Borsod;előválasztás;

- Előválasztás: két biztosért, két billegőért feszülnek egymásnak

Hosszú távon átírhatja az előválasztás, amit a pártszervezésről tudni vél a magyar közélet. De ez a második lépés. Az első, hogy most próbálja mindegyik párt magához húzni az ellenzéki centrumot. A kérdés az, hogy ezért milyen magas árat fizet a választó, például miképp alakul az egyéni választókerületek, és így az Országgyűlés sora.

Négy választókerületben biztosan kezdeniük kell valamit az előválasztáson szavazni akaróknak azzal a dilemmával, hogy mi alapján súlyozzanak két számukra nagyon fontos dolog között. Az egyik a párthűség, a másik pedig az esély, hogy valóban az mérkőzhessen a tavaszi országgyűlési választásokon a Fidesz emberével, aki képes legyőzni. Az említett négyből két előválasztási párbajplacc Budapesten található, kettő pedig Borsodban – mind a négyben közös, hogy a DK és a Jobbik összeállása után vált kiélezetté a verseny.

Nem automatizmus

  Ami a fővárost illeti, ott borzasztó kemény a hajrá, hiszen mindenki úgy számol, hogy a 18 budapesti választókerületből mindegyik behúzható, azaz az előválasztás nyertese lényegében már szaladhat is kosztümöt, öltönyt venni az országgyűlési képviselői eskütételre. Csakhogy a helyzet ennyire nem egyszerű. Egyrészt a jelek szerint nincsenek szavazói automatizmusok, másrészt a bizonytalanok tényleg bizonytalanok, és a pártcsaták könnyen passzivitásba taszíthatják őket.

Itt van például a 13. országos egyéni választókerület (ez lényegében a 16 kerület és Zugló egy kis kisebb darabja), ahol négy képviselő-aspiráns mérkőzik az előválasztók kegyeiért, és ahogy lapunk megírta, egyik sem nevezhető súlytalanak.

Vajda Zoltán (őt támogatja az MSZP, a Párbeszéd, az LMP, a Mindenki Magyarországa Mozgalom, az Új Világ Néppárt és a Marég) majdnem 40 százalékos eredményével kevesebb mint 2 százalékkal sem maradt alul a fideszes Szathmáry Kristóffal szemben a 2018-as országgyűlési választáson. (Miközben a Jobbik külön indult, és majdnem 10 százalékot szerzett.) Két kihívója, a a momentumos Hollai Gábor és a DK-s Nemes Gábor, önkormányzati képviselő, utóbbi az országos politikában is ismert. És itt vissza az ÚJ Kezdet nevű formáció jelöltjeként a politikába Palotás János korábbi nagyvállalkozó.

A Publicus Intézet mérése szerint Vajda és Nemes között dől el a verseny: azok körében akik szavaznának mindkettőjük népszerűsége 25 százalékos. A harmadik helyen 18 százalékkal Palotás áll, majd erősen leszakadva (7 százalékos népszerűséggel) következik Hollai. (Eredményének oka, hogy öt a Momentum támogatónak is mintegy harmada szereti, miközben ebben a körben Vajda támogatottsága is hasonlóan magas, és a momentumosok 20 százalékának pedig Palotás János kedves.)

Hogy végül ki nyeri az előválasztást, azt – közhelyszerűen a szavazni akaró bizonytalanok döntik el. Közöttük – 20 százalékos támogatottsággal – Vajda és Palotás a favorit, de Nemes is 17 százalékot tud. Az előválasztási részvételüket ígérő bizonytalanok 35 százaléka még nem tudja, vagy nem mondja meg, hogy szívének ki a kedves – miközben egy másik kérdésre adott válaszukkal jelzik.

Ugyanis ha az a kérdés, hogy kire szavazna a tavaszi választásokon, ha csak a következő opciók közül választhatna, akkor Vajda Szatmáryt 45-42 százalékos eredménnyel győzne. Ha Hollai állna ki a fideszes jelölt ellen, akkor a momentumos aspiráns 39-44-re veszítene. Egy Nemes-Szatmáry-csörte esetén pedig 42-45 százalékos ellenzéki bukta lenne a végeredmény. Az utóbbi két forgatókönyvnek két üzenete van: egyrészt jelzi, hogy mit gondolnak a bizonytalanok, másrészt rávilágít arra, hogy az előválasztás győztese nem gyűjti be automatikusan az ellenzéki szavazók voksait.

A fejekben maradt a sorrend

Ez az attitűd köszön vissza a 14. választókerületben (lényegében a XVII. kerület), ahol a kormányváltás akarók vannak többségben 47 százalékkal, és csak a lakosok 43 százaléka mondja azt, hogy maradjon a jelenlegi rezsim. Ráadásul az ellenzéki szavazók a Publicus Intézet mérése szerint igen aktívak, 78 százalékuk ígéri biztosra, hogy részt vesz az előválasztáson. Ennél persze a valós részvétel valószínűleg jóval alacsonyabb lesz, de minden szereplő igyekszik csúcsra járatni a mozgósítást.

A kormányváltást akarók és a bizonytalanok körében az MSZP, a Párbeszéd, az LMP emberének Lukoczki Károlynak a támogatottsága 43 százalékos, míg a DK és a Jobbik jelöltjét, Szilágyi Györgyöt 35 százalék látná szívesen az előválasztás győzteseként. (22 százaléknyi előválasztó egyelőre nem tudja, vagy nem mondja, hogy ki az ő embere.) Ez azt jelenti, hogy az utóbbi hetekben tovább nyílt a népszerűségi olló, lásd: cikkünket.

A sorrend egyébként a 2018-as választások fényében nem meglepő: akkor Lukoczki a voksok 37,23 százalékát szerezte meg (és maradt alul mintegy 4 százalékkal a KDNP-s Dunai Mónikával szemben), miközben Szilágyi György 13,4 százaléknyi szavazatot gyűjtött. (Ráadásul versenyben volt még az LMP és a Momentum is, a két párt összesített eredménye majdnem nyolc százalék volt.)

És a jelek szerint a választói fejekben ez maradt az erősor (nemcsak a pártszavazókéban, a bizonytalanokéban is), egy Lukoczki-Donai-mérkőzésen az MSZP, a Párbeszéd és az LMP jelöltje, 47 százalékos eredménnyel győzne (5 százalékkal utasítva maga mögé a kormánypárt jelöltjét). Amennyiben Szilágyi lenne Dunai kihívója, úgy a meccset döntetlenre (43-43 százalék adnák).

Márpedig a Publicus Intézet úgy találta, hogy a kormányváltást akarók 46 százaléka egyetlen szempont alapján dönt: nevezetesen ki tart képesnek arra, hogy kiüsse a Fidesz emberét.

Majd meglátjákA Publicus Intézet mérése szerint az ellenzéki szavazók 27 százaléka mondta azt, hogyha a favoritja az előválasztáson visszalép, kiesik, akkor megvizsgálja, mennyire szimpatikus számára a versenyben maradt/győztes jelölt, és az alapján dönt a támogatásáról. 7 százalék pedig kerek-perec kijelentette, hogyha elvérzik az embere, nem voksol másra. (Ami pedig az országgyűlési választáson is vaskos, elveszett százalékokat jelenthet.)

Amikor számít az ember

Ám akad egy hasonlóan fajsúlyos szempont, nevezetesen, hogy mit lehet tudni a jelölt eddigi helyi munkájáról és politikai teljesítményéről – az ellenzék híveinek 38 százaléka ez alapján dönt.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei 1 oevk-ban ez a szempont birkózik a párthűséggel. Emlékeztetőül: az MSZP és a DK eredeti mondása szerint itt a Demokratikus Koalíció jelöltje állt volna a startvonalra, míg a megye 2 választókerületében szocialista aspiráns lépett volna a szorítóba. Ám miután a DK és a Jobbik úgy döntött, több mint 31 választókerületben működik együtt, az MSZP is visszatért a Borsod 1-es ringbe. Úgyhogy most Simon Gábor, az MSZP és a Párbeszéd jelöltje birkózik Szilágyi Szabolccsal, a Jobbik, a DK, a Momentum, a Mindenki Magyarországa Mozgalom, és az Új Világ Néppárt jelöltjével, illetve a független Csabalik Zsuzsannával (akit egyébként az LMP támogat).

A sima voks matek alapján a Jobbik emberének állna a zászló, hiszen a 2018 választáson Jakab Péter itt mindössze 0,24 százalékkal kapott ki a fideszes Csöbör Katalintól (miközben a DK és a Momentum összesen majdnem 14 százalékot szedett össze.) A kormányváltást akaró ellenzékiek és bizonytalanok körében azonban azonban Smon Gáborra 35 százalék voksolna egy előválasztáson, Szilágyi Szabolcs 32 százalékot húzna be, és Csabalik Zsuzsanna 5 százalékot produkálna. (20 százalék nem tudja vagy nem mondja, ki kedves a szívének, 8 százalék pedig egyetlen jelöltből sem kér.) A verseny alakulása valószínűleg annak tudható be, hogy Simon Gábor inkumbens jelölt, 1994 óta egyfolytában önkormányzati képviselő (kétszer volt Miskolc országgyűlési képviselője is), illetve számos helyi civil szervezetben aktív.

Hogy a „helyi szín” valóban számít, jól mutatja, hogy egyébként Szilágyiról és Simonról egyaránt elhiszik az emberek, hogy képes megverni a Fidesz jelöltjét, csak éppen az arányok mások. A jobbikos politikus 3 százalékkal (41 százalékos eredménnyel) győzne a Publicus Intézet mérése szerint, az MSZP és a Párbeszéd favoritja viszont 10 százalékkal (45 százalékos végeredménnyel) lépné le fideszes kihívóját. A különbség többek között annak tudható be, hogy a bizonytalanok – akik alapvetően a helyi tevékenység alapján döntenek – nagyobb része sorakozna fel Simon mögött. (Csabalik Zsuzsa egyébként a jelen állás szerint 1 százalékos különbséggel – 39 százalékot szerezve – vesztene Csöbör Katalin ellenében.)

Jobbnak kell lenni a saját pártnál

A borsodi 1 választókerület „újrarendezésének” következtében, ahogy erről szó volt, a megye 2-es választókerületében DK-s és MSZP-s képviselő feszül egymásnak. Annyi biztos, bárki is győz, nem lesz könnyű dolga, hisz a Publicus Intézet úgy találta, az itt élők 46 százaléka továbbra is Fidesz-kormányt szeretne, és csak 44 százalék cserélne rezsimet. Azaz a budapesti választókerületekkel szemben nem egy „hátradőlős”, hanem egy billegő placcot kell megnyerni. 2014-ben ez sikerült Vargának, 2018-ban nem.

Jelenlegi esélyeit, három tényező befolyásolja. Egyrészt az, hogy szavaznak a Jobbik hívei, ebben a választókerületben ugyanis erős a párt, a 2014-es és 2018-as választáson a Jobbik jelöltje alig 1-2 százalékkal maradt le Vargától. (Szóval megint csak a párthűség csatázik a más formációk jelöltjeiről alkotott véleménnyel.) Másrészt sanszot jelenthet, hogy merre mozdulnak a bizonytalanok, és úgy tűnik Vargát kedvelik leginkább. Harmadszor jelen állás szerint az MSZP-s politikus népszerűsége magasabb mint párjáé, míg a fideszes országgyűlési képviselő, Hubay György kedveltsége alulmúlja pártjáét.

Az eredmény mindenesetre az, hogy Vargára a kormányváltást akarók és a bizonytalanok 41 százaléka szavazna egy előválasztáson, míg Hegedűsre 31 százalék. Hasonló aránnyal győzne a miskolciak szerint az MSZP és a Párbeszéd jelöltje a parlamenti voksoláson Hubay György ellenében (47 kontra 37 százalék). A DK-politikusa viszont csak döntetlenre tudná kihozni a meccset, 39-39 százalékos eredménnyel.

Tovább vitatkozik és üzenget egymásnak a két politikus arról, hogyan is legyen az előválasztási vita.