Borsod;Heves;Nógrád;előválasztás;

2021-09-22 06:00:00

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében újoncok és régi motorosok is megmérettethetik magukat

Régiónként bemutatjuk az előválasztáson induló ellenzéki jelölteket, a köztük zajló küzdelmeket. Sorozatunk hatodik része az észak-magyarországi versengésről szól.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében kipróbált, régi motorosok és újoncok is megmérettetik magukat az előválasztáson. Előbbiek közé tartozik a 2-es számú, miskolci központú választókerületben a szocialista Varga László, aki jelenleg is a párt országgyűlési képviselője, az MSZP mellett most a Párbeszéd, a Momentum és az LMP is támogatja (lásd táblázat), és a helyi közéletben rutinosnak számít ellenfele, Hegedűs Andrea pedagógus is, aki önkormányzati képviselőként ismert a városban és a DK mellett a Jobbik, a Liberálisok, illetve a Mindenki Magyarországa Mozgalom állt be mögé. Ebben a választókerületben vélhetően új fideszes ellenféllel kell szembenéznie az előválasztás győztesének, úgy hírlik ugyanis, hogy a Fidesz a jelentős politikai tetteket nemigen felmutató Hubay György helyett a város korábbi kormánypárti alpolgármesterét, jelenleg miniszteri biztost, Kiss Jánost indítja.

A másik miskolci központú körzetben a szocialista Simon Gábor ügyvéd több ciklus óta önkormányzati képviselő, ő azzal a szakszervezeti mozgalomból érkező Csabalik Zsuzsannával versenyez, aki 2016-ban a tanárok túlterheltsége miatt indított fáklyás tüntetés egyik fő szervezője volt, és itt indul Szilágyi Szabolcs, a Jobbik helyi elnöke is, aki önéletrajza szerint korábban Jakab Péter asszisztense volt, azt megelőzően pedig informatikai műszerészként, műszakicikk-eladóként és villanyszerelőként is dolgozott, jelenleg önkormányzati képviselő. A mezőkövesdi körzetben „kirobbanthatatlannak” tűnik Tállai András a kormánypárti képviselői székből, talán ezért sem indítanak a baloldali pártok ebben a körzetben igazi nagyágyút: itt a korábban az egészségügyben dolgozó Kormos Anna, az MSZP helyi irodavezetője indul újoncként, ellenfele Sermer Ádám, a Liberálisok ügyvivője lesz, akinek a helyiek szerint nincs különösebb kötődése ehhez a térséghez. Sátoraljaújhely térségében két markáns jelölt áll rajthoz: Berger Zsolt borászként, míg Erdei Sándor humoristaként lett közismert. A kazincbarcikai körzetben szintén régi motorosnak számít Üveges Gábor, Hernádszentandrás polgármestere, aki biofalu-projektjével lehelt életet Encshez közeli szülőfalujába. 

A borsodi körzetekben induló ellenzéki jelöltek közül lapunknak többen megfogalmazták, hogy ezt a leszakadó térséget olyan embereknek kellene képviselniük a parlamentben, akik nem csupán politikai babérokra törnek, hanem jól ismerik a máról-holnapra élők napi gondjait. Az egészségügy sarkalatos pontja sokak programjának, hiszen a centrum-kórházak létrehozásával a kisebb és közepes városok kórházi ellátása leépült, van, ahol már a szakellátás is akadozik. A hét választókerület közül mindössze egyben nem lesz verseny, miután a tiszaújvárosi térségben a politikában viszonylag újoncnak számító, korában hittanárként és egy biztosítási cég megyei vezetőjeként is dolgozó, s jelenleg tiszaújvárosi önkormányzati képviselőként tevékenykedő szocialista Jézsó Gábor javára visszalépett a jobbikos Bíró László, akit korábbi antiszemita megjegyzései miatt mind a jobb, mint a baloldalon támadtak. Ebben a körzetben a fideszes ellenfél várhatóan az a Koncz Zsófia lesz, aki hatalmas kormányzati hátszéllel, szoros küzdelemben nyerte meg az időközi választást, amelyet édesapja, a tavaly tragikus motorbalesetet szenvedett Koncz Ferenc országgyűlési képviselő halála miatt kellett kiírni.

Heves megyében a gyöngyösi választókerületben szintén egy jelölt méreti meg magát, a jobbikos Dudás Róbert, akivel szemben a kormányoldal várhatóan a térség jó ideje regnáló képviselőjét, a gyöngyöspatai szegregált roma tanulók kártérítését vehemensen ellenző Horváth Lászlót indítja. Ennek a választókerületnek a kijelölése annak idején meglehetősen érdekesen alakult, hiszen egy hosszú nyúlványban, Gyöngyöstől Nagyvisnyóig soroltak be ide településeket, vagyis a bortól a turizmuson át a szegregátumok felszámolásáig számos tematika mentén fogalmazhatják meg kampánycéljaikat a jelöltek. A Hatvan és Heves térségét összefogó választókerületben, ahol leginkább az utak katasztrofális állapota és a háziorvosi körzetek ellátatlansága okoz problémát, régről ismert arc száll be a küzdelembe: Korózs Lajos, aki jelenleg is MSZP-s országgyűlési képviselő. Ellenfelei a politikában eddig még újoncnak számítanak: Varga Ferenc nyugdíjas katonatiszt, Lőcsei Lajos pedig építési vállalkozó. Itt az előválasztás győztesének kihívója várhatóan az a Szabó Zsolt volt államtitkár lesz, akinek körzetében már az Európai Csalás Elleni Hivatal, az OLAF is nyomoz az uniós pályázatok körüli feltételezett visszaélések miatt, miután került, hogy Boldog István törökszentmiklósi választókerületéhez hasonlóan itt is jellemzően ugyanazokat a cégeket hívták meg ajánlattételre az uniós pályázatokon.

Az egri választókerületben Berecz Mátyás, a Dobó István Vármúzeum korábbi vezetője indul, aki Mirkóczki Ádám volt jobbikos egri polgármester általa kifogásolt vezetési stílusa miatt nemrégiben lemondott alpolgármesteri posztjáról. Ellenfele Jánosi Zoltán vállalkozó, önkormányzati képviselő lesz. Egerben a 2018-as voksoláshoz képest mindenképpen újdonságnak számít, hogy Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott nem indul fideszes képviselőjelöltként, helyette úgy tűnik, Pajtók Gábor, a megyei kormányhivatal jelenlegi vezetője vállalja majd a megmérettetést.

Nógrád megye két választókerülete közül a balassagyarmatiban nem lesz küzdelem az előválasztáson, ott az a Gyenes Szilárd indul összpárti támogatással, aki korábban az Új Kezdet párt alelnöke, és egy időben Gödöllő alpolgármestere volt. Ő vezette a hulladékszállítással foglalkozó Zöld Híd Nonprofit Kft-t, ami azzal híresült el, hogy több hétre leállította a szemétszállítást Pest és Nógrád megyei településeken az állami kukaholding tartozása miatt. Fideszes ellenfele várhatóan az a Balla Mihály lesz, akinek beágyazottsága meglehetősen erős a nyugat-nógrádi térségben. Izgalmasabb lesz a helyzet a salgótarjáni választókerületben, ahol két kevésbé ismert újonc mellett ringbe száll Dömsödi Gábor volt televíziós, Bokor község és Pásztó város korábbi polgármestere. Az itteni győztesnek vélhetően a fideszes Becsó-testvérek egyikével kell majd megmérkőznie, akik korábban egymást váltották a képviselői székben, így most nem lehet tudni, hogy Becsó Zsolt visszatér, vagy marad újból jelölt a testvére, Becsó Károly.