építőipar;export;drágulás;konferencia;

Elférne még egy cementgyár

Már látják az építőanyag-piaci alagút végét a Portfolio szakkonferenciájának felszólalói. Igaz, a kivitelezők ma már nem a jó árért, hanem önmagában a termékekért harcolnak.

Az építőipari alapanyagok piacán megindult az árak visszarendeződése. Az augusztusi csúcshoz képest az acélért például most 15 százalékkal kevesebbet kell fizetni. Igaz, ez még mindig több, mint az év elején, de már látszik az alagút vége – mondta a Portfolio ingatlanpiaci konferenciáján Rázsóné Szórády Csilla, az újHÁZ Centrum vezérigazgatója. Emlékeztetett: a járvány miatt tavaly számos építkezés és alapanyaggyár, majd a logisztika is egyszerre állt le a világon. Amikor pedig a kormányok erőfeszítéseket tettek az ágazat újraindítására, a hitelen jött kereslet áruhiányt és erőteljes drágulást hozott. Ezt csak tetézte néhány államközi konfliktus és az egyik nagy európai alapanyaggyár leégése. Mindezek következtében Magyarországon is jócskán megugrottak az árak: tavasz végére a faanyagok például 73 százalékkal drágultak az év elejéhez képest.

Rázsóné Szórády Csilla szerint a piac most már stabilizálódni látszik, de a fenti problémák hatására elbizonytalanodtak a megrendelők. Ezért szükség volna a kapacitások bővítésére, az ellátási láncok egyes szereplőinek szorosabb együttműködésére, valamint előre ütemezett, digitális platformokon nyomonkövethető szállításokra.

Gyutai Csaba kormánybiztos viszont abban látta a fő problémát, hogy néhány külföldi gyártó uralja a piacot. Ezek szerinte főként a német, osztrák és olasz anyavállalatukat szolgálták ki: a magyar kivitelezők nem jutottak alapanyagokhoz. A kormány augusztusban ezért döntött úgy, hogy a kritikus termékkörnél egy előzetes regiszitráció szükséges az exporthoz, és a kivitel csak akkor lehetséges, ha azt jóváhagyták.

Minden termék kiszállítását engedtük, de jelzést adtunk, hogy Magyarországon a magyar kivitelezések a fontosak. Ezt megértették a gyártók, és megszűntek a hiányok, bár az árak még magasak – számolt be a kormánybiztos az eddigi tapasztalatokról.

Arra is kitért, hogy a cementpiac jelenlegi, három nagy szereplője mellé elférne még egy gyár, hisz az alapanyagból jelenleg egymillió tonnát importálunk. Kívánatos lenne, ha ez magyar tulajdonban állna – fogalmazott Gyutai Csaba.

Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. vezérigazgatója szintén arról beszélt, hogy a magyar piacon nincs megfelelő verseny, és a kivitelezők ki vannak szolgáltatva a gyártóknak. Ma már nem a jó ár a cél, hanem az, hogy egyáltalán meg tudjuk szerezni a terméket – fogalmazott. Szerinte a kialakult helyzeten segítene, ha az építőiparnak lenne egy olyan "csúcsszervezete", amely az ágazat szabályozására, a piac fehérítésére és a megrendelések, a munka mennyiségére is "egy kézben" oda tudna figyelni.