tenisz;US Open;

2021-09-10 21:30:00

Tinédzserek játsszák a döntőt a női teniszben

A női teniszben bármi megtörténhet, az elmúlt években annyira homogénné vált a mezőny, hogy lehet esélyeket latolgatni, de nincs igazán értelme. Serena Williams utolsó Grand Slam-győzelme (2017 – Australian Open) óta 12 különböző játékos nyert GS-t, szombaton pedig újabb név kerül erre a listára.

Emma Raducanu és Leylah Fernandez neve még a tenisz iránt élénken érdeklődők számára is ismeretlenül csenghet, azonban a 18 éves brit és a 19. születésnapját szeptember 6-án ünneplő kanadai játékos játssza majd a US Open szombati fináléját. Legutóbb 1999-ben volt rá példa, hogy két tinédzser szerepelt a végjátékban, akkor Serena Williams és Martina Hingis volt a két résztvevő.

A világranglistán 150. helyen rangsorolt Raducanu Kanadában látta meg a napvilágot kínai és román szülők gyermekeként, a család kétéves korában költözött a Londontól délre fekvő Bromley-ba. Ötévesen kezdett teniszezni, a 2020-as szezon végén pedig még mindössze 333. volt a világranglistán. Korábban sosem nyert még WTA-tornát, mindössze három ITF-siker áll a neve mellett.

Raducanu első Grand Slam-tornáját Wimbledonban játszotta, ahol egészen a 4. fordulóig menetelt. A US Opent a selejtezőben kezdte meg, s három mérkőzést kellett nyernie a főtáblára jutáshoz. A nyolc között az újdonsült olimpiai bajnok Belinda Bencicet búcsúztatta, az elődöntőben pedig Maria Sakkarit győzte le. Kilenc győzelmet aratott a döntőig vezető úton, s egészen elképesztő módon a torna során egyik riválisa ellen sem veszített szettet.

Az egy évvel idősebb Leylah Fernandez Montreálban született, de Floridában él és teniszezik. A világranglistán 73. játékos juniorként két Grand Slam-döntőt is játszott 2019-ben, az Australian Openen veszített, majd a Roland Garroson már nem talált legyőzőre. A felnőttek között eddig egy WTA-tornát nyert, a mexikói 250-est. Grand Slam-tornán sosem jutott még túl a harmadik fordulón, azaz az ő döntős szereplése is abszolút meglepetés. Fernandez útja sokkal nehezebb volt, ami nem csoda, hiszen olyan játékosokkal találkozott, mint a címvédő Oszaka Naomi, a szintén GS-győztes Angelique Kerber, az ötödikként rangsorolt Elina Svitolina vagy a világranglistán második Arina Szabalenka.