Hétvégén megkezdődtek a koalíciós egyeztetések a német szociáldemokraták és potenciális koalíciós partnerei, a Zöldek és a liberálisok között, de találkoztak a parlamenti választáson második helyre szorult CDU/CSU képviselői is az FDP küldöttjeivel. Kedden pedig a kereszténydemokraták a környezetvédőkkel ülnek tárgyalóasztalhoz. Az azonban egyelőre nem körvonalazódott, hogy a szociáldemokraták, vagy a keresztény uniópártok kerültek-e közelebb a kormányalakításhoz. Az egyes pártok nem engednek betekintést a lapjaikba, a mérleg nyelvének tartott liberálisok semmit sem árultak el preferenciáikról.
Olaf Scholzék mindenesetre már azzal nagy gesztust tettek az FDP-nek, hogy vasárnap e párttal tárgyaltak először és nem a Zöldekkel. A találkozót követően azonban az SPD és az FDP főtitkára, Lars Klingbeil, illetve Volker Wissing mindössze annyit mondtak, hogy „konstruktív beszélgetések” zajlottak közöttük, bármit jelentsen is ez.
Klingbeil hozzátette, Angela Merkel 16 évig tartó kormányzása után szükség van a változásra. (A 16-ból 12 évig az SPD is a kormány tagja volt, igaz, kisebbik partnerként.) Wissing ugyanakkor azt közölte, az SPD és az FDP között „lényegi kérdésekben” még mindig nagyok a különbségek, s ez a találkozó csupán a bevezetője annak, hogy kiderüljön, együtt akarnak-e dolgozni.
Este Paul Ziemiak és Wissing álltak a mikrofon elé, mintegy három órán át tartó tárgyalások után. Ők is rébuszokban beszéltek, mint mondták, „bizalmas légkör” alakult ki közöttük és sok kérdésben vannak közös nevezőn, illetve egyetértettek abban, hogy „valami újat kell létrehozni”. Hozzátették azonban azt is, hogy a részleteket bizalmasan kezelik. A bajor CSU-t képviselő Markus Blume sejtelmesen annyit közölt, „jó este volt”.
A keresztény uniópártok kormányra kerülése kizárólag az FDP-től függ. De Armin Laschet, a CDU/CSU kancellárjelöltjének további sorsáról is voltaképpen a liberálisok dönthetnek. Ha ugyanis végül az SPD alakíthat kormányt, Laschet aligha maradhatna a CDU élén. A Frankfurter Allgemeine Zeitung hétvégén azt írta, már léteznek forgatókönyvek a kereszténydemokratáknál Laschet megbuktatására. Különösen hevesen követel változásokat a pártban Jens Spahn egészségügyi miniszter, valamint Norbert Röttgen, aki januárban szintén indult a CDU elnökválasztásán.
Ha a közvéleményen múlna, az SPD alakítana kormányt. Minden felmérés szerint a németek a szociáldemokrata-Zölek-FDP kormányt preferálnák és a megkérdezettek kétharmada véli úgy, hogy Laschetnek le kell mondania a CDU éléről. A kérdés az, az FDP mikor lesz hajlandó színvallásra. Gyors döntésre nem lehet számítani, még hosszú hetek telhetnek el a végső döntésig.