hatalomgyakorlás;machiavellizmus;

- Machiavellista-e Orbán Viktor? Hazudozás, grandiozitás, bűntudathiány és a Sötét Triász

„Mert az az ember, aki mindig és mindenütt csak jó akar lenni, szükségképpen elbukik azok miatt, akik kevésbé jók, mint ő. Ezért az a fejedelem, aki a hatalmát meg akarja tartani, tanulja meg azt is, hogyan lehet gonosz, és ezt a tudományát a szükséghez képest használja vagy mellőzze.” (N. Machiavelli)

A közbeszédben a „machiavellizmus” manapság szitokszóként használatos. Ennek megfelelően a jelenlegi magyar miniszterelnököt is a „machiavellista” epitheton ornansával látják el – legalábbis azok, akik nem annyira rajonganak érte. Szeretnék amellett érvelni, hogy a dolog ennél bonyolultabb.

Mielőtt a címben foglalt kérdésre válaszolhatnánk, rendet kell vágnunk a Niccoló Machiavelli körüli zűrzavarban. Tiszta vizet kell öntenünk a reneszánsz e nagy gondolkodójának (manapság politológusnak mondhatnánk) és aktív politikusának gazdagon csiszolt poharába. Róla itt csak annyit, hogy csaknem másfél évtizedes itáliai politikusi pályafutása alatt elébb a Firenzei Köztársaságot, utóbb sajátos fordulattal az ennek legyőzésével hatalomra jutó Medicieket segítette a XV–XVI. század fordulóján. Miután a hatalmasok az út szélén hagyták, 1513-ban falusi száműzetésében írta meg A fejedelem című alapművét.

Nehéz felfogni, de azóta több mint öt évszázad telt el. És akár elfogadjuk, akár nem akkori nézeteit a hatalmi stratégiákról és taktikákról, azt kénytelenek vagyunk tudomásul venni, hogy azóta a valóságos folyamatok, az elméletek és a technikák is gyökeresen átalakultak. Éppen ezért nem Machiavelli vagy valamely műve a témánk, hanem a machiavellizmus.  

Machok és Machok

Átugorva tehát ötszázvalahány évet, azt látjuk a múlt század ’60-as éveitől jelenünkig, hogy a pszichológia és a szociálpszichológia számos kutatóját foglalkoztatta a machiavellizmus mint gondolat- és cselekvésrendszer mibenléte, hatása a politikai hatalom birtokosaira.

Két amerikai pszichológus, R. Christie és F. Geis indította el azt a kíváncsiságfolyamot, amely napjainkban is tart. Kiindulópontjuk ez volt: vajon milyen emberek lehetnek, milyen személyiséggel rendelkeznek azok a vezetők és politikusok, akik erős befolyással tudnak lenni másokra, jó hatásfokkal érvényesítik akaratukat, vagyis jó manipulátorok?

Arra jutottak, hogy meg kellene vizsgálni a hatalom elméletével foglalkozó teoretikusok írásait, s azután össze kellene vetni főbb gondolataikat a gyakorló manipulátorokéival. Több ezer év(!) ilyen témájú esszéit végignézve, végül kiderült számukra, hogy főképpen Machiavelli két munkája (A fejedelem és Diskurzusok) alkalmas a kitűzött cél elérésére: őszintesége, kifejtettsége és az utólagos szépítés hiánya miatt.

Ezek mellé rakva a jelen idejű adatgyűjtéseket, a lepárolt tulajdonságokat két dobozba rakták: az egyiket (és hordozóikat) elnevezték magas Mach­nak, a másikat alacsony Mach­nak. Kiderült, hogy a magas Machok hűvösebbek, érzéketlenebbek, az ala­csony Machok lágyszívűbbek, sze­mélyes okokból befolyásolhatóbbak. Az előbbiből következik, hogy a magas Machok kevéssé törődnek a tradicionális erkölccsel – de csak ész­szerű indokkal lépik át ennek határait. Az alacsony Machok ragaszkodnak a tisztességhez, viszont személyes indokkal rávehetők a tisztességtelenségre. Ezenkívül a ma­gas Machokban egy sor képesség van mások befolyásolására, csoportstrukturálásra, a helyzetek kontrollálására.

Vajon az Orbán-rezsim névadójára és végrehajtóira mennyire jellemzők a magas Machok? Az érzelmi távolságtartás a magas Machra jellemző. Másik oldalról: ők racio­nálisan döntenek, nem érzelmek alapján. Orbán döntései a felszínen észszerűeknek látszanak, valójában nem azok. Nem láthatunk a fejébe, de amikor válogat (ideológiai, nemegyszer történettudományi vagy nyelvészeti, akár epidemiológiai kérdésekben), hogy melyik tanácsadójára hallgasson, akkor az éppen szimpatikus személyt/álláspontot részesíti előnyben, ideértve azt is, hogy ki tudja meggyőzőbben előadni saját rögeszméjét, azaz, hogy ki tudja jobban manipulálni őt (a nagy manipulátort is manipulálják, avagy amikor a hóhért akasztják).

Taktikai döntéseinek erőssége intuíciós készsége. Ne vesszünk el az évezredes intuíciómeghatározások dzsungelében, és maradjunk annál a pszichológiai eredetű és általánosan elfogadott meghatározásnál, miszerint az intuíció érzékenységet, ráérzést, beleérző képességet, valamiféle tudattalan észlelést jelent együttvéve – tehát éppen nem egy racionális folyamatot.

És ha híres bosszúálló ténykedéseinek célpontjait (Soros, Iványi, Juncker, Gyurcsány, SZFE, ellenzéki vezetésű önkormányzatok, kritikus EU-tisztségviselők) nézzük, akkor csak a vak nem látja, hogy a józan észt felülírja a személyes érzelmi/indulati késztetés.

Úgyszintén igazolták a kutatások, hogy a magas Machok kevéssé törődnek a hagyományos morállal – de csak racionális indokkal hágják át az erkölcsi határokat. A hagyományos morál a Bibliára, ezen belül a Tízparancsolatra vezethető vissza. Mózes 5. könyve szerint: „Ne tanúskodj hamisan felebarátod ellen.” Keresztény (főképp római katolikus) értelmezésben kitágítva: „Ne hazudj, mások becsületében kárt ne tégy!” Ez köznapi – és közéleti – felfogásban praktikusan ezt jelenti: alapból mondjál igazat, és csak akkor hazudj, ha okvetlenül szükséges.

Axiómának (vagyis vitathatatlan alapigazságnak) nevezhetjük, hogy az Orbán-rezsim szócsövei (politikusok, szóvivők, internetes trollok) gondolkodás nélkül, mondhatni ref­lexszerűen hazudnak, ha kell, ha nem. (A miniszterelnök természetesen sohasem hazudik – amint ezt tőle magától tudjuk.)

Amikor mégis gondolkodnak és az őszinteség mellett döntenek – például a Covid–19 veszélyessége vagy a védőoltás tömeges beadásának szükségessége ügyében –, akkor már nagyon kevesen hisznek a szavaiknak. Vagyis Machiavelli tanácsai­val ellentétben nemcsak szükség esetén, racionális indokkal mennek szembe a hagyományos erkölcsi normákkal, hanem mindig, észszerű indokok nélkül is. (Ezért a közbeszéd úgy tartja, hogy akkor is hazudnak, amikor kérdeznek.) Ez – egyéb filantrópiákkal együttesen – nagyon sok honfitársunk indokolatlan vagy korai halálához, netán elkerülhető egészségügyi, egzisztenciális és lelki megnyomorodásához vezetett. Hol közvetlenül, hol közvetve.   

Kanyarok

Akkor most egy kanyar, hogy lássuk: nincsenek vegytiszta típusok. A magas Machokra jellemző még a szociális érzékenység hiánya, a manipuláció és ennek keretében mások kihasználása, politikus attitűd, gyanakvás másokkal szemben, a társas szerkezetek kontrollja. Ezekben bizony bajnok a miniszterelnök. Vagyis ő sem egydimenziós.

Még egy kanyar a machiavellizmus témájának e századi kutatásai nyomán. Az ezredforduló környékén alakult ki az a gondolat, amelyet azután nemzetközi kutatások sora közelített különféle nézőpontokból és támasztott alá. Mármint, hogy összefüggés található három korábban is ismert kategória: a machiavellizmus, a nárcizmus és a pszichopátia között. Nem oksági, de együttjárási összefüggés. Ezt nevezték el a Sötét Triásznak (Dark Triad).

Láttuk, hogy Orbán néha átlendül a túltolt bicikli másik oldalára – egyúttal a magas Machokra jellemző alaptulajdonságokat is fölfedezhetjük nála. A narcisztikus személyiség meglehetősen bonyolult; viszont a fenti kutatásokban találtak néhány jellemzőt, amelyek célszemélyünknél is előfordulnak: grandiozitás (mondhatnánk: nagyzásos késztetések és irreális önteltség); hisz a saját nagyszerűségében; igényli mások csodálatát, amely iciri-piciri exhibicionizmussal párosul; a felszínen rendezett, ámde a mélyben hideg, érzelemmentes családi környezet (múltban és jelenben). A pszichésen patológiás reakciók közül kiemelték a „társas ragadozó” szindrómáját, amelynek része az elbűvölés és manipulálás; a lelkiismeret hiányából eredő önzés és szabad rablás; a bűntudatnak és mások sajnálatának teljes hiánya.

Ha belegondolok az Orbán-rezsim legnagyobb bűneibe, akkor az ország szétlopását, az Ady megnevezte Kompország regenerálását, a tudásalapú társadalom ellehetetlenítését, a deprivált társadalmi osztályok elnyomorítását és a magyar nemzet erkölcsi lezüllesztését tudom elősorolni. Minden fontosságuk ellenére nem témánkhoz tartoznak azok a körülmények, amelyek ezt a magyarellenes rezsimet létrehozták és fenntartják. Az viszont igen, hogy a csúcson trónoló személy nélkül jelentős döntést senki sem tud hozni. (Ő az, aki az internet népe szerint „mindenhez is” ért.)  

Vagy-vagy

Sok mindent, de nem mindent lehet magyarázni machiavellizmussal, Sötét Triásszal. Vannak olyan egyedi személyiségtényezők, amelyek megértetik velünk, hogy miért éppen olyan ő és miért nem amolyan. Éltek a közelmúlt világában olyan ismert politikusok, akiknek fontos volt a minél magasabb hatalomra törés, akik igyekeztek saját elképzeléseikhez szabni az általuk uralt országot, és mégis karakterük része volt az, hogy szerettek volna jót tenni nemzetükkel és – mondjuk ki bátran – alattvalóikkal. (Churchill, Adenauer, De Gaulle, Thatcher megvan?) Egy szakmai körökben ismert felosztás szerint rájuk a szocializált hatalmi késztetés volt jellemző.

Velük szemben számos önkényúrnál, közöttük Orbán Viktornál az ún. perszonalizált hatalmi késztetést leljük föl. Náluk – a jelen konkvisztádorainál – olyan tulajdonságokkal találkozhatunk, amelyeket a fentiekben írtunk le. (A kétféle hatalmi késztetéssel részletesebben egy több mint tíz évvel ezelőtti cikkemben foglalkoztam: Nyert csaták, vesztett háborúk. Magyar Narancs, 2010. december 16.) És a kör bezárult: visszatértünk a Sötét Triászhoz.

Ha a címben foglalt kérdésre végül összefoglaló választ kellene adnom, akkor ez így hangzana: Orbán Viktor nem teljesen machiavellista. Annál sokkal rosszabb.

A jelen cikk elején látható, mottóként idézett Machiavelli-passzus egy diszjunktív (vagylagos) következtetéssel zárul. Nagyon-nagyon régen történhetett: Orbán Viktor akkor talán tudatosan még nem döntötte el, hogy mit választ. A gonoszság tudományának használatát vagy mellőzését. Ma már tudjuk, hogy melyiket választotta.

Rudas JánosPszichológus, szociológus, szervezetfejlesztő tréner. 1935-ben született Budapesten. A hazai önismereti, személyiség- és készségfejlesztő, valamint tréningcsoportok vezetésének kiemelkedő képviselője. Delfi örökösei című könyve nyolc kiadást ért meg 1990-es megjelenése óta. A hatalom és a nép kétirányú függéséről írt dolgozatait – Magyar Narancsos publicisztikáinak esszenciáját – az Orbán Viktor és Te című munkájában összegezte.

Erzsi egészséges magzatot hordott a szíve alatt. Második gyermekét várta 1977 szeptemberében. A vajúdáskor csak a takarító személyzet volt vele, a szülész még akkor sem, amikor az újszülött feje harmadszor bukkant elő. Az addig életadó, akkor fojtogató köldökzsinór mindannyiszor erősebb volt. A csecsemőt végül az összefutott szülőszoba tolta ki a kimerült asszonyból. Négy hét után ölelhette magához először a lányát. Gerda ma 44 éves, magatehetetlen mozgássérült. Családja szerint önérzetes és humoros nő. A 68 éves Erzsi sorsát ahhoz a bizonyos szeptember 21-hez kötötte az élet. A betegségekkel bajlódó asszony áprilisban szakadt el Gerdától. Ledöntötte a lábáról a koronavírus. Hetekig készült a halálra, ezekből az időkből csak foszlányokra emlékszik. Fotóriporter fia, Dani nemcsak gondozta, de meg is örökítette a kritikus napokat. Mesélt, mint rendesen – ha más életébe bepillantást kér, a sajátját sem titkolhatja. Az érthető közelség és a szükséges távolság mezsgyéjén kereste a hiteles fókuszt. Így.