Mars;űrkutatás;

Képünk illusztráció

- Vérből és vizeletből épül az új életünk

Tudósok már nagyban dolgoznak azon, hogy milyen anyagból építkezzen az emberiség a Marson. Az erre adott válasz úgy tűnik bennünk rejtőzik.

Egy földi szempontból meghökkentő eredményre jutottak minap a Manchesteri Egyetem munkatársai - derül ki a hvg.hu cikkéből. Az intézmény munkatársai arra keresték a választ, milyen hajléka lehet a jövendőbeli ''marslakóknak''.  

Az építőanyag egyik összetevőjét a Hold és a Mars porszerű talajából nyerik, majd emberi vért és vizeletet kevernek hozzá. Utóbbi kettő ugyanis olyan alkotóelemekkel rendelkezik, amelyektől az anyag kellőképpen megszilárdul és elég tartóssá is válik.
Így néz ki a végeredmény.

A Manchesteri Egyetem kutatói szimulált holdi és marsi port felhasználva létre is hoztak egy ilyen anyagot, ami elmondásuk szerint a közönséges betonnál is erősebb.

A folyamatban a vérplazmában lévő, úgynevezett humán szérumalbumin játssza a legfontosabb szerepet, ugyanis ennek segítségével kötődnek egymáshoz a marsi, illetve a holdi talaj elemei. Ha azonban a karbamid nevű vegyületet használták, a keletkezett anyag nyomószilárdsága mintegy 300 százalékkal növekedett. A karbamid előállítása ráadásul nem igényel bonyolult folyamatokat, hiszen az emberi verejtékben és a könnycseppben is megtalálható. 

A számítások szerint hat ember két év alatt nagyjából fél tonna ilyen anyagot tudna előállítani. Aled Roberts, a Manchesteri Egyetem munkatársa azt mondta: a szakértők régóta gondolkodnak azon, miként lehetne betonszerű anyagokat előállítani egy másik bolygón, de arra nem gondoltak, hogy a válasz szó szerint bennünk van.

Nagyobb a szervezetük ellenállóképessége, így nem viseli meg őket annyira, mint a felnőtteket.