadályozni a zöld igazolvánnyal nem rendelkező munkavállalók hátrányos megkülönböztetését, ezért inkább a kötelező védőoltás bevezetését támogatják. Draghi kormányfő egy múlt héten tartott sajtótájékoztatóján megerősítette, el tudja képzelni az általános oltási kötelezettség bevezetését, ha szeptember végéig nem sikerül elérni a lakosság 80 százalékának beoltását.
Ennek előfeltétele azonban az, hogy az Európai és az Olasz Gyógyszerügynökség már ne csak sürgősségi alapon, hanem teljeskörűen hagyja jóvá a vakcinákat. A balközép Demokrata Párt (PD) elnöke, Enrico Letta üdvözölte Draghi bejelentését. Ám elutasítja a miniszterelnök elképzeléseit a jobboldali populista Liga vezetője, Matteo Salvini. Megfigyelők szerint a kérdés egyre inkább a Draghi-kormány mögött álló, szinte valamennyi parlamenti pártot magába foglaló koalíció erőpróbájává válik.
Vasárnap este Sergio Mattarella államfő megismételte azon felhívását, mely szerint minden állampolgár oltassa be magát. Rámutatott, a védőoltás „állampolgári és erkölcsi kötelesség”. Az egészségügy az egész közösség javát szolgálja – tette hozzá. Mint fogalmazott, nem lehet az oltás elkerülésének szabadságára hivatkozni, ha ezzel mások egészségét és életét veszélyeztetik. Itáliában május óta kötelező az oltás az egészségügyi dolgozók számára. A tizenkét éven felüliek mintegy 80 százaléka már megkapta legalább az első oltási dózist. Francesco Paolo Figliuolo, az oltási kampányért felelős kormánybiztos aggodalmát fejezte ki amiatt az 1,8 millió 50 és 59 év közötti állampolgár miatt, akik még mindig nem oltatták be magukat. Ugyanakkor bejelentette, megkezdik a harmadik dózis beadását az időseknek és az immunhiányos betegeknek.
Az óvintézkedések kiterjesztése mögött – sok más országhoz hasonlóan – a negyedik hullámtól való aggodalom áll. Itáliában is emelkedik a fertőzöttek, a kórházban kezeltek és a halálos áldozatok száma.