- derítette ki a Direkt36.
Az oknyomozó portál cikke emlékeztet: korábban Karácsony Gergely közérdekű adatigényléssel kérte ki az adatokat. A főpolgármester ugyanazokat az iratokat kapta meg cenzúrázva, amiket korábban a Direkt36 megszerzett. A két verziót összehasonlítva könnyen beazonosítható, milyen információkat tartott túlságosan érzékenynek a kormány. Az egyik az Innovációs és Technológiai Minisztériumban (ITM) az előterjesztésen dolgozók közül néhány ember neve. Illetve minden olyan szövegrész, amely egyértelműen arra utal, hogy a kormány mindenképpen kínai hitelből akarja megvalósítani a beruházást, ráadásul egy kínai céggel már megkezdte a projekt előkészítését.
Utóbbi részek a portál szerint cáfolják Palkovics László azon állításait, aki korábban többször is letagadta, hogy kizárólag Kínától vehetnék fel a beruházáshoz szükséges több száz milliárdot. Palkovics előterjesztése valójában bekezdéseken keresztül részletezi, hogy “a beruházás megvalósításához, a beruházási összeg 80 százalékát kitevő mértékben, a China Development Bank kedvező feltételek mellett hitelt tud nyújtani”, majd az előterjesztés legvége oldalakon át ismerteti a Kínai Fejlesztési Bank konkrét előzetes hitelajánlatát. A főpolgármesternek elküldött verzióból ezek a részek is mind kimaradtak. A Miniszterelnöki Kormányiroda nemcsak a kínai finanszírozásra utaló részeket húzta ki feketével, hanem a kínai kivitelezést taglaló bekezdéseket is. Ezekben például részletesen szerepel a Kínai Állami Építőmérnöki Vállalat ajánlata, mely 338 milliárd forintért, az ITM 540 milliárdos számításánál olcsóbban húzná fel a kampuszt.
A kormányiroda alapvetően az üzleti titokkal magyarázta a cenzúrát és azzal, hogy a kitakart részek további döntések megalapozását szolgálják. A Fővárosi Önkormányzat a portál érdeklődésére azt közölte, hogy az adatokat kiadó innovációs tárca formailag sem teljesítette a közérdekű adatigénylést, ezért Karácsony a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivatalához (NAIH) fordul.