Csak minimálisan pörögtek fel az ingatlan-adásvételek a nyár végén. A Duna House adatai szerint augusztusban 11 304 lakás cserélt gazdát, vagyis a korábbi években tapasztaltnál kevesebb, de kicsit több, mint júliusban. Az ingatlanközvetítő cég szerint mindez a szokásosnál erőteljesebb szabadságolási hullámmal függ össze, amely lassította a tranzakciók ügyintézését, az ősz azonban már ugyanolyan aktív lesz, mint a tavasz volt.
Ami az augusztusi vételeket illeti: míg vidéken az elsődleges motiváció a nagyobb ingatlanba költözés volt, addig Budapesten elsősorban befektetési céllal vásároltak lakást. A befektetési szándék növekszik is a fővárosban: a vevők 36 százaléka ezt jelölte meg a vásárlás okaként, miközben tavaly még csak 27 százalékuk. Eközben mind Budapesten, mind vidéken jelentősen megugrott a korábbi befektetések értékesítése. A fővárosban az idei nyár végén az eladások negyedét korábbi befektetések tették ki, miközben tavaly augusztusban még csak 3 százalékban adtak túl az ilyen lakásokon. Vidéken pedig 5 százalékról ugrott 26 százalékra a befektetések értékesítése. Az örökölt ingatlanok az eladások mintegy ötödét teszik ki. Az ilyen értékesítések száma ugyanakkor – főként vidéken – jelentősen visszaesett, amit a Duna House szerint a pandémia hatására megváltozott szokások magyaráznak: az emberek vágynak a szabadba, így második otthonként kezdték használni az örökölt vidéki ingatlanokat. Budapesten pedig inkább bérlőt keresnek rá, mintsem vevőt.
Az árak tovább emelkedtek: a panelok négyzetméterára a keleti országrészben 3,6, nyugaton 15,8, Budán 8,9 százalékkal nőtt egy év alatt, a téglalakásoké pedig keleten 7,8, nyugaton 2,2, Pesten 9,2 százalékkal.