A járvány előtti évek során a hazai vállalkozók között természetes, egyenletes módon cserélődtek az idősebbek fiatalabbakra - hívja fel a figyelmet az Opten. Egyre nagyobb szerephez jutott az 1980 és 1995 között született Y-nemzedék és alapításkor már főleg ők álltak sorba. A koronavírus-járvány és az azt követő időszak ugyanakkor látványos változást hozott - idézik elemzőjüket, Pertics Richárdot.
A céginformációs szolgáltató nyilvántartása szerint a fiatalok először az alapítók között jelennek meg, majd később válnak igazgatókká, cégjegyzésre jogosultakká és csak ezután jutnak - főleg kisebb társaságokban - tulajdonosi szerephez.
2021-ben viszont az adatok tanúsága szerint megállt az X-korosztály szerepcsökkenése és mérséklődött a baby boomosok visszaesése is. A tulajdonosok körében az X-esek hét éve tartó szerepvesztése újból növekedésbe fordult. Így a cégek birtoklóinak közel fele, 335 ezer magánszemély közülük kerül ki. A hatást javarészt a gazdasági visszaesésekkel együtt járó kényszervállalkozási hullámnak és a több kísérletezésnek tudják be. Ilyenkor a leányvállalat-alapítási kedv is élénkül. Az Y-korosztály szerepe szintén nő. Jelenleg belőlük áll a társas vállalkozások tulajdonosainak mintegy 22 százaléka. A cégjegyzésre jogosultak körében pedig már meghaladják a baby boom-osokat.
A nagyvállalatok tulajdonosai között pedig ismét nő a baby boom-korosztály szerepe, míg az X-esek és Y-osoké mérséklődésbe fordult. Az egyik feltételezhető ok, hogy a válságokat jelentősebb tőkéjük révén túlélő vállalkozások jellemzően régebbiek, amelyekben nagyobb az idősek aránya. A cégalapítások körében viszont a fiatalok előretörése megállíthatatlan. Itt az Y-korosztály már megelőzte az X-eseket. De idén augusztusig a Z nemzedék is annyi vállalkozást hozott létre, mint tavaly egész évben. Idén eddig 15 ezer Y- és Z-korosztályos vágott társas vállalkozásba - közli az Opten.