Ismét nemesfémbánya nyílhat a Börzsönyben - írja a Világgazdaság.
A lap szerint a Hun-Bányászat Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Kft. fogalmazta meg terveit és számításait, amit tavaly október végén el is küldött a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálathoz (MBFSZ). A társaságot a cég arra kérte, hogy végezze el a koncessziós bányászati engedély kiírását megelőző érzékenységi és terhelhetőségi vizsgálatot. A munkák egy nagyjából 44 négyzetkilométeres térségben folynának, a Nagyirtás és a Rózsahegy közelében. Márianosztra, másodsorban Nagybörzsöny, alternatív lehetőségként pedig Kóspallag önkormányzati területéről indulnának a bányába vezető lejtőaknák.
A cég beadványa szerint a nagyirtáspusztai területen megkutatott ércvagyonban 1075,8 tonna termésarany és 909 tonna termésezüst van, míg Rózsabánya térségében 18,6 tonna arany és 98,85 tonna ezüst földtani vagyon vehető számba. Noha egy elemzés több aggályt is felvetett, ennek ellenére a lap szerint már csak azért is lehet ígéretes a terület, mert már a késő Árpád-kor óta termeltek ki nemesfémet errefelé.
A Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat nyilvántartásának 2020. január 1-jei állapota szerint a nagybörzsönyi Rózsabányához tartozó Rózsa-akna nemesfémércének összesített földtani vagyona 407 ezer tonna, ebből kitermelhető 326 ezer tonna, négy tömbben.
Az ércben tonnánként átlagosan 1,05 gramm arany és 27,51 gramm ezüst van.