ellenzék;

2021-09-18 07:00:00

Ner-bontók: Indul az előválasztás

Mintegy 1,2 millió szavazólapot nyomtattak ki, 350 ezren pedig már rákerestek arra, hogy hol voksolhatnak: ma kezdődik az ellenzéki jelöltek nagy válogatója.

– Az, hogy lehet-e történelmi jelentőségűnek nevezni a ma induló ellenzéki előválasztást, alapvetően attól függ, sikerül-e 2022-ben leváltani a Fideszt a parlamenti választásokon. Az viszont már most biztos, hogy a magyar politikatörténetben ez az első országos előválasztás – mondta a Népszavának Nagy Attila Tibor politikai elemző.

A ma startoló és jövő vasárnapig tartó előválasztáson ellenzéki képviselőjelöltekre és miniszterelnök-jelöltekre lehet voksolni. Az utolsó pillanatos visszalépések miatt a 106 egyéni választókörzetben (evk) összesen 274-en indulnak, hogy térségükben az ellenzéki összefogás jelöltjévé válva megmérkőzhessenek majd jövő tavasszal fideszes riválisukkal. Kilenc evk.-ban nem lesz valódi csata, mert csak egyetlen jelöltre lehet majd szavazni, félszáz körzetben ketten állnak rajthoz. 35 esetben hárman mérkőznek, 10 körzetben négy, két helyen pedig öt jelölt lesz. Vagyis a legtöbb körzetben valódi csaták lesznek, még ha rontották is a versengés megítélését a pártok közötti háttéralkuk, visszaléptetések. Az egyéni jelöltekre egy, a miniszterelnök-jelöltekre – Dobrev Klárára (DK), Karácsony Gergelyre (MSZP, Párbeszéd, LMP), Fekete-Győr Andrásra (Momentum), Jakab Péterre (Jobbik), Márki-Zay Péterre (Mindenki Magyarországa Mozgalom) – jó eséllyel két fordulóban lehet szavazni, hacsak nem szerez valaki már az elsőben abszolút többséget. A második fordulóba a három legtöbb voksot begyűjtő induló jut.

Egymilliónál is több szavazólap   

A voksoláson személyesen és online lehet részt venni, ez utóbbi viszont regisztrációhoz kötött. Pontos számokat egyelőre nem közöltek, de úgy tudjuk, „több tízezren” abszolválták már ezt a procedúrát. Szabó Gábor, az Országos Előválasztási Bizottság (OEVB) tagja, a jobbik választmányának elnöke azzal érzékeltette a nagy érdeklődést: napi 8 óra helyett hétfőtől már 12 órán át végzik a regisztrációt, hogy minden érdeklődő sorra kerülhessen. Személyesen mindenki a lakcíme szerinti választókörzetben voksolhat, az ország 775 településén alakítottak ki szavazóhelyiségeket – ezek között lesznek mind a kilenc napon nyitva tartók, de olyanok is, amelyek csak meghatározott időben fogadják az embereket. A szavazóhelyek listája megtalálható az elovalasztas2021.hu oldalon – péntek délutánig már több mint 351 ezren nézték meg, hol voksolhatnak. (Telefonon is lehet tájékoztatást kérni, de a számot csak ma közlik a szervezők.)

Szavazni személyi azonosítóval és lakcímkártyával lehet majd, valamint alá kell írni azt az úgynevezett ellenzéki értéknyilatkozatot, ami többek között kimondja: az előválasztás lényege, hogy „a magyar nép lerázza magáról a Fidesz-KDNP korrupt és becstelen hatalmát”. Így csökkenthető annak esélye, hogy kormánypárti szimpatizánsok vegyenek részt nagy számban az előválasztáson – legalábbis ebben bíznak a szervezők. Másféleképpen is ügyelnek a csalások kiküszöbölésére. Mint azt Szabó Gábor lapunknak elmondta, a szavazólapot nem lehet kivinni a sátorból, vagy a szavazóhelyiségből, minden egyes szavazólap egyedi azonosítót – QR-kódot – kap, a regisztrációnál a személyes adatok mellett a lakcímkártya vonalkódját is rögzítik egy adatbázisba. Így aki egyszer már szavazott, az még egyszer nem teheti ezt meg, a rendszer azonnal kiszűri. A szavazólapok megszámlálása is a QR-kódok ellenőrzésével kezdődik majd. Szavazólapból egyébként kétféle lesz: az egyiken a helyi jelöltekre, a másikon a miniszterelnök-jelöltekre lehet majd szavazni. A kétféle nyomtatványból 600-600 ezer darabot nyomtattak.

A várható részvételről előzetesen nem szívesen nyilatkoztak a szervezők. Az viszont kiindulási pont lehet: az öt miniszterelnök-jelölt összesen 164 ezer hitelesített támogató aláírást adott le. Erről Mikecz Dániel, a Republikon Intézet elemzője korábban azt mondta lapunknak: „Ha ezt azzal vetjük össze, hogy a 2019-es budapesti főpolgármesteri előválasztás második fordulójában 68 ezer ember szavazott, akkor elmondhatjuk, hogy az aláírások gyűjtése megmozgatta az ellenzéki szavazókat. Nem csak Budapesten, de azon kívül is értékelhető a részvétel”. Azóta már volt egy miniszterelnök-jelölti tévévita az ATV-n, és folyamatosan tartanak a Partizán szervezésében a helyi jelöltek vitái. Még az első forduló hajrájában, jövő pénteken az RTL Klubon lesz egy vita a kormányfőjelöltek között, ami tovább fokozhatja a szavazói aktivitást. Ráadásul a pártok külön-külön is mindent bevetnek táboruk mozgósításáért: péntek este a DK és külön az MSZP-Párbeszéd-LMP szövetsége is nagy kampányrendezvényt hirdetett. Utóbbin Karácsony Gergely mellett mondott kortesbeszédet a varsói polgármester, Rafael Trzaskowski.

A pártok „rákészülése” érthető, hiszen a tét még a 2022-es választás eredményétől függetlenül is nagy. Nagy Attila Tibor szerint ugyanis az előválasztás döntően befolyásolja az ellenzéki szövetségen belüli erőviszonyokat. A mandátumok többsége az egyéni választókerületekben dől el, emellett a közös miniszterelnök-jelölt személyéről is az előválasztás dönt. – A közös listáról várható későbbi megállapodás persze finomíthat az első forduló eredményein. De aligha valószínű, hogy totálisan szembemenne a listás helyek elosztása a választókerületi eredményekkel, mert ebben ellenérdekeltek lennének a sikeresebb pártok. Vagyis az előválasztás az ellenzék parlamenti erőviszonyait is alapjában meghatározza – mondta az elemző. Szerinte éppen ezért megalapozatlanok azok a kormánypárti vélemények, amelyek eleve komolytalannak és eldöntöttnek minősítik ezt a folyamatot.