választás;Oroszország;Putyin;Lavrov;

2021-09-19 19:37:29

Voksolás sok kérdőjellel Oroszországban

Vasárnap még megjósolhatatlan volt, egyszerű vagy alkotmányozó többséget kreál magának Putyin. Már vagy a látszatra sem adnak, vagy egyre több hiba csúszik a gépezetbe.

A délutáni adatok szerint a háromnapos parlamenti választásos során már a választópolgárok több mint 40 százaléka adta le szavazatát. Ez azt jelenti, hogy menet közben igencsak megugrott az oroszok szavazókedve, hiszen az első napon még csak mintegy 20 millió állampolgár, azaz 17 százalék élt választójogával. Ha mégsem sikerült a hatalom által elvárt magasságokba tornázni a részvételt, akkor minden bizonnyal megoldják az idei voksolás nagy újdonságának számító online szavazással. A TASSZ szombati tudósítása szerint az elektronikus szavazásra regisztráltak több mint 60 százaléka már pénteken leadta voksát, így tett Vlagyimir Putyin elnök is. A Központi Választási Bizottság úgy „becsülte”, hogy az online szavazást tervezők száma meghaladja a 2,6 milliót.

Hogy mennyire lehet komolyan venni a moszkvai hivatalos választási adatokat? Nos, azon túlmenően, hogy ezúttal már mutatóban sem indulhattak a tényleges ellenzék jelöltjei, mert őket rendre kiiktatták a versenyből – az utóbbi hónapokban külföldi ügynökké, szélsőséges szervezetté nyilvánították a börtönben ülő Alekszej Navalnijhoz és az emigrációban élő Mihail Hodorkovszkijhoz köthető ellenzéki civil mozgalom egészét – az adatok egyetlen garanciája Putyinék „becsület szava”. Amúgy sincs, aki hírt adjon az esetleges csalásról, hiszen a külföldi ügynökké nyilvánított független média a jogi környezet miatt nem csak önmagát, újságíróit teszi ki veszélynek, hanem a forrásait is.

Elméletileg az internet nyilvánossága mindenkinek elérthető - de Oroszország ebben is kivétel. A Roszkomnadzor nevű állami kommunikációs felügyelet „teszi a dolgát”, blokkolja a Kremlnek nem tetsző honlapokat és a legnépesebb keresőmotorokat, s immár a két nagy amerikai tech óriást is térdre kényszerítette. Az Apple és a Google a szavazás első napjától levette felületéről Navalnij applikációját, az Okos szavazást, amely abban segítette az ellenzékieket, hogy a rezsim gyengítése érdekében Putyin Egységes Oroszország pártjának jelöltjével szemben a legesélyesebb – akár a kommunista párthoz tartozó – jelöltre voksoljanak. Pedig bőven lenne tisztázni való. Például az, hogy igaza van-e a Golosz nevű független megfigyelőcsoportnak, amely azt jelezte, hogy pénteken szokatlanul hosszú sorok álltak a szavazóhelyiségek előtt, ami arra utal, hogy állami alkalmazottakat és katonai személyzetet kényszerítettek szavazásra.

Az internetes szavazás körül is sok a kérdőjel. A Rigából működő ellenzéki portál, a Meduza számolt be arról, hogy a Putyin elektronikus szavazásáról bemutatott felvétel kamu. Az elnök ugyanis egy személyi számítógép előtt ül, azon jelenik meg az üzenet, hogy voksolt. Csakhogy Putyin köztudottan nem ért a számítógépekhez, szóvivője és ő maga egyaránt többször nyilatkozták, hogy mobiltelefonja sincs. Márpedig csak azzal és orosz SIM-kártyával lehet online szavazni. A Kreml is rádöbbent a hibára, gyorsan pontosították, hogy az elnök egy munkatársa mobilját vette igénybe. Olyan apróságokra, mint a felvételen feltűnt számítógép vagy hogy miként használta a választási appot a „kütyükhöz” nem értő elnök, már nem tértek ki.