;

Magyar Honvédség;Benkő Tibor;Tucker Carlson;

- Tucker, a titkos

Kedves vezetőnk pár héttel ezelőtti vendége, az amerikai Fox News televízió sztárriportere, Tucker Carlson - mint kiderült - a Magyar Honvédség helikopterén is repült. Ennek kapcsán Vadai Ágnes kérdéseket intézett a honvédelmi miniszterhez, firtatva, hogy valóban katonai helikopterrel szállították-e őt a határra, ezt mi indokolta, ki engedélyezte, mennyibe került és ki fizette. Érdeklődött afelől is, hogy a kormány vagy a Mathias Corvinus Collegium meghívására érkezett-e Carlson Budapestre, s ha a kormány vendége volt, milyen közérdek indokolta a meghívását, illetve az eset kapcsán megállapítható-e a 3/2006. (II. 2.) HM rendelet katonai repülésre vonatkozó szabályainak megsértése.

Benkő Tibor válaszában elismerte, hogy honvédségi helikopter szállította a riportert, de ez szerinte „az érvényes jogszabályok maradéktalan betartásával” történt. Ezt meghaladóan semmire sem válaszolt, hivatkozva a honvédségi törvényre, miszerint „a Honvédség szervezeti felépítésére, működésére, haditechnikai eszközeire és anyagaira, valamint hadfelszerelésére vonatkozó adatok a keletkezésüktől számított 30 évig honvédelmi és nemzetbiztonsági érdekből nem nyilvánosak”.

A válasz több sebből is vérzik. A miniszter által hivatkozott törvényi előírás nem titkosítja az információkat, csak azt mondja ki, hogy nem nyilvánosak. Ami nem nyilvános, az nem feltétlenül titkos is. Ugyanakkor a nem nyilvános adatot az országgyűlési képviselő akkor is jogosult megismerni, ha azok a közvélemény számára nem megismerhetők.

Másrészt a Vadai Ágnes által feltett kérdésekre adandó válaszok tartalma nem tartozik sem a titkosítási feltételek, sem a nem nyilvános adatok körébe. Mindegyik közérdekű adat, ezért kötelező lett volna a feltett kérdésekre válaszolni. 

Önmagában egy adat, egy információ attól még nem válik titkossá, hogy a (kvázi) titokgazda ezt állítja, ha egyébként a titkosításnak nincs jogi alapja. A titkosítás feltételei nagyon szigorúak, ezért általános jelleggel nem lehet titkosítani. Az a legkevésbé sem jogszerű, hogy mindent titkosítanak erre a törvényi előírásra hivatkozva, anélkül, hogy bármely konkrét adatot vizsgálnák a titkosítás jogossága, jogszerűsége tekintetében. A nevezett esetben nincs semmilyen olyan adat, információ, amelyet joggal lehetne eltitkolni. Közérdekű adatokat meg pláne nem lehet titkosítani. A Vadai Ágnes által firtatott információk egyike sem tartozik sem a honvédség szervezeti felépítésére, sem a működésére, sem a haditechnikai eszközeire, sem anyagaira, sem pedig a hadfelszerelésre vonatkozó ismeretek körébe. Ezért a miniszternek a nyilvánosságot kizáró szabályozásra való hivatkozása minden jogi alapot nélkülöz. 

Ha a kért információk valóban a nem nyilvános körbe tartoznának is, akkor is legfeljebb a közvélemény elől lehetnének elzárva, de - mint azt már említettük - egy országgyűlési képviselőnek ebben az esetben is joga lenne megismerni mindazt, ami a közvélemény számára nem nyilvános.

A miniszter tehát egyszerűen ködösít.