Döntés A három nagy hitelminősítő közül utolsóként Moody's felminősített a magyar államadósságot. A cég egy fokozattal Baa3-ról Baa2-re módosította a magyar besorolást, ezzel egy szintre került mind a három cégnél Magyarország megítélése, Az eddigi minősítés pozitív kilátású volt – ezért is várható volt a lépés. Baa2 szinten stabil kilátással sorolta be a cég.
A felminősítés okaként okaként a cég a magyar gazdaság erős ellenálló-képességét nevezte meg, utalva az erőteljes idei első félévi gazdasági növekedésre, amit a hatékony költségvetési és jegybanki politika erősített. Ennek köszönhetően magyar gazdaság a következő években átlagosan 3-4 százalékos növekedést produkálhat – írták a közleményükben. Moody's szerint magyar gazdaság könnyen és gyorsan kiheverte, kiheveri a koronavírus válság gazdasági hatásait és azok várhatóan nem ejtettek hosszú távon komoly sebeket az gazdaságon.
A következő évek stabil és erős gazdasági növekedése támogatni fogja a szükséges fiskális konszolidációt, vagyis az államháztartási hiány és az államadósság csökkentését. A Moody's megítélése szerint 2025-ig a magyar növekedés biztosított – köszönhetően magas befektetési rátának – amely jelentős részben a kormány illetve a költségvetés elmúlt másfél évben látható költekezésnek köszönhető. Ezt támogatja a magas külföldi tőkebefektetés is, amelynek kulcsa Moody's szerint az alacsony társasági adó és a csökkenő társadalombiztosítási adók.
Az elemzők szerint a kormány kihasználja az idei évet a költségvetési költekezésre, ennek ellenére a hitelminősítő arra számít, hogy az idei hiány kisebb lesz a tervezett 7,5 százalékos GDP-arányos deficitnél (kb. 4000 milliárd forintnál). A cég a magasabb gazdasági növekedésből befolyó adóevételekre alapozta ezt a várakozását, szerintük a hiány akár 6,5 százalék vagyis „csak” 3500 milliárd forint is lehetnek – már ha a kormány nem költi el teljes mértékben a többletbevételeket.
A stabil kilátások ellenére a Moody's szerint magyar államadósság továbbra is magasa a hasonló Baa2 minőstésű országokhoz képest. Ezt azonban ellensúlyozza a körültekintő adósságkezelés – tették hozzá. A legnagyobb kihívás az államadósság menedzselése szempontjából, hogy mikor sikerül megállapodni a kormánynak az Európai Bizottsággal a helyreállítási pénzeke folyósításról. A hitelminősítőnél arra számítanak, hogy a megállapodás hamar létrejön – addig is a kormány előfinanszírozza a projekteket, így a vitának nem lesz növekedési áldozata.
A magyar gazdaság hosszú távú növekedési problémái között azonosította a hitelminősítő a társadalom elöregedését. A „viszonylag korlátozó” magyar bevándorlási politika következtében a népesség elöregedése hosszabb távon jelentősen csökkentheti a gazdasági növekedést, így a költségvetési fenntarthatóságot. További gond a magyar oktatás állapota, pontosabban annak minőségi különbségei rombolhatják a jövő munkaerőjének képességeit, így végső soron a potenciális gazdasági növekedés.