Budapest;OEVB;

- Előválasztás: Budapest másként gondolkodik

A fővárosban Karácsony Gergely szerzett több körzetet, jobban szerepelt a Momentum és az MSZP is.

Budapest az ellenzék erős bástyája, a jelölteknek mind a 18 egyéni választókerületben (evk) komoly esélye van a győzelemre 2022-ben. A előválasztáson azonban korántsem volt nagy tülekedés. A kilenc jelöltállító párt és 10 civil szervezet a 18 körzetben összesen 43 jelöltet indított. Óbudán és Újpesten elve csak egy-egy jelölt – a Párbeszédes Szabó Tímea és a DK-s Varju László – volt, de az voksolás végére Hadházy Ákos is egyedül maradt, mivel Tóth Csaba, az MSZP és Párbeszéd jelöltje visszalépett az ellenfele által előásott zavaros ingatlanügyek miatt mögüle. A szavazatok összesítésekor kiderült, hogy egyébként se kellett aggódnia, akkor is elsöprő győzelmet aratott volna, ha Tóth versenyben marad. A Momentum Civil Zugló Egyesület által támogatott jelöltje a szavazatok 80,72 százalékát gyűjtötte be.

De maradt még váratlan fordulat. Budapest főpolgármester-helyettesének, Gy. Németh Erzsébetnek nem sikerült elhozni a XI. kerületet a Demokratikus Koalíciónak. A kerület momentumos alpolgármestere Orosz Anna több mint kétszer annyi voksot (68,96 százalék), mint vetélytársa. Talán ennél is kellemetlenebb meglepetés volt a II. kerület egészét és a III. kerület kisebb szeletét magába foglaló 4-es választókerület eredménye, ahol az ismert tévés műsorvezetőt Kálmán Olgát a Párbeszéd jelenlegi parlamenti képviselője, Tordai Bence meggyőző fölénnyel előzte. Tordai a voksok 67 százalékát kapta meg, míg Kálmán csak 32,9 százalékot.

Párbeszédes győzelem született a Józsefváros és Ferencváros nagy részét magában foglaló Budapest 6-os választókerületében is, ahol a szokásosnál nagyobb volt a verseny, hiszen négy induló mérette meg magát az ellenzéki előválasztáson. A győzelmet végül a kínai egyetem építése ellen fellépő párbeszédes Jámbor András szerezte meg 41,6 százalékos eredménnyel.

Oláh Lajos azonban megbízhatóan hozta a jelenleg is általa képviselt VI. -VII. kerületet lefedő 5-ös választókerületet. A DK-s politikus 45,5 százalékkal nyert a momentumos Tompos Márton és a jobbikos Beleznay Zsuzsa (16,57 százalék) előtt. Újoncként szállt be a versenybe és máris győzni tidott Barkóczi Balázs a DK szóvivője, aki magabiztos 71,64 százalékos eredménnyel utasította maga mögé a momentumos Palocsai Bélát a XV. kerületben.

Momentumos győzelem született viszont a XII. kerületet lefedő 3-as körzetben, ahol Hajnal Miklós, a párt elnökségi tagja 45,98 százalékkal nyert. Budapest 1-es választókerületét meggyőző arányban hozta az I. s az V. kerületet most is képviselő Csárdi Antal az LMP színeiben, Angyalföldet ( 7-es vk) pedig a szintén honatya Hiszékeny Dezső, az MSZP jelöltjeként.

Kőbánya viszont a Párbeszédnek és a szocialistáknak is kellemetlen meglepetést tartogatott. A 2014-ben és 2018-ban is győztes Burány Sándort, az MSZP-Párbeszéd jelöltjét ezúttal maga mögé utasította a DK-s Arató Gergely, a szavazatok 43,56 százalékának megszerzésével. Ebben a kerületben Dobrev Klára is győzni tudott, akárcsak Varjú és Barkóczi Balázs körzetében. Utóbbi a 12-es választókerületben indult és nagy fölénnyel győzte le momentumos versenytársát.

Nagy csatában győzte le a Molnár Gyulát, a Budafok jelenlegi képviselőjét, a DK jelöltjét Tóth Endre a Momentum színeiben. Nagy versengés volt a XV. kerületet lefedő 13-es választókerületben is, ahol ritkaságszámba menően négy aspiráns mérkőzött meg. Az első helyre végül Vajda Zoltán futott be, aki tavaszi választási győzelme esetén az MSZP frakcióba ülne be.

A pesti oldal négy – 14, 15, 16 és a 17-es – választókerületében nem volt szoros a verseny. Szilágyi György a Jobbik színeiben 62,36 százalékkal győzött, a régi motoros MSZP jelölt Kunhalmi Ágnes 68,67 százalékkal, a szintén szocialista Hiller István 84,42 százalékkal, míg Szabó Szabolcs mellett Csepelen nem volt esélye a szocialista jelöltnek, Szabó 65,07 százalékot ért el.

Budapest 18 választókerületének összes eredményét csütörtökön éjszakára sikerült összeszámlálni. Az ismert 12 körzet eredménye alapján úgy tűnik: a vidéki Magyarország másban látja a változás kulcsát, mint Budapest. Míg vidéken tarolt Dobrev Klára, Budapesten a körzetek többségében Karácsony Gergely győzött, bár kisebb arányban, mint várták. Sokak meglepetésére Dobrev összesen 7 körzetben tudott győzni. A Párbeszéd és az MSZP együtt hét, a DK négy, a Momentum öt, míg az LMP és a Jobbik egy-egy jelöltet indíthat az ellenzék nevében a jövő évi parlamenti választáson Budapesten. 

Hiába zajlik tízmilliárdos rekonstrukciós program az egri várban, ha pénz híján nem sikerül élettel megtölteni a falakat.