Ismét egy, a kormányfő és környezete számára kényelmetlen emberről, a NER-elit luxusát évek óta megfigyelő és dokumentáló Németh Dániel fotós-újságíróról derült ki, hogy a telefonját feltörték az elvileg terroristák és szervezett bűnözők elhárítására beszerzett Pegasus nevű izraeli kémszoftverrel. Sőt, amint arról a Direkt36 beszámolt, valójában az újságíró két telefonját is sikeresen feltörték.
Németh Dániel tavaly nyáron „buktatta le” Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, aki miközben a Facebookon arról posztolt, mintha egy pesti irodában dolgozna, a feleségével Szíjj László oligarcha Lady Mrd nevű luxusjachtján nyaralt az Adrián. A két telefont idén július elején törték fel, érdekes módon pont akkor, amikor Németh a fideszes elit által előszeretettel használt luxusjárművek útvonalát tervezgetve készült egy újabb dél-olaszországi útjára. Szintén érdekesség: az újságírót nem sokkal azelőtt figyelték meg, hogy kirobbant volna a Pegasus-botrány.
Mint arról beszámoltunk, az Amnesty International (AI) a torontói egyetemen működő Citizen Lab és egy nemzetközi újságírócsoport együttműködése nyomán július közepén derült ki, hogy a katonai szintű kiberfegyvernek számító izraeli kémszoftvert a szolgálató izraeli NSO számos autokráciának értékesítette, amelyek azt ellenzéki politikusok, újságírók, emberjogi aktivisták megfigyelésére is használták. A célpontok telefonszámai között 300 magyar számot azonosítottak, ebből több újságíróról, civilről, ellenzéki, vagy éppen kormányközeli, ám kényelmetlenné vált szereplőről bizonyosodott be, hogy megfigyelték ezzel az eszközzel.
Az oknyomozó újságíró csoport cikkei tényként közlik, hogy a magyar kormány vett a kémszoftverből. Az Orbán-kabinet ezt soha sem tagadta le, ellenben azóta is azt sulykolja, hogy Magyarországon minden titkos megfigyelés törvényesen történt. Ennek ellenére a Fidesz azóta is minden eszközzel akadályozza, hogy a parlament nemzetbiztonsági bizottsága kivizsgálhassa a Pegasus-ügy magyar vonatkozásait, így korábban a kormánytöbbség bojkottálta a bizottság üléseit. Hétfőn ugyan lehetővé tették Pintér Sándor belügyminiszter és Völner Pál igazságügyi államtitkár meghallgatását, ám a zárt ülésen közölteket a szaktárca 2050 végéig titkosította, a kormánytöbbség pedig leszavazta, hogy az ügyben tényfeltáró albizottság jöhessen létre, ahol kiderülhetne, hogy konkrétan kit és milyen indokkal hallgattak le.