Országos Atomenergia Hivatal;Paks II.;Paks 2;

- Esti atom-bombahír

Bár a Paks 2-t övező komoly aggályok ellenére a kormánypropaganda mind ez idáig csakis a beruházás töretlen előrehaladásáról szólhatott, az engedélyezés utolsó pillanatában mégis homokszem került a gépezetbe.

Miközben az Országos Atomenergia Hivatalnak (OAH) legkésőbb csütörtökig le kellett volna folytatnia a Paks 2-es erőműterv úgynevezett létesítési eljárását, rövid közleményben tudatták: további hiánypótlások miatt a döntés mégsem született meg.

A Paks II. Atomerőmű Zrt. 2020. június 30-án nyújtotta be az új atomerőművi blokkok létesítésére vonatkozó kérelmét - emlékeztetnek. (Ez a több ezermilliárdos, magyar-orosz nukleáris beruházás legfontosabb engedélye.) Az OAH-nak eredendően 12 hónap alatt kellett volna döntenie. Ezt a törvényi kereteknek megfelelően három hónappal, szeptember 30-ig meghosszabbították.

Az eljárás legfőbb célja annak igazolása, hogy a létesítendő nukleáris blokkok megfelelnek a hazai, legmagasabb szintű biztonsági követelményeknek - szögezik le. Ennek érdekében a hivatal az engedélyezési eljárás során igénybe vette nemzetközi és hazai szakértők támogatását is. A benyújtott dokumentáció "több tekintetben rendkívül alapos" - jegyzik meg. Ugyanakkor azért, hogy a hatóság meg tudjon győződni valamennyi követelmény maradéktalan teljesüléséről, néhány területen további értékelés, elemzés szükséges. Ebben figyelembe veszik a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség párhuzamosan lefolytatott missziójából származó ajánlásokat - jegyzi meg az OAH közleménye.

Bár a döntés váratlan, szakértők szerint az jogszerű. A hatóság ugyanis - igaz, csak hiánypótlásra hivatkozva - jogosult a határidőt még tovább tolni. Igaz, az elmúlt 15 hónap során egyszer sem élt a lehetőséggel. Bár ez év eleji, lapunknak küldött tájékoztatásuk szerint addig két alkalommal kértek hiánypótlást, ezt a jelek szerint az eredeti időkereten belül kezelték. Háttérinformációink szerint ugyanakkor korábban a kérdésről éles módszertani vita is zajlott a hatóság és a kormány között és az eredmény - legalábbis tegnapig - utóbbi fél győzelmére utalt.

Bár az Orbán-kabinet háza táján Moszkva bírálata láthatólag szigorúan tilos, az utóbbi évek során egyre-másra szivárogtak szakmai vélemények Paks 2 orosz terveinek elfogadhatatlan minőségéről. A rendszeren belüli feszültségekre jellemző módon ugyanakkor ezzel mindeddig egyetlen illetékes sem mert nyíltan előhozakodni. Megjegyzendő, hogy e tekintetben az OAH friss közleménye is hagy némi hiányérzetet az olvasóban.

Áprilisban mindenesetre, előzmények és indoklás nélkül távozott Fichtinger Gyula eddigi főigazgató. Ezt követően a kormány a hatóság jövő évi teljes átszervezését célzó, máig el nem fogadott törvényjavaslatot nyújtott be. Szerdán pedig, újabb váratlan fordulatként, Orbán Viktor Kádár Andreát, eddigi energiaügyi helyettes államtitkárát nevezte ki a hatóság élére. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter pedig a szerdai kormányinfón a biztonság elsődlegességére hivatkozva már feltűnően kerülte a tervezett atomblokkok átadási időpontjának megjelölését.

Az Orbán-kormány immár hovatovább egy csövet sem tud kínos mellékkörülmények és ezeket elfedő, hazugsággal határos csúsztatások nélkül átadni.